1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Su İsrafı Nasıl Önlenir ? Su İsrafını Önlemenin Yolları

Su İsrafı Nasıl Önlenir ? Su İsrafını Önlemenin Yolları
0

İsraf bir şeyi zayi etmek ya da gereksiz yere, fayda vermeyecek şekilde, fazla kullanmak demek. Günlük hayatımızda farkında olmadan çoğu şeyi gereksiz şekilde israf ediyoruz. Özellikle bunlardan bir tanesi ve en önemlisi de su israfı.

Su, kainattaki canlıların devamlılığı için çok önemli bir sıvı, adeta bir hayat kaynağıdır. Dünyamızın çokça su kaynakları mevcuttur. Ancak hızlı nüfus artışı ile beraber bilinçsizce harcanan su, gün gelip tükenir. Bu da tüm canlıların hayatını tehlikeye atar ve tüm insanlık için ciddi bir sorun oluşturur. Bundan dolayı hem toplum, hem de bireysel olarak bazı önlemler almak gerekir. Bu sayede bu soruna olumlu yönde katkıda bulunabiliriz.

Tema Vakfı’nın yaptığı bir araştırmaya göre evde en çok su tüketimi; tuvalet ve banyoda, bulaşık ve çamaşır makinesi gibi elektronik eşyaların kullanımında ve su tesisatı sıkıntılarında oluyor.

Evde su kullanımını azaltmak hele ki temizlik açısından size biraz zor gelebilir. Ancak bireysel olarak kolayca yapabileceğimiz bir kaç şey var.

Bulaşık Makinesi Kullanımı

Su İsrafı Nasıl Önlenir ?
Su israfı önlemenin yollarından biri de, mutfakta bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesi kullanmaktır.

Şimdilerde birçoğumuzun evinde bulaşık makineleri  mevcut. İlerleyen teknoloji sayesinde bu makineler hem ön yıkama yapmadan temizlik sağlıyor hem de bulaşığın ihtiyacı kadar su kullanarak fazla su tüketiminin önüne geçiyor. Bu sebeple mutfakta su akıtarak elde bulaşık yıkamamak gerekir.

Banyo Yapma Süresi

Su İsrafı Nasıl Önlenir ?
Su israfı en çok banyo yaparken gerçekleşiyor.

Yapılan araştırmalara göre en çok su tüketimi banyo yaparken ortaya çıkıyor. Yaklaşık 10 dakika bir banyo sonucu 100 litreye yakın su tüketimi gerçekleşiyor. Bu nedenle banyo süresini kısa tutmak ve musluğu boş yere akıtmamak litrelerce su tasarrufu yapmanızı sağlar.

Tesisat Arızaları

Evde su israfını azaltmanın bir diğer yolu da su borularını kontrol etmek, varsa arıza ve sızıntıları gidermektir. Böylelikle hem ev bütçenize hem de su tasarrufuna önemli ölçüde katkıda bulunursunuz.

 • Ayrıca su saatinizde günlük su kullanımızı takip edip, kontrol altına alarak su israfının önüne geçebilirsiniz.
 • Mutfakta akan suyun altında sebze ve meyveleri yıkamaktansa, su dolu bir kabın içinde yıkayarak önemli ölçüde su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Banyoda diş fırçalama ve traş esnasında da musluğu gereksiz akıtmamak gerekiyor.
 • Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam doldurmadan çalıştırmamalısınız.

Böylelikle değiştirecek olduğunuz bir kaç ufak alışkanlıkla su israfının önüne geçmiş olursunuz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir