1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Google ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir ?

Google ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir ?
Google ve Chrome Farkı Nedir ?
0

Google ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir ?

Google ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir: Dünya genelinde en çok kullanılan arama motorunun Google olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanında Chrome’un piyasa sürülmesiyle birlikte Google ve Google Chrome arasındaki fark nedir konusunda kafalar biraz karışmış olabilir.

Chrome ve Google arasındaki fark temel olarak birinin internet tarayıcı diğerinin ise arama motoru olduğudur. Herhangi bir arama motoruna ulaşım sağlayabilmek için herhangi bir internet tarayıcıya ihtiyacımız vardır.

Tarayıcılar ve Arama Motorları

Google ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir ?
Google ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir ?

Google ve Chrome arasındaki farkın ne olduğu konusunu detaylı bir şekilde ifade edebilmek için ilk başta internette sörf yapabilmeminize olanak veren ana araçlardan, kısacası internet tarayıcılardan bahsedelim. Herhalde hepimizin yaygın olarak bildiği Microsoft tarafından geliştirilen ve ilk sürümü 16 Ağustos 1995 tarihinde piyasaya sürülen Internet Explorer’dır.

Internet Explorer, Mozilla Firefox, Yandex Browser, Opera, Safari ve tabii ki Google Chrome gibi internet tarayıcılar; kullanıcıların internete bağlanabilmek için bilgisayarlarına kurdukları birer yazılım ya da başka bir ifadeyle birer programdır. İnternet sitelerini bilgisayarımızda, telefonumuzda ya da tabletimizde açabilmemizi ve görüntüleyebilmemizi sağlarlar.

İnternette gezinmek istiyorsanız bir internet (web) tarayıcısına ihtiyacınız vardır. Bu yazımlar / programlar ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. İnternet tarayıcıda yer alan adres çubuğu vasıtasıyla tam adresini (linkini) bildiğimiz sitelere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu sitelerde gezinebiliriz. Örneğin facebook.com, twitter.com, www.hepsiburada.com, www.cumhuriyet.com.tr gibi.

2 Eylül 2008 tarihinde Google tarafından piyasaya sunulan Google Chrome bir internet tarayıcıdır.

Arama motorları ise çok daha karmaşık bir sistemle çalışır. Özellikle Bing, Yahoo, Yandex, Yaani, Ask ve tabii ki Google gibi arama motorları, internetteki milyonlarca içeriği; tarar, inceler, analiz eder, kategorilere ayırır, dizine ekler ve yapılan sorguya göre en ilgili olacak şekilde sonuç sayfasında sıralar.

Google Arama Motoru Ne Zaman Kurulmuştur ?

Google Arama Motoru Ne Zaman Kurulmuştur ?
Google Arama Motoru Ne Zaman Kurulmuştur ?

4 Eylül 1998 tarihinde Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google bir arama motorudur.

Google ve Chrome farkı nedir özetlemek gerekirse internet tarayıcısı, Google arama motoru da dahil olmak üzere bütün internet sayfalarını açabilmemizi ve görüntüleyebilmemizi sağlar. Arama motoru ise, özellikle merak ettiğimiz konularla ilgili içerikleri internet üzerinde aramamızı ve bulmamızı sağlar.

Google ve Chrome arasındaki farkın ne olduğunu artık biliyoruz. Biraz da internet tarayıcılar ve arama motorları hakkında konuşalım:

 • Arama motorları, internete bağlı sunucularda barındırılan birer web uygulamasıdır.
 • Kullanıcıların bilgisayarlarına, telefonlarına, tabletlerine kurdukları internet tarayıcılar ise birer yazılımdır.
 • Tarayıcınızın kontrolü belirli ölçüde size aittir (Google Chrome Ayarlar menüsü altından çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz).
 • Arama motorları şirketlerin politikalarına göre yönetilmektedir. Bunun yanında sizin kontrolünüzde değildir (Google üzerinden yaptığınız aramaları özelleştirmek için filtre ekleyebilirsiniz; ama arama sorgunuz ardından listelenen sonuç sayfasında herhangi bir değişiklik yapamazsınız).

Google ve Chrome Farkı Nedir ?

Google ve Chrome Farkı Nedir ?
Google ve Chrome Farkı Nedir ?

Daha iyi anlaşılabilmesi için Google ve Google Chrome arasındaki fark şu şekilde örneklendirilebilmektedir; varsayılan olarak bilgisayarınızda, tabletinizde, telefonunuzda mutlaka bir internet tarayıcı program bulunmaktadır. Bu program üzerinden Google Chrome’u bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. Daha sonra adres çubuğuna https://www.google.com.tr/ yazarak Google arama motoruna ulaşabilirsiniz; (Google Chrome sayesinde Google arama motorunu görüntülemiş olursunuz). Arama motoru sorgu çubuğuna Google ile Chrome arasındaki fark nedir diye yazıp aratırsanız; karşınıza binlerce içerikten oluşan bir liste çıkar. İstediğiniz herhangi birine tıkladığınızda ilgili siteye yönlendirilirsiniz; (Google arama motoru sayesinde ulaştığınız siteyi, Google Chrome üzerinden görüntülemiş olursunuz).

NOT: Google aramanın nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilmek için buradan bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Google aramayı çok daha efektif bir şekilde kullanmak için; özellikle Google İpuçları ve Püf Noktaları başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 12
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 3
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir