1. Anasayfa
 2. Spor Bilgileri

Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Black Mamba ?

Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Black Mamba ?
Kobe Bryant’ın lakabı nedir ?
0

Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Black Mamba ?

Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Black Mamba: İki yıl önce NBA efsanesi Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna’nın bir helikopter kazası sonrasındaki vefatı dünya gündemini oldukça etkilemişti. Bu haber spor dünyasında derin bir acı yaratmıştı.

Sosyal medyada Black Mamba etiketiyle atılan milyonlarca paylaşımla Kobe anılmıştır. Birçoğumuzun aklına Black Mamba deyince, sahip olduğu ünden ötürü Kobe Bryant gelir. Bir ihtimal Kill Bill film serisi de olabilir… Peki asıl Black Mamba’yı kaçımız tanıyoruz?

Kara mamba, dünyanın en ölümcül yılanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Avını birkaç dakika içinde öldürebilen güçlü bir zehre sahiptir. Tek bir ısırığının 40 insanı birden öldürmeye yettiği düşünülen bu yılanın sahip olduğu uzun ve zarif vücut, ona eşsiz bir çeviklik verir. 4 ila 4.5 metre boylarına ulaşan boylarıyla kara mamba, Afrika’daki en uzun zehirli yılan olmasıyla bilinmektedir. Bununla birlikte saatte 20 km hızla sürünebilme özelliğiyle dünyanın en hızlı yılanıdır.

Dünya’nın birçok yerinde yaşayabilen bu yılanlar, yaşam alanı konusunda pek seçici sayılmazlar. Bulundukları her bölgeye göre rahatça uyum sağlayıp neredeyse her türlü iklime kolayca adapte olabilirler.

Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Aldı ?

Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Black Mamba ?
Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Black Mamba ?

Bu yılanın sahip olduğu fiziksel özellikler, Bryant’ın oyununa ilham verdi. Bryant, “Mamba, hızlı bir şekilde art arda %99 başarı oranıyla avlarına saldırabilir” demişti. Bunu, kendi hızını ve çevikliğini geliştirirken bir hedef noktası olarak belirlediğini çok kez söylerdi.

Kara mamba, Bryant’ın esinlendiği tek hayvan değil. Efsane basketçinin aynı zamanda çitalara da büyük bir hayranlığı vardı.

Kendine Bakteri Enjekte Eden Rus Bilim Adamı

thumbnail
Önerilen Yazı
Bir Rus Bilim İnsanı 3.5 Milyon Yıllık Bakteriyi Kendine Enjekte Etti

Bryant, 2015 yılında yayınlanan Muse isimli belgeselinde itiraf ettiği üzere, yaşamının zor geçen süreçlerinden sonra kendine bu lakabı verdiğini söylemişti. “Yeni bir şeylere ihtiyacım vardı ve bu yüzden Black Mamba’yı yarattım.” sözleriyle bunu açıkladı.

Sonrasında Black Mamba lakabı, Bryant’ın hem markasında hem de sahada çok etkili oldu. Genç yetenekleri geliştirmek için kurduğu Mamba Sports Academy’i kurdu. Aynı zamanda onlara da lakabıyla ilham verdi.

Black Mamba’yı saygıyla anıyoruz…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir