1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Empodekles Kimdir ? Empodekles Biyografisi ?

Empodekles Kimdir ? Empodekles Biyografisi ?
Empodekles Kimdir ?
0

Empodekles Kimdir ?

Empodekles Kimdir: M.Ö 495’de Sicilya kolonisi Agrigentum‘da dünyaya gelmiştir. Ailesi, bu şehirde en çok tanınmış ve sözü geçen ailelerin başında gelmektedir.

Doğa filozofu olarak nam yapan düşünür Empedokles; toprak, su, hava ve ateşten meydana gelen bir evren tasavvuru kurmuş, bunlara devindirici duygular olarak sevgi ve kavgayı eklemiştir. Aşk benzemez şeyleri birleştirip karıştırırken kavga birbirine benzemeyen şeyleri karşıt yönlere iterek ayırır. Bir ressam nasıl farklı boyaları karıştırıp canlı gibi sahneler meydana getiriyorsa aşk ve kavga da sadece bu dört ögeyi kullanarak ağaçları, erkekleri, kadınları, hayvanları vs. yaratabilir. Diğer Sokrates öncesi filozoflar gibi Empedokles’in de bir evren tasavvuru vardır. Bu, aşk ve kavga arasındaki ebedî çekişmeden ibaret bir döngüdür. Bizim bildiğimiz evren, bu güçlerden biri tarafından kazanılmış zaferin iki uç noktası arasındaki ara evrelerin sonucudur.

Aynı zamanda merkez kaç kuvvetini de kısmi olarak izah eden filozof, zamanla dünyanın küre biçiminde olduğunu iddia etmesi ve ışığın bir yerden farklı bir yere gitmesi için zaman geçmesi gerektiği konusundaki savları ile de bilim adamı yönüne vurgu yapmıştır. Empedokles, canlıların dünyasına da büyük önem vermiştir. Onun düşüncesine göre, bitkiler ilk organizmalardır ve hayvanlar gibi canlıdırlar.

Empodekles Kimdir ?
Empodekles Kimdir ?

Kendisini Etna Yanardağı‘na attığı söylentileri olan filozof, yaşamıyla da efsaneleşmiştir. Gerçekte Peloponnes‘te ölmesi muhtemel olan düşünürün “Katharmoi” (Arınmalar) ve “Peri physeos” (Doğa üzerine) isminde iki eseri de vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir