1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Rene Descartes Kimdir ? Rene Descartes Biyografisi ?

Rene Descartes Kimdir ? Rene Descartes Biyografisi ?
Rene Descartes Kimdir ?
0

Rene Descartes Kimdir ?

Rene Descartes Kimdir: Fransız düşünür, yazar ve matematikçi (1596-1650). Modern psikoloji ve matematiğin kurucusu olarak kabul edilir. Düşünce alanında, matematiksel açılımlar ile ortaya çıkan ve doğruluğu tartışılmaz olan bilgilerin varlığını savunur. Matematiksel yöntemin, tüm bilim alanlarına uygulanması ile neleri başarılabileceğine ilişkin deneyimi, yaşamında bir dönüm noktası olur. Bundan sonra hayatını, analitik geometri ile örneklenen, bu matematiksel yöntemi yaymaya adar.

Metodik Kuşku’nun öncüsü olarak kabul edilir. Bu bağlamda temel yaklaşımını, şöyle özetler: “Kesin olan bir şey var, bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek düşünmektir. Düşünmek ise var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım. İlk bilgim, bu sağlam bilgidir. Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim.” En sonunda da “Tek bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir.” der.

Rene Descartes Kimdir ?
Rene Descartes Kimdir ?

İsveç Kraliçesi, Ruhun Tutkuları adlı eserinden çok etkilenir ve onun dehasından yararlanmak ister. Bu istek üzerine Stockholm’e yerleşir. Ancak sabahın erken saatlerinde yapılan dersler yüzünden, geç kalkmaya alışkın Descartes’ın sağlığı bozulur. Ayrıca, yabancısı olduğu aşırı soğuğa uyum sağlayamayan bedeni, bitkin düşer ve zatürreeden ölür. Son sözleri: İşte böyle ruhum, ayrılma zamanı geldi, olur.

Descartes’ın felsefe dünyasındaki önemi, kilise odaklı orta çağ felsefesini içinde bulunduğu vahim durumdan çıkarıp Yeni Çağ’a taşımasından kaynaklanmaktadır. Descartes’ın çalışmaları ve eserleri “Akılcılık” akımının doğmasına ön ayak olmuştur.

Rene Descartes’in Başlıca Eserleri:

Aklın Yönetimi İçin Kurallar (1628); Dünya (1633); Metod Üzerine Konuşma (1637); Metafizik Düşünceler (1641); İnsan Bedeninin Tanımı (1641): Felsefenin İlkeleri (1644): Ruhun Tutkuları (1649).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir