1. Anasayfa
 2. Seyahat Bilgileri

Uzungöl Trabzon

Uzungöl Trabzon
Uzungöl Trabzon
0

Uzungöl Trabzon, aslında uzun uzun anlatmaya pek de gerek yok. Çevresi cezbedici güzellikte sık ormanlar ve tepelerle dolu bir doğa harikası. Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl, aslında ikamet eden ve yerleşik nüfus ile kıyaslandığında pekte kalabalık bir köy sayılmaz. Nüfusu yaklaşık 3.000 civarındadır. Ancak yazın pek çok turisti ağırlayan köyün nüfusu; yoğun turist, gezici ve fotoğrafçıların vazgeçemediği duraklardan birisi olduğundan mevcut nüfusunun on katına dahi çıkabilmektedir. Rakımın 1.090 metre olduğu köy, Çaykara ilçesine 19 km, Trabzon iline yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Uzungöl Trabzon
Uzungöl Trabzon

Uzungöl Trabzon, Yerkürenin en yaşlı ormanlarının ortasında bulunan köy, Kaçkar Dağları ve Soğanlı Dağları‘nın da birleştiği noktada bulunmaktadır. Ilıman ve bol yağışlı iklimi sayesinde yılın pek çok zaman diliminde yeşil olan köy, yabani hayvan hayatı içinde eşsiz bir önem içerir. Bu hayvanlardan bazılarına örnek verecek olursak; Boz ayı, Kurt, Karaca, Çakal, Sansar, Yaban domuzu, Porsuk, Vaşak, Tilki, Yaban Keçisi, Çengel boynuzlu dağ keçisi, Su  samuru , vb. şeklinde sıralanabilir…

Uzungöl Trabzon aynı zamanda; Tabiat Parkı, Doğal Sit Alanı ve Özel Koruma Çevresi gibi koruma statülerine de sahiptir.

Köyün doğal güzellikleri ve nefis manzarasının haricinde belirgin edici en rahatsızlık verici hususlarından birisi; yeni yapılan binalar ve aşırı Arap turist yoğunluğudur. Bölge de anlamsız bir şekilde, mülk sahibi olmasıda kolaylaştırılmış Arap turistlerin, ilerleyen zamanlarda bölgenin yerlilerine ve farklı gezi ve turist gruplarına rahatsızlık verebileceği şimdiden gözlemlenebiliyor. Para ve rant uğruna sürekli yapısal değişikliklere prim tanınan köyün, geleceğinin her ne kadar güzel olsada; pek parlak olduğunu söylemek mümkün değil.

Uzungöl, Çaykara - Trabzon
Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl, son zamanlarda her ne kadar çarpık yapılaşmaya kurban gitsede, hâlâ bölgenin en popüler turistik destinasyonlarından birisidir..

Uzungöl nerededir ?

Uzungöl, Trabzon ili Çaykara ilçesindedir.

Uzungöl’e nasıl gidilir ?

Uzungöl’e gitmek için ilk önce Trabzon iline ulaşmanız gerekmektedir. Trabzon iline yaklaşık 99 km mesafede olan köye, Trabzon ili merkez Merkez Çömlekçi Mahallesi’nden 20 dakika da bir kalkan minibüslerle ulaşmak mümkündür. Eğer aracınızla gitmek istiyorsanız aşağıdaki konumu kullanabilirsiniz..

Uzungöl konumu için tıkla: Uzungöl konumu

Uzungöl’ün nüfusu ne kadardır ?

Uzungöl’ün nüfusu son yapılan sayımla -2014- 1.577’dir.

Uzungöl Manzarası
Uzungöl Manzarası

Uzungöl Trabzon

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir