1. Anasayfa
 2. Coğrafi Bilgiler

Antakya

Antakya
Antakya ile ilgili bilgiler, çeşitli resimler ve dipnotlar..
0

Antakya: Aslında ilçe ile ilgili ilk bilgilerin tarihe dayalı olduğunu düşündüğümüzden dolayı, ilk önce bu konuya ağırlık verilmesi gerektiğini düşündük. Şehrin tarihine değinecek olursak, elimizdeki en önemli kaynak bilgi M.Ö. 300 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender (III. Aleksandros)’ın ünlü komutanlarından Seleucus Nicator tarafından ilk olarak şehir statüsüyle kurulduğu bilgisine ulaşmaktayız. Daha eski tarihine değinilecek olursak Kalkolitik (M.Ö. 5.000-4.000) tarihlerine dayandığı ve yörenin yerleşim alanı olarak kullanıldığı görülmektedir. Hatay ilinin eski yol güzergâhı olan ilçe, Mezopotamya‘yı Doğu Akdeniz‘e bağlayan yol üzerindeydi. Bu da bize ilçenin tarihte çok önemli bir yol üstü olduğunu anlatmaktadır.

İlçenin yüzölçümü 703 km²’dir. Bu veri de Hatay şehrinin yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ilçesinin Antakya olduğunu göstermektedir. Denizden yüksekliği 81 m olan ilçenin; güneyde Kel Dağ (Cebel-i Akra), Kuzeyde Nur Dağları (Amanos Dağları) kaplamaktadır. İlçede bulunan Amik Ovası, ziraat potansiyeli çok yüksek alüvoyal toprak tabakası ile kaplıdır. Ayrıca bu sebepten dolayı ilçe ilin en büyük toprak düzlüğü özelliğini korumaktadır.

Hatay ilinin yönetim merkezi ve en önemli ilçesi olan Antakya, aynı zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin de en güneyde yer alan ilçesidir. İlçenin nüfusu 2017 verilerine ve sonradan yaşanan Suriye‘deki mültecilerin göçüyle 370.000’i geçmekte ve hızla 400 bin seviyelerine doğru gitmektedir.

İlçede Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışlar genellikle ılık ve yağışlı geçmektedir. İlçede kıyı şeridi ve dağların arka kısmında kalan bölgelerde mevsim farklılıkları da yaşanmaktadır. Özellikle dağların arka kısmında kalıp, yükseltisi artan alanlarda ve bölgelerde hava sıcaklığı daha düşük olmaktadır.

Anasayfa Fotoğraf (Photo): ® Musa Keskin

Antakya

Asi Nehri’de ilçeden geçmektedir. İlçe’ye bağlı bazı önemli beldeler şunlardır; Ekinci, Gümüşgöze, Avsuyu, Karaali, Güzelburç, Küçükdalyan, Karlısu, Kuzeytepe, Maşuklu, Odabaşı, Narlıca, Serinyol, Ovakent, Şenköy‘dür..

Turizm açısından da önemli değerlere sahip olan ilçe; dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonunu bünyesinde barındıran ünlü Hatay Arkeoloji Müzesi’ne sahiptir. Ayrıca Hristiyan dünyasının en önemli kiliselerinden birisi olan St. Pierre Kilisesi bu ilçede bulunmaktadır. İlçe ayrıca Türkiye sınırları içerisinde bulunan en uzun ikinci kumsal olan Samandağ‘a, ev sahipliği yapmaktadır..

Katololik Kilisesi’nden bir görüntü.

Anasayfa Fotoğraf (Photo): ® Yusuf Eyisan

Antakya

Anasayfa Fotoğraf (Photo): ® Bulut Harbeli

İlçe ile ilgili çeşitli manzaralar ve resimler bulabileceğiniz bir platform >>> Antakya Resimleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir