1. Anasayfa
 2. Seyahat Bilgileri

Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar

Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar
Odysseus'un destansı öyküsü ve Truva Savaşı'ndan sonraki on yıllık eve dönüş yolculuğu..
1

Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar: Bazen okuduğunuz kitaplar içinizdeki tatil ve gezi aşkını alevlendirir. Farklı kültürler ve coğrafyalar keşfetme tutkumuz her şeyin önüne geçer. Bir de bu aşkı tetikleyici unsurlar vardır; gündelik hayatın rutinliği, iş stresi vb. gibi.. Veyahut seyahate çıkmak istediğinizde size kılavuzluk edecek bir fikir veya öneri ararsınız.. İşte tam bu noktada araya girerek; size öneri niteliğinde ve okumaktan keyif alabileceğiniz seyahat ie ilgili kitaplar sunmak istedik..

Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar:

1. Johann Wolfgang Von Goethe- İtalya Seyahati:

Johann Wolfgang Von Goethe- İtalya Seyahati. Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar..
Johann Wolfgang von Goethe, aynı zamanda en önemli Alman şairi olarak kabul edilir. Eserleri dünya edebiyatının en önemlilerindendir.

Goethe, Alman asıllı ünlü bir yazardır. Yazar, 1786 ve 1786 yılları arasında gerçekleştirdiği İtalya seyahatini bu muhteşem eserle kaleme almıştır. Bu eseri okuyan herkes, günümüzden yıllar öncesinde bir seyahatin nasıl yapıldığını öğrenerek, 18. Yüzyılda İtalya’nın nasıl göründüğüne de tanıklık etme imkanına sahip olacaktır. Ünlü yazar Goethe’ni gözünden İtalya, eminiz ki sizleri de derinden etkileyecek ve bu eseri okumaktan bir an bile olsa kendinizi alamayacaksınız.

2. Homeros- Odysseia:

Odysseus'un destansı öyküsü. Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar..
Odysseus’un destansı öyküsü ve Truva Savaşı’ndan sonraki on yıllık eve dönüş yolculuğu..

Ünlü yazar Homeros’un eserleri bilindiği gibi Antik Yunan döneminde önemli bilgi kaynakları arasında yer alıyordu. Özellikle de Odysseia eseri gerçek bir şaheser olarak karşımıza çıkar. Çünkü bu yapıtta dünyayı farklı bir gözle görmek mümkün! Bu harika eserde Odysseia‘nın ülkesi İtake’ye dönüşü on yıllık macera dolu bir süreçle tamamlanmıştır. Bu yolculuk esnasında genç adamın yaşadığı maceralardan eminiz ki sizler de çok etkileneceksiniz.

3. Piri Reis- Kitab-ı Bahriye:

Piri Reis- Kitab-ı Bahriye
Seyahat ve ona dair kitaplar akla gelince Osmanlı’nın Kaptan-ı Deryası Piri Reis unutulur mı ?

Piri Reis bilindiği gibi Osmanlı Devleti’nin Kaptan-ı Deryası’dır. Ünlü kaptan bu eserde ağırlıklı olarak Akdeniz kıyılarını ele almaktadır. Bu şaheser kısa bir zaman sonra artık Akdeniz’in haritası olma özelliklerini taşımaya başlamıştır. Ağırlıklı olarak; adanın yerleşim alanları, bölgedeki ticari hayat, sığlıklar, limanlar; bölgenin hangi rüzgarlara sahip olduğu, barındırdığı gemi sayısı ve birbirine olan uzaklıkları ve de nerelerde geçit olduğu gibi önemli konular işlenmiştir.

4. Paulo Coelho- Simyacı:

Paulo Coelho- Alchemist. Seyahat Tutkunuzu Tetikleyecek Kitaplar..
Simyacı, Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun ilk kez 1988’de yayınlanan bir romanıdır. Aslen Portekizce’de yazılmıştır.

Ünlü yazar Paulo Coelho, etkileyici tasvirleri ile ön plana çıkmayı başarmış yazarlar arasında yer alır. Bu eserde dünyada farklı arayışlar içerisinde olan Santiago’nun inanılmaz ve heyacan dolu bir yolculuğa çıkış süreci ve yaşadıkları ön plana çıkar. Ona göre yolculuk bir tür öğrenme yöntemidir. Bilmemiz gereken her şeyi yolculuk yaparak öğrenebiliriz. Kitabın ana konusu ise İspanya’dan Mısır piramitlerine seyahat eden Endülüslü bir çoban olan Santiago’nun heyacan dolu seyahati ve gezi sırasında yaşadığı maceralardır.

5. Âmin Maalouf- Semerkant:

Ömer Hayyam’ın Rubaiyat Eserinin Semerkant Olarak Derlenişi
Ömer Hayyam’dan Rubaiyat eserinin Semerkant olarak tekrar derlenişi..

Seyahat tutkusu denilince akla gelecek en önemli eserlerden biri de şüphesiz ki Âmin Maalouf’un Semerkant isimli eseridir. Eserde Ömer Hayyam’ın Rubaiyat isimli el yazması eserinin 1071 yılında Özbekistan’ın Semerkant şehrinden başlayarak, 1912 yılında Titanik’te bitirmiş olduğu hikayesi ele alınır. Seyahatin ana karakteri Benjamin‘dir ve onun gözünden yaşadıkları kitaba aktarılmıştır. Bunun haricinde 20. Yüzyılda İran’da gerçekleşen modernleşme hareketlerinin de bu kitaba renk kattığını söylemek yanlış olmaz.

Seyahate Çıkmadan Okunması Gereken Kitaplar ve Eserler..

1920×1080 Çözünürlükte HD Manzara Resimleri..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir