1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?

Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?
Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?
1

Geçirdiğimiz covid-19 süreci sebebiyle hayatımıza bir çok zorunlu değişiklik müdahil oldu. Bunlardan bir tanesi de malumunuz evden çalışmak. İlk başlarda evde olmanın getirdiği rahat çalışma akla gelse de, motivasyon açısından bakıldığında zor olabiliyor. İş arkadaşlarından ve iş ortamının yarattığı atmosferden uzak olmak, bir yandan da pandemi kısıtlamalarının insanlar üzerinde yarattığı moral bozukluğu ve benzeri gibi psikolojik etkileri de düşünürsek, motive olmak zorlaşabiliyor. Bundan ötürü hem fiziksel hem de psikolojik olarak yapacağınız bir kaç değişiklikle çalışma motivasyonunuza destek olabilirsiniz. Evden çalışırken nasıl motive olunur ? Tavsiyeler…

Plan – program yapın

Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?
Planlı hareket edin.

Evde olduğunuzdan dolayı dikkatinizin dağılma ihtimali oldukça yüksek. Dikkatiniz dağılırsa günlük yapmanız gereken işler de aksayacaktır. Bu yüzden başlamadan önce işlerinizi sıraya koyup mutlaka iş programı yapın. Yaptığınız bu iş programına uymak için gayret göstermeniz iş bitirmeniz açısından önemlidir.

İşe gidiyormuşsunuz gibi giyinin

Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?
Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?

Tabii pijama ya da eşofman ile rahat rahat çalışmak hoş gelebilir. Ancak bu bir süre sonra sizde mayışma hissi verip ciddiyetinizi azaltabilecektir. Bu sebeple iş kıyafetine bürünmeniz; bir tişört, bir pantolon gibi daha ciddiyet gösteren bir kıyafetle çalışmanız iş ortamındaymışsınız gibi motivenize olumlu etki edecektir. Üstelik uzaktan canlı yayın yapacağınız durumlarda da işe gösterdiğiniz hassasiyet daha dikkat çekecektir.

Ofis ortamı yaratın

Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?
Ofis ortamı yaratmanız durumunda kendinizi iş yerinde gibi hissedip, daha verimli çalışabilirsiniz.

Diz üstü bilgisayarla uzanarak çalışmak, eşofmanlarla çalışmak gibi keyifli görünebilir. Ancak nereye kadar ? Bir süre sonra yatarak çalışmanın verdiği fiziksel rahatsızlıklar modunuzu düşürebilir. Ciddiyetinizi azaltabilir, uykunuzu getirebilir. Bu yüzden özellikle bir çalışma alanı oluşturmanız ve masa üzerinde çalışmanız işe odaklanmanız açısından önemli olacaktır.

İş arkadaşlarınızla sohbet edin

Evden Çalışırken Nasıl Motive Olunur ?

Bu sohbet dijital ortamda olacak olsa bile arkadaşlarınızla iş sohbetleri yapmanız sıkıldığınız zamanlarda moralinizi yükseltecektir. Yapılan araştırmalarda iş yerinde yapılan dedikodu tarzı sohbetlerin bireylerde morali yükselttiğini ve bağlılık duygularını artırdığı ortaya konulmuştur.

Mola verin

Dışardan bakıldığında bütün gün evde keyif yapıyormuşsunuz gibi görünebilir ama uzun saatler yerinizden kalkmadan çalışmak da performansınızı artırmaz. Bu yüzden ara sıra kısa molalar vermek yararınıza olacaktır. Verecek olduğunuz kısa molalar çalışmanızdaki veriminizi artırmaya yardımcı olup, psikolojinize olumlu etki edecektir.

Müzik dinleyin.

Eğer sizi rahatsız etmeyecekse özellikle motive edici müzikler dinlemeniz verimli çalışmanıza yardımcı olur.

Esneme hareketleri yapın

Sürekli masa başı çalışma sonucu fiziksel tutulmalar, kramplar ve yorgunluklar olacaktır. Bu da çalışmanızdan sıkılmanıza sebebiyet verip motivenizi düşürecektir. Bu yüzden verdiğiniz kısa molalar içerisinde bile ufak esneme hareketleriyle kaslarınızı rahatlatmanız faydalı olacaktır.

 

 

Yatak Odası İçi Nasıl Düzenlenir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir