1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Tarihi, Ayasofya Müzesi ile ilgili bilgiler ve çok daha fazlası..
0

Ayasofya Müzesi: Ayasofya, dünyada mimarlık ve sanat tarihi açısından en önde gelen anıtlardan birisidir. Yapı; İmparator Justinianos tarafından inşaatına 527 yılında başlayarak 532 yılında tamamlattırılmıştır. Yani kısacası 5 sene 10.5 ay içerisinde tamamlanarak, 27 Aralık 537’de hizmete sunulmuştur. Miletos’lu (Milet) İsidoros ile Tralles’li (Aydın) Anthemios’a yaptırılan yapıda, ünlü imparator Justinianos’un, mabedin içine girip, “Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun” dedikten sonra, Kudüs’teki Hz. Süleyman Mabedi’ni kastederek “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı rivayet edilmektedir.

Müzenin içerisine Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde bir medrese yaptırılmış, Sultan Abdülmecid Dönemi’nde (1839-1861) Fossati tarafından kapsamlı tamir çalışması ve bakımdan geçirilmiş, mihrabın iki yanınada dünyaca ünlü Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından bronz kandiller ekletilmiş, Sultan III. Murad zamanında ana mekânın girişinin sağ ve sol köşelerine Helenistik Döneme (MÖ. 4.-3. yy) ait iki mermer küp, Bergama‘dan getirtirilerek hediye edilmiştir.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Tarihi, Ayasofya Müzesi ile ilgili bilgiler ve çok daha fazlası..

Yapının mimari ölçeklerine değinilecek olursa; Apsisten dış nartekse kadar uzunluk 100 m. genişlik 69.50 m.dir. Kubbenin zeminden yüksekliği 55.60 m, çapı ise kuzey güney doğrultusunda 31,87 m, doğu batı doğrultusunda ise 30.86 m.dir.

Ünlü yapı; 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethiyle beraber camiye çevriltilmiş ve 482 yıl boyunca camii olarak ibadete açık kalmıştır. 482 yıl sonra yani 1935 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve bakanlar kurulu kararıyla müzeye çevriliş ve ziyaretçilerine açılmıştır.

Ayasofya Müzesi, Pazertesi günleri hariç; 09.00-19:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır..

Ayasofya Müzesi

Müze ile alakalı resimler sunan bir site >>> Ayasofya Resimleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir