1. Anasayfa
 2. Spor Bilgileri

Zumba Nedir ? Zumba Yapmanın Faydaları

Zumba Nedir ? Zumba Yapmanın Faydaları
Zumba 90’lı yıllarda Kolombiya’da ortaya çıktı.
0

Zumba, dans ve aerobik hareketler içeren bir fitness programıdır. 90’lı yıllarda dansçı ve koreograf olan Alberto Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkmıştır. Bugünse tüm dünyada yapılmakta ve en yaygın bir dans fitness programı haline gelmiştir.

Zumba Nedir ? Zumba Yapmanın Faydaları
Bir çok dans koreografisi barındıran dans fitness programıdır.

Zumba kelime anlamı olarak hızlı hareket etmek demektir. İçerisinde samba, salsa, savaş sanatları ve oryantal hareketlerle beraber, squat ve lunge egzersizlerini de barındırır.

Tarihi

Alberto Perez, aerobik sınıfında ders verecekken dans kasetlerini yanına almayı unutur. Bu yüzden arabasındaki salsa ve merenge müzik kasetleriyle doğaçlama bir ders yapar. Aerobik için geleneksel olmayan bu müziklerle yaptığı tarz çok tutulmuştur. Kolombiya’da başlamış, daha sonra bu tarzı Amerika’ya taşımıştır ve bir şirket tarafından lisanslı hale gelmiştir. Böylelikle de dünyaya yayılmıştır.

Zumba Nedir ? Zumba Yapmanın Faydaları
Zumba 90’lı yıllarda Kolombiya’da ortaya çıktı.

Eğlenerek Spor Yapmak

Zumba hızlı ve yavaş tempolu müziklerle yapılan egzersizlerden oluşur. Bütün vücudu çalıştıran, tamamen parti havasında geçen bir egzersiz programıdır. Belirlenen antrenman süresince yapılan egzersizlerle bir derste ortalama 700-800 civarı kalori yakmak mümkün oluyor. Belli bir derecede yüksek tempoda ve daha sonrasında düşük tempoda yapılan egzersizle ciddi derecede yağ yakımı gerçekleşiyor. Dilerseniz zumba dvd’leri edinerek bu egzersizleri evde de yapabilirsiniz. Ancak egzersiz sınıfı ortamında grup halinde yaparak daha enerjik bir ortam yakalarsınız.

Zumbada her hangi bir yaş sınırı yok. Kendini iyi hissettiği sürece herkes bu egzersizleri yapabilir.

Zumba Nedir ? Zumba Yapmanın Faydaları
Zumbada her hangi bir yaş sınırı yoktur.

Faydaları

Spor salonlarında yapacağınız zumba ile hem sosyalleşir hem de stresten uzaklaşırsınız. Aynı zamanda efor sarfedildiği için esnekliği, sıkılaşmayı ve kondisyonu artırır. Eğer düzenli şekilde yaparsanız, fit bir görünüm sağlayabilirsiniz. Motivasyonu artırır, kalp ritmini düzenler. Aynı zamanda zindelik verir. Kasları ve kemikleri güçlendirir.

 

Su İsrafı Nasıl Önlenir ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir