1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

John Locke Kimdir ? John Locke Biyografisi ?

John Locke Kimdir ? John Locke Biyografisi ?
John Locke Kimdir ?
0

John Locke Kimdir ?

John Locke Kimdir: İngiliz düşünür (1632-1704). Oxford’da eğitim felsefesi öğrendi ve tıp alanına ilgi duydu. Politika Teorisi konularında yazdı. Döneminin, önde gelen psikoloji uzmanıdır. Yazıları ile psikolojiyi, sistematik bir disiplin konumuna getirdi.

17’nci yüzyılla birlikte, iki farklı felsefi eğilim, bilginin kaynağına yönelik soruya iki farklı cevap verirler. Bunlardan birisi Baruch Spinoza (1632-1677), Rene Descartes (1596-1650) gibi filozofların da içinde bulunduğu rasyonalist (akılcılık, usçuluk) akımdır. Bir diğeri ise bu akımın tam karşısında olan John Locke, George Berkeley (1685-1753), David Hume (1711-1776) gibi filozofların temsil ettiği empirizm (deneycilik) vardır. Empirizm ise bilginin tartışmasız kaynağının deneyim olduğu görüşünü savunur.

Farklı disiplin alanları için görüşü şöyledir: İnanç ile akıl arasında, ölçü ve sınır olmayışı, dünyadaki büyük karışıklığın nedeni olmasa da, birçok büyük tartışma ve yanlışın nedenidir. Nereye kadar aklı ve nereye kadar inancı izlediğimiz sorunu, çözülünceye kadar, boş tartışmalarla zaman geçirip, dini konularda birbirimizi ikna etmeye çabalayacağız.

John Locke Kimdir ?
John Locke Kimdir ?

Düşünce özgürlüğü ve insan eylemlerinin, akıl ile düzenlenmesi gerektiği görüşünden dolayı, Akıl Çağı’nın Kurucusu olarak tanımlanır. Görüşlerini, altın sözcük olan akıl ölçeğinde değerlendirir. Ona göre insan, gelenek ve yönetim baskısından, ancak akıl yardımı ile kurtulabilir. Bu düşüncesinin, kendisinden sonra gelen filozoflarca da benimsenmesi, monark yönetimlerin sarsılmasına neden olacaktır.

John Locke Başlıca Eserleri:

Hoşgörü Üzerine Bir Mektup (1689); Yönetim Üzerine İki İnceleme (1689); İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Deneme (1690): Eğitimle İlgili Bazı Düşünceler (1693).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir