1. Anasayfa
 2. Spor Bilgileri

Fenerbahçe’nin kuruluşu

Fenerbahçe’nin kuruluşu
0

Fenerbahçe’nin kuruluşu:

Mayıs ayı sonlarında bir akşam, Moda’da oturan üç arkadaş evlerine giderlerken yol boyunca aynı konu üzerinde özlem dolu konuşmalar yapmışlardı. Semtin tüm çayırlarında İngilizler, Rumlar takımlar kurup futbol maçı yapmakta, Müslüman Türk gençleri ise onları tarifsiz özlemlerle izlemekteydiler. Mekteb-i Sultani öğrencilerinin kurdukları Galatasaray’ın ortaya çıkması, onları daha da heveslendirmişti. “Neden bizim de bir takımımız olmasın?” konusu üzerinde yapılan konuşmalar, bu gençlerden Bahriyeli Necip Bey‘in Beşbıyık Sokağı köşesindeki iki karlı ahşap evinde devam etmişti. Ve o üç Türk genci, Düyun-u Umumiye memurlarından Ziya (Songülen), Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah ve Bahriye Mektebi öğrencilerinden Necip (Okaner) beyler burada elbirliği ile bir Türk futbol kulübünün kurulmasına karar verdiler.

Fenerbahçe'nin kuruluşu

Yine aynı toplantıda kulübün adının Fenerbahçe, renklerinin de o bahar günlerinin sevimli müjdecisi papatyaların rengi olan Sarı Beyaz olması kararlaştırıldı.

Bu gençlere Moda ve çevresinde oturan, çoğu St. Joseph Fransız Frerler Mektebi öğrencisi bulunan diğer arkadaşları da katıldılar. Aradan bir ay geçmeden papatya renkli formaları ile Fenerbahçe takımı Kadıköy ve Moda’nın futbol oynanan çayırlarını süslemeye başlamıştı…

Ve türk sporunda Fenerbahçe‘de doğmuştu artık…

 

Fenerbahçe’yi kimler kurdu ?

 

Bahriyeli Necip Bey, Ziya (Songülen), Ayetullah ve Necip (Okaner) ve Moda çevresinde oturan, çoğu St Joseph Fransız Frerler Mektebi öğrencilerinden bir kısmı.

 

Fenerbahçe kaç yılında kuruldu ?

3 Mayıs 1907

 

 

Fenerbahçe’nin renkleri ?

 

Sarı-Lacivert (İlk kuruluş yılında papatyayı simgeleyen Sarı-Beyaz renkler.)

Fenerbahçe’nin kuruluşu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir