Coğrafi Bilgiler

Uzungöl Trabzon

Uzungöl Manzarası

Uzungöl, aslında uzun uzun anlatmaya pekte gerek yok. Çevresi cezbedici güzellikte sık ormanlar ve tepelerle dolu bir doğa harikası. Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl, aslında ikamet eden ve yerleşik nüfus ile kıyaslandığında pekte kalabalık bir köy sayılmaz. Nüfusu yaklaşık 3.000 civarındadır. Ancak yazın pek çok turisti ağırlayan köyün nüfusu; yoğun turist, gezici ve fotoğrafçıların vazgeçemediği duraklardan birisi olduğundan mevcut nüfusunun on katına dahi çıkabilmektedir. Rakımın 1.090 metre olduğu köy, Çaykara ilçesine 19 km, Trabzon iline yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Uzungöl Trabzon

Uzungöl Trabzon

Uzungöl Trabzon, Yerkürenin en yaşlı ormanlarının ortasında bulunan köy, Kaçkar Dağları ve Soğanlı Dağları‘nın da birleştiği noktada bulunmaktadır. Ilıman ve bol yağışlı iklimi sayesinde yılın pek çok zaman diliminde yeşil olan köy, yabani hayvan hayatı içinde eşsiz bir önem içerir. Bu hayvanlardan bazılarına örnek verecek olursak; Boz ayı, Kurt, Karaca, Çakal, Sansar, Yaban domuzu, Porsuk, Vaşak, Tilki, Yaban Keçisi, Çengel boynuzlu dağ keçisi, Su  samuru , v.b. şeklinde sıralanabilir…

Uzungöl Trabzon aynı zamanda; Tabiat Parkı, Doğal Sit Alanı ve Özel Koruma Çevresi gibi koruma statülerine de sahiptir.

Köyün doğal güzellikleri ve nefis manzarasının haricinde belirgin edici en rahatsızlık verici hususlarından birisi; yeni yapılan binalar ve aşırı Arap turist yoğunluğu. Bölge de anlamsız bir şekilde mülk sahibi olmasıda kolaylaştırılmış Arap turistlerin ilerleyen zamanlarda bölgenin yerlilerine ve farklı gezi ve turist gruplarına rahatsızlık vereceği şimdiden gözlemlenebiliyor. Para ve rant uğruna sürekli yapısal değişikliklere prim tanınan köyün, geleceğinin her ne kadar güzel olsada pek parlak olduğunu söylemek mümkün değil.

 

Uzungöl nerededir ?

Uzungöl, Trabzon ili Çaykara ilçesindedir.

 

Uzungöl’e nasıl gidilir ?

Uzungöl’e gitmek için ilk önce Trabzon iline ulaşmanız gerekmektedir. Trabzon iline yaklaşık 99 km mesafede olan köye, Trabzon ili merkez Merkez Çömlekçi Mahallesi’nden 20 dakika da bir kalkan minibüslerle ulaşmak mümkündür.

 

Uzungöl’ün nüfusu ne kadardır ?

Uzungöl’ün nüfusu son yapılan sayımla -2014- 1.577’dir.

Uzungöl Trabzon

Yazar hakkında

Serhat Bozkurt

Yorum yap

ten − 1 =