1. Anasayfa
 2. Seyahat Bilgileri

Pontus Kral Kaya Mezarları Hangi İlimizdedir?

Pontus Kral Kaya Mezarları Hangi İlimizdedir?
Helenistik Dönem'de yaşayan Pontus Kralları'na ait, Amasya'daki Harşena Dağı'nın güney eteklerinde bulunan kaya mezarlarıdır..
1

Pontus Kral Kaya Mezarları Hangi İlimizdedir: Helenistik dönemde yaşayan, Pontus krallarına ait olan Kral mezarları, Amasya’da Harşena Dağı’nın güney eteklerinde, kalker kayaların oyulmuş içlerinde bulunmaktadır. Amasya’yı başkent olarak kullanan bu kralların mezarlarının tamamının oraya gömülüp gömülmediğine dair kesin bir bilgi yoktur.

Pontus Krallığı:

M.Ö. 302 yılında, 1. Mithridates tarafından kurulan Pontus Krallığı, Kızlar Sarayı çevresinde yerleşke kurmuştur. İrili ufaklı 21 adet Kral mezarının varlığı bilinmekte ancak günümüze bunlardan sadece birkaç tanesinin ulaştığı bilinmektedir. Bu mezarların M.Ö. 160 yılına değin hüküm süren, 1. Farnakes’e kadar olan 5 kralın mezarları olduğu genel kültür bilgisine sahip bulunmaktayız. Bu kralların; 1. Mithridates, Ariobarzanes, 2. Mithridates, 3. Mithridates ve 1. Farnekes olduğu bilinmektedir.

Pontus Kral Kaya Mezarları Hangi İlimizdedir
Helenistik Dönem’de yaşayan Pontus Kralları’na ait, Amasya’daki Harşena Dağı’nın güney eteklerinde bulunan kaya mezarlarıdır..

Kral Mezarları Özellikleri:

Yeşilırmak vadisine yapılmış olan bu mezarlar, eni ve boyu çok büyük olan mağara içlerinde bulunmaktadır. Aslında bu mağaraların büyüklüğünden ziyade, mağaraların arkalarına oyulmuş olan geçitlerin daha büyük olduğu söylenmekte, bu bölgedeki mezarlardan birinin yanında nehre kadar uzanan bir tünelin başlangıcının bulunduğu görülmektedir.

Bu Kral mezarlarının en büyüğü, merdivenlerle ancak ulaşılan, batı yönünde bulunan, en son mezardır. Bu mezarın bulunduğu mağaranın yüksekliği 15 m. genişliği 8 m. ve derinliği de 6 m’dir. “Büyük Kral Mezarı” olarak da adlandırılan bu Kral mezarının girişi, diğer Kral mezarlarına kıyasla daha büyük ve daha yüksekte bir konumdadır. Bu Kral mezarının girişi, cepheden kaynaklanan sorunlar nedeniyle büyük tahribatlara uğramıştır.

Kızlar Sarayı üzerinde yer alan diğer Kral mezarlarının üçlü şekilde yan yana konulduklarını görmekteyiz. Bu üçlü Kral mezarları birbirlerine çok yakın şekilde kaya içlerine oyulmuşlardır. Bunlar arasında en solda yer alan Kral mezarı, ortadaki Kral mezarı sahibini gölgede bırakmak için, ön plana çıkartılmıştır.

Kızlar Sarayının alt kısmında yer alan Kral mezarı ise, diğer Kral mezarları gibi blok kayaların oyulması suretiyle yapılmıştır. Ancak bu Kral mezarının diğer Kral mezarlarından farklı olarak, etrafının oyulmadığını görmekteyiz. Ayrıca bu mezar odasına, çıkmayı kolaylaştırmak amacıyla merdiven de yapılmamıştır. Zira diğer Kral mezarlarına ulaşımın kolaylaşması adına taş merdivenlerin yapıldığını görmekteyiz.

Bunun yanında Kral mezarlarının ortak özellikleri, girişlerinin aynı görünümde olmalarıdır. Bu girişler, kapaksız, 2-3 metre arasında değişen yükseklikte, kapıya benzer görünümdedirler. Aynı zamanda bir diğer ortak özellik olarak mezarların bulunduğu mağaraların etrafının boş olduğunu görmekteyiz. Bunun sebebi; bazı mezarların tavaf edilmesini kolaylaştırmak, bazı mezar mağaralarında da kayalardan sızan suların hava ile temasını sağlamak ve böylelikle mezar odasının korunmasını sağlamaktır.

Kral mezarları, Pontus krallarına ait mezar odaları olmakla birlikte, bazı dönemlerde cezalandırılma amacıyla hapishane olarak da kullanılmıştır. Zira 4. Mithridates, yaptığı barış görüşmelerinde zorluk çıkaran veya beğenmediği tavırlar sergileyen Romalı elçileri, bu Kral mezarlarının bulunduğu mağaralara hapsetmiştir.

Daha Sonra

1075 yılında Amasya’yı fethetme başarısı gösteren Melik Ahmet Danişmend Gazi, mağara içinde bulunan mezarların içindeki Pontus krallarının gömülerini kaldırtmıştır. Bu dönemden gelen bir diğer bilgi ise, Hristiyan keşişlerin bu mağaraları inzivaya çekilmek için kullandığıdır.

Pontus Kralları Kaya Mezarları’na nerededir ? Çalışma saatleri:

[mks_tabs nav=”horizontal”]
[mks_tab_item title=”Adres”]
05000 Yuvacık/Amasya Merkez/Amasya
[/mks_tab_item]
[mks_tab_item title=”Çalışma Saatleri:”]

Cumartesi08:00–16:45
Pazar08:00–16:45
PazartesiKapalı
SalıKapalı
Çarşamba08:00–16:45
Perşembe08:00–16:45
Cuma08:00–16:45

[/mks_tab_item]
[mks_tab_item title=”Konum:”]
https://goo.gl/maps/u3dQ2dxSBASDMXxG7

https://goo.gl/maps/Afjg45hpD1rkxJzV9
[/mks_tab_item]
[/mks_tabs]

Pontus Kral Kaya Mezarları Hangi İlimizdedir? Pontus Kral Kaya Mezarları Nerededir ?

Avusturya’dan doğa manzaraları..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir