1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

D’Alembert Kimdir ? D’Alembert Biyografisi ?

D’Alembert Kimdir ? D’Alembert Biyografisi ?
D’Alembert Kimdir ?
0

D’Alembert Kimdir ?

D’Alembert Kimdir: Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür (1717-1783). Topçu subayı şövalye Destouches’in gayri meşru çocuğudur. Doğduğunda, babası ülke dışında olduğundan, annesi onu Paris Kilisesi’nin merdivenlerine bırakınca, geleneklere göre, kilisenin koruyucu azizinin adını aldı: Jean Le Rond d’Alembert.

Hukuk okumuştur; fakat avukatlığa kabul edilmesine rağmen bu mesleği yapmamıştır. Matematiğe karşı eğilim gösterdi ve pi sayısı üzerine çalışmalar yaptı. Önemli başarılarından dolayı, Fransız Akademisi’nde görev aldı. Diderot’nun Ansiklopedi çalışmasında, 13 yıl etkin görev üstlendi. Bunlardan başka, Oran Testi ve Merkezkaç Kuvveti’ni buldu. Birincil olarak matematikçi ve bilim adamı olmasından dolayı Ansiklopedi’cilere nazaran daha az saldırı altında kalmıştır. Hume’nin sağlam dostu ve arkadaşı idi. Onun kendisine verdiği değer neticesinde Hume’den kendisine 200 Paundluk bir miras kaldı. Bilim insanına göre metafizik kavramları ve konularıyla ilgilenmenin bir anlamı yoktur. Onun düşüncesine göre; metafiziksel anlamda şeylerin özü ile alakadar olmak kimseye bir şey kazandırmaz. O da diğer çağdaşları gibi ahlakı, metafizik ve teolojiden ayırmıştır. O da çağdaşı Diderot gibi ilerlemenin doğal bir sonuç olduğunu, zihinsel aydınlığın ahlaksal ve toplumsam ilerlemeyi tetikleyeceğini düşünüyordu.

D’Alembert Kimdir ?
D’Alembert Kimdir ?

D’Alembert Eserleri:

Dinamik İncelemesi (1743); Denge ve Akışkanların Hareketi Üzerine inceleme (1744); Rüzgârların Genel Teorisi (1745); Titreşen Teller Üstüne Araştırmalar (1747); Kuramsal ve Uygulamalı Müziğin Öğeleri (1752); Edebiyat ve Felsefe Karışımları (1753); Matematik Kitapçıkları, 8 cilt (1761-1780).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir