Aydın Gezi Rehberi
Özellikle gün batımındaki eşsiz manzaralarıyla kendisini size hayran bırakacak bir göl: Bafa Gölü..
0

Aydın Gezi Rehberi: Tarihi Katolik Çağlar’a dayananan Aydın, Ege Bölgesi’nin en güzel şehirlerindendir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ve kavme ev sahipliği yapmıştır. Masmavi denizlerin etrafını görkemli dağlarla çevrelediği, aynı zamanda önemli bir turistik ildir. Turizmin can damarlarından birisidir. Siz de sıcaklardan bunaldıysanız ya da şehri bir de kış zamanında sakinken ziyaret etmek isterseniz “Aydın Gezi Rehberi” yazımızı mutlaka okumalısınız.

Aydın Gezi Rehberi:

Aydın’da Gezilecek Müzeler:

Nazilli Etnografya Müzesi:

Nazilli Etnografya Müzesi
Eski adıyla Ankara Palas Otel olarak bilinen, Nazilli Etnografya Müzesi..

Eski Ankara Palas Otel’i olarak biliniyor. Günümüzdeki ismi Nazilli Etnografya Müzesi’dir. Yerel mimariye göre dizay edilen binayı mutlaka görmelisiniz.

Adres: Altıntaş, Fevzi Çakmak Caddesi, No:15, 09800 Nazilli/Aydın
Çalışma saatleri: 08.30 – 17.30
Telefon: 0256 312 92 53
Not: Pazar günleri kapalıdır.
Konum için tıklayın.

Aydın Arkeoloji Müzesi:

Aydın Arkeoloji Müzesi. Aydın Gezi Rehberi
Aydın Arkeoloji Müzesi, aynı zamanda 15.000 metrekarelik arazi üzerine kurulmuştur.

1973 yılında hizmet vermeye başlayan müze oldukça zengin bir koleksiyona sahiplik yapıyor. Bu müzenin ayrıca oldukça büyük bir bahçesi bulunuyor. Burayı bir açık hava müzesi gibi düşünebilirsiniz. Bahçede Alinda, Nysa, Amyzon ve Piginda gibi antik kentlerden çıkarılan eserler sergileniyor. Ayrıca müze içerisinde Osmanlı Dönemi’nden kalma altın ve gümüş sikkeler de bulunuyor.

Adres: Ilıcabaşı, Müze Bulvarı, No:4, 09010 Efeler/Aydın
Çalışma saatleri: 08.30 – 18.00
Telefon: 0256 225 22 59
Giriş ücreti: 15₺
Not: Müzekart geçerlidir.
Konum için tıklayın.

Yörük Ali Efe Müzesi:

Yörük Ali Efe Müzesi
Efsanevi kahraman Yörük Ali’nin İzmir’den döndükten sonra yaşamı sona erene kadar yaşadığı tarihi ev ve müze..

Yörük Ali Efe’nin evidir. 1980 yılında çıkan yangında ev tamamen yanmış ve 1955 yılında tekrardan restore edilmiştir. Evin içerisinde Yörük Ali Efe’ye ait kişisel eşyalar sergileniyor. Bu eşyalar cüzdan, dürbün, halı, kilim, tabak, çanak, tabanca ve nüfus cüzdanıdır. Ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasında kendi yazısı ile yazdığı mektuplarda birer tarihi anı olarak hepimizin görmesi gereken eşyalar arasında yer alıyor.

Adres: Çarşı, Akgün Sokak, 09350 Yenipazar, Aydın
Çalışma saatleri: Yaz: 08.30 – 19.00 / Kış: 08.30 – 17.30
Giriş ücreti: Ücretsiz
Konum için tıklayın.

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi:

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi
Zeytinlerin bölgeye özel yöntemlerle nasıl zeytinyağına dönüştüğünün hikayesi..

Aydın’ın neyi meşhur dersek bu sorunun cevabı tabi ki Zeytin olacaktır. Şehir sahip olduğu zeytin rezerviyle yalnızca Türkiye’ye değil, tüm dünyaya ürün gönderiyor. Hal böyle olunca da önemini belirtmek amacıyla müzesi de yer alıyor. Kuşadası’nda bulunan müzeye uğramalı ve geçmişten bugüne kadar süregelen zeytinin geçmişini görmelisiniz.

Adres: Davutlar, Caferli Mahallesi, Atatürk Caddesi, No:128, 09430 Kuşadası/Aydın
Telefon: 0256 681 21 48
Konum için tıklayın.

Aydın’ın Gezilecek Kaplıcaları:

Alangüllü Kaplıcası:

Alangüllü Kaplıcası. Aydın Gezi Rehberi..
Sağlık turizmi için Aydın’a gelenler genelde Alangüllü Kaplıcası’nı tercih ederler..

Halk arasında Kükürtlü Kaynak adıyla da biliniyor. Germencik ilçesinde yer alan kaplıcalar pek çok hastalığa şifa oluyor. Bu sulardan hem içebilir, hem de sularda yüzebilirsiniz. Özellikle mide, karaciğer, der, ve idrar yolu hastalıklarına çok iyi geliyor.

Adres: 09700 Germencik/Aydın
Konum için tıklayın.

Salavatlı Kaplıcası:

Salavatlı Kaplıcası - Aydın
Tarihi 1730 yılına kadar uzanan, tarihi bir kaplıca..

Salavatlı beldesine yer alıyor. Aydın Belediyesi’nin himayesinde olan bir termal tesistir. Kaplıcanın sularında bol miktarda kükürt bulunur ve pek çok hastalığa iyi gelir. Ancak kaplıcanın yalnızca yaz aylarında açık olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Konum için tıklayın.

Aydın Gezilecek Koylar:

Aydınlık Koyu:

Aydınlık Koyu - Aydın. Aydın Gezi Rehberi
Aydınlık Koyu’da bu şehre gidip gezenlerin görmesi gereken yerlerden birisi..

Aydın’ın sahip olduğu doğal güzellikler kelimeyle anlatılamayacak kadar güzeldir. Burası da onlardan birisidir. 800 metre uzunluğundaki altı sarısı kumsalları ile dikkat çekiyor. Şehrin en temiz denizine ve kumsallarına sahip koylardan birisidir.

Adres: Güzelçamlı, 09430 Kuşadası, Aydın
Konum için tıklayın.

Akvaryum Koyu:

Akvaryum Koyu Didim
Denizin içerisindeki kum tanelerinden balıklara varıncaya kadar görebileceğiniz Didim Akvaryum Koyu..

Aydın’ın en şahane koylarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Adından da anlaşılabileceği gibi adeta bir akvaryuma benzer. Masmavi sularının altında parlayan taşları görmeniz mümkündür. Tekne turlarıyla koya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Altınkum, 09270 Didim, Aydın
Konum için tıklayın.

Cennet Koyu:

Cennet Koyu Didim
Didim’in güzel koylarından birisi..

Burayı dünyadan bir cennet parçası olarak görebilirsiniz. El değmemiş güzelliği ile herkesi büyülüyor. Denizin ve kumsalının da oldukça temiz olduğunu görmeniz mümkündür. Dalgasız berrak denizi ve altın sarısı kumları ile siz de burada muhteşem bir tatil yapabilirsiniz.

Adres: Efeler, 09270 Didim/Aydın
Ziyaret Saatleri: 08.00-22.00
Konum için tıklayın.

Aydın’da Gezilecek Göller:

Bafa Gölü:

Bafa Gölü. Aydın Gezi Rehberi..
Özellikle gün batımındaki eşsiz manzaralarıyla kendisini size hayran bırakacak bir göl: Bafa Gölü.. Fotoğraf: Nejdet Düzen / Shutterstock

Eşsiz manzarası ile sizleri ilk gördüğünüz anda büyüleyebilir. Aydın ile Muğla arasında yer alan Bafra Gölü, üzerindeki tekneleri, suları içerisindeki ağaçları ile muhteşşem bir yerdir. Sit alanı olarak ilan edilen gölde ayrıca 300’den fazla kuş, sürüngen ve memeli türü yaşıyor. Gölde kano ile gezi yapabilirsiniz.

Adres: Akyeniköy, 09260 Didim/Aydın
Konum için tıklayın.

Aydın’da Gezilecek Kanyonlar:

Arapapıştı Kanyonu:

Arapapıştı Kanyonu - Aydın. Aydın Gezi Rehberi..
Dünyanın sekiz harikasından biri olduğunu söylesek, hiç duymadıysanız; duymanıza gerek yok. Mutlaka ziyaret edin.. Fotoğraf: İHA

Bozdoğan ilçesinde bulunan kanyon dünyanın sekiz harikasından birisine örnek olarak gösteriliyor. Kanyon pek çok bitki türüne, hayvan çeşidine ev sahipliği yapıyor. Nasıl oluştuğu, adının nereden geldiği ise bilinmiyor. Mevcut durumu itibariyle sit alanı statüsünde bulunmakta ve koruma altındadır.

Adres: Bozdoğan, Kemer Mahallesi, 09764, Aydın
Konum için tıklayın.

Aydın’da Çocuklarla Gezilecek Yerler:

Adaland:

Adaland Kuşadası
Her ne kadar çocuklar için olduğu söylensede, siz siz olun buranın keyfini sizde çıkarın..

Kuşadası’nda bulunan Adaland çocuklu aileler için vazgeçilmez bir yerdir. Burada pek çok etkinlik ve oyuncak yer alıyor. Yunuslarla yüzme, havuz ve çocuklar için ayarlanan korsan gemileri, su canavarları, oyuncaklar bulunuyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça eğlenceli bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca burada eğlence arayan yetişkinler, dünyanın en uzun kaydırağının da burada yer aldığını bilmelidir.

Adres: Çamlimanı Mevki, Kuştur Önü Yolu Caddesi, No:27, 09400 Kuşadası/Aydın
Çalışma saatleri: 10.00 – 17.00
Telefon: 0256 618 12 52
Konum için tıklayın.

Aqua Atlantis:

Aqua Atlantis Kuşadası
En sevdiğiniz Aqua Parka karar vermediyseniz; henüz Aqua Atlantis’i görmemişsiniz demektir..

Risus Resort içerisinde yer alan bu yüzme parkı, çocuklarınızla eğlenceli bir tatil keyfi yaptırabilir. İçerisinde mini basketbol, golf ve voleybol sahası da yer alıyor. Bunların dışında ise yemek sektöründen dondurma, şeker, hamburger, nargile ve bar gibi seçenekleri de var.

Adres: Karaova, Mustafa Birden Sok. Sahil Siteleri 20/A, 09400 Kuşadası/Aydın
Çalışma saatleri: 07.00 – 18.00
Telefon: 0256 633 10 10
Konum için tıklayın.

Aydın’a Nasıl Gidilir?

Aydın’a ulaşım oldukça kolaydır. Hava yolu ve kara yolu seçeneklerini kullanabilirsiniz. Aydın’a otobüsle ulaşmak isterseniz ülkenin her bir bölgesinden seferler bulunuyor. Yaz aylarında şehrin yazlık ilçeleri Didim, Söke ve Kuşadası’na da direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Hava yolunu seçmek isterseniz de şehre en yakın havalimanı Adnan Menderes Havalimanı’dır. Havalimanının servisiyle de merkeze geçiş yapabilirsiniz. İstanbul- Aydın arası 730 kilometredir. Kara yolu ile yaklaşık 10 saat 15 dakikalık bir yolculuk sürüyor.

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

Aydın’a gitmek için en uygun zaman kesinlikle yaz mevsimleridir. Özellikle de denizin en güzel olduğu Temmuz ve Ağustos ayları biçilmiş kaftandır. Bu sayede hem şehir içerisinde kültürel gezi yapabilir, hem de denizin ve kumsalın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ben deniz sevmem diyip şehrin daha sakin ve daha az kalabalık olduğu zamanlar gelmek istiyorsanız, kış mevsiminde de gezi düzenleyebilirsiniz. Tarihi yerleri gezerken diğer yandan da termal tesislerde şifa bulabilirsiniz.

Aydın Nerede?

Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Ülkenin güneybatısında konuşlanıyor. Komşu illeri kuzeyinde İzmir, güneyinde Muğla ve doğusunda Denizli’dir. İstanbul ve Aydın arası yaklaşık olarak 600 kilometredir.

Aydın’da Konaklama ve Aydın Otelleri:

Lion Park Suites & Residence Hotel, Aydın:

Lion Park Suites & Residence Hotel, Aydın
Lion Park Suites & Residence Hotel, Aydın

Bu otelin şıklığına ve konforuna bayılacaksınız. Ayrıca turistik yerlere yakınlığı ile de oldukça tercih ediliyor. Otelin sizlere sunduğu fırsatlar arasında park alanı, kahvaltı, kablosuz bağlantı ve her odada klima gibi seçenekler bulunuyor. Otelin odalarının her biri ev rahatığındadır. Ayrı mutfağı, oturma odası ve yatak odası mevcut.

Adres: Mimar Sinan, Ali İhsan Paşa Blv. No:13, 09100, 09100 Aydın Merkez/Aydın
Telefon: (0256) 214 09 09
Konum için tıklayınız.

Efeler Hotel, Aydın:

Efeler Hotel Aydın
Efeler Hotel Aydın

Şehrin en iyi otellerinden birisi olduğunu söylememiz gerekiyor. Sıkıntılı zamanlar geçirdiğimiz şu dönemde otel hijyeni en üst seviyede tutuyor. Sade ve şık otel havalimanına ve turistik yerlere yakınlığı ile de mükemmel bir konumda yer alıyor. Sizlere park alanı ve akşam yemeği gibi seçenekler sunuluyor.

Adres: Güzelhisar, 73. Sk. No:73, 09010 Efeler/Aydın
Telefon: (0256) 214 12 22
Konum için tıklayınız.

Aydın’da Şehir İçi Ulaşımı Nasıldır?

Aydın’da şehir içi ulaşımı genel olarak dolmuş ve belediye otobüsleri kullanılıyor. Ancak zamandan kazanmak istiyorsanız özel araç kiralayabilir, taksi tutabilir ya da oldukça yaygın olan motosiklet de kiralayabilirsiniz. Aykart çıkartarak indirimli ulaşım seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Aydın’da Ne Yenir?

Aydın Gezi Rehberi süresince en önemli şeylerden biri ise Aydın’a özgü yiyeceklerdir. Aydın denilince akla gelen ilk şeylerden birisi de Zeytinyağı’dır. Zeytinyağı hem saça, hem cilde hem de vücut sağlığına oldukça faydalıdır. Yemeklerimizde, salatalarda sık sık kullanırız. Aydın şehri tarih boyunca oldukça bereketli topraklara sahip olmuştur. Bugün halen bu topraklarda tarım yapılıyor. Çeşit çeşit ürünler dünyaya açılıyor. Domates, Salatalık, Soğan ve Biber yetiştirilen başlıca şeylerdir. Aydın’da ne yenir sorusunun cevabına gelecek olursak da Çingene Pilavı’nın yanında servis edilen Gelin Tuşusu diyebiliriz.

Aydın Gezi Rehberi. Aydın Gezilecek. Aydın Gezi Tavsiyeleri..

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir