1. Anasayfa
 2. Spor Bilgileri

Türk Milli Takımı Kuruluşu

Türk Milli Takımı Kuruluşu
0

Türk Milli Takımı Kuruluşu:

Türk Milli Takımı Kuruluşu; Türkiye’nin FIFA’ya resmen üye oluşundan sonra Milli Takım: sözcüğü birden ortaya çıkıvermiş ve bu isim gönüllerde bir anda yer edinmeye başlamıştır. 1919 yılından bu yana “Misak-ı Milli“, “Milli Mücadele“, “Milli Kahraman“,  “Milli Ordu” sözcükleriyle milletin gönlünde alev alev yanmakta olan milli duygular “Milli Takım”ı da yürekten benimseyi vermişti.

Ancak ne var ki, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı‘nın henüz tam anlamıyla organize olmamış bulunması Türk futbolunu uluslararası maçlardan engellemekteydi. Buna rağmen Türk kamuoyunda “Milli Takım” sözcüğü bir milli meşale olmuştu. Nitekim daha 1922 yılı mart ayında “Akşam” gazetesinin açtığı “Türk Milli Takımı kimlerden müteşekkil olmalıdır”  anketi olağanüstü bir ilgi görmüş ve herkes gönlünce bir milli takım kurup bu ankete yollamaya başlamıştı. Bu arada kulüplerimiz de bu konuya büyük bir önemle eğilmişler ve aralarında “Milli takım seçme maçları” oynamışlardı.

Türk Milli Takımı, 21 Mayıs 1923’te FIFA’nın 26. üyesi olmuştur. FIFA‘ya kabûlünden sonraki ilk maçını Taksim stadında Romanya ile oynamıştır. Karşılaşma 2-2 berabere bitmiştir.

Türk Milli Takımı Kuruluşu

Kamuoyunun bu olağanüstü ilgisi karşısında Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı da ilgisiz kalamadı ve ilk namzet kadroyu 18 Ocak 1923 perşembe günü Divanyolu’ndaki Şark Mahfeli lokalinde hazır bulunmak üzere 1922 yılının son günlerinde açıklayıp davet etti. Türk futbol tarihinin bu ilk Milli Takım aday kadrosunda şu 17 futbolcu bulunuyordu:

Fenerbahçe’den: Şekip (Kulaksızoğlu), Hasan Kâmil (Sporel), Cafer (Çağatay), İsmet (Uluğ), Kadri (Göktulga), Bedri (Gürsoy), Zeki Rıza (Sporel), Alâeddin (Baydar), ve Sabih (Arca) beyler.

Galatasaray’dan: Nihat (Bekdik), Edip (Ossa), ve Rüştü (Erkuş) beyler.

Altınordu’dan: Nihat (Kaleci), Refik Osman (Top), Badişükrü beyler.

Hilâl’den: Sâdi (Çoban) bey.

Süleymaniye’den: Hüsnü (Erciyaş) bey.

Türk Milli Takımı’nın 1923 yılındaki bir görüntüsü:

 

Türk Milli Takımı 1923

Milli takımın 2015 yılında çekilmiş bir fotoğrafı:

 

Son Milli Takım Kadrosu

Milli takım ne zaman kuruldu ?

18 Ocak 1923 Perşembe.

Milli takımın ilk kadrosu ?

Milli takımın ilk kadrosunda bulunan oyuncular:

Şekip (Kulaksızoğlu), Hasan Kâmil (Sporel), Cafer (Çağatay), İsmet (Uluğ), Kadri (Göktulga), Bedri (Gürsoy), Zeki Rıza (Sporel), Alâeddin (Baydar), ve Sabih (Arca), Nihat (Bekdik), Edip (Ossa), ve Rüştü (Erkuş), Nihat (Kaleci), Refik Osman (Top), Badişükrü, Sâdi (Çoban), Hüsnü (Erciyaş)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir