1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Zombi Nedir ? Ölüleri Diriltebilir Miyiz ?

Zombi Nedir ? Ölüleri Diriltebilir Miyiz ?
Zombi Nedir ?
0

Zombi Hayvanlar

Zombi Nedir: 1930’lara gelindiğinde, ölüleri elektrikle diriltme girişimleri ortadan kalktı, ancak yeniden canlandırma çılgınlığı hala devam ediyordu. Reanimasyon (yeniden canlandırma) alanındaki en ünlü bilim insanlarından biri, California Berkeley Üniversitesi’nde okuyan Amerikalı bir biyolog olan Robert E. Cornish’dir. Cornish’in, hayvanlara antikoagülan ve steroid karışımı enjekte ederken, kanı hareket ettirmek için ileri geri sallayarak iki köpeği canlandırmayı başardığı bildirildi. Cornish, insanlar üzerindeki deneyini gerçekleştirmeye hazır olduğunu açıkladığında, Kaliforniyalı bir idam mahkumu olan Thomas McMonigle, infazdan sonra kullanılması için vücudunu gönüllü olarak bağışladı (bilime büyük katkı..), ancak Kaliforniya Eyaleti talebini reddetti; muhtemelen zombiye dönüşüp ortalığı kirletmesini istemediler.

Son zamanlarda, Yale Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi domuz beyinlerini yeniden canlandırmayı denedi. Bulgularını, Nisan ayında Nature dergisinde yayınladı. Makaleye göre, bilim adamları hayvanların bir mezbahada ölmesinden birkaç saat sonra domuzlarda beyin aktivitesini ve bazı hücresel aktiviteyi restore ettiler. Bazı beyin hücreleri tekrar çalışmaya başlasa da, domuzların bilincini yeniden kazanması için yeterli olmamıştı.

Zombi İnsanlar

Zombi İnsanlar
Zombi Nedir: Zombi İnsanlar

Zombilerin kesinlikle gerçek değillerdir. Lakin yapılan birkaç çalışma, kendiliğinde dirilişin kısmen mümkün olabileceğini gösteriyor.

2011 yılında, 46 yaşındaki kadın Kelly Dwyer, New Hampshire’da tek başına yürüyüş yaparken donmuştur. Sonrasında ise bir gölete düştü. Popular Science’ın bildirdiğine göre, Dwyer’ın kalbi ambulans ona ulaşmadan önce durdu. Vücut ısısı 15 dereceye düştü. Dwyer, doktorlar yaşam desteğini kapattıktan 5 saat sonra kalbi kendiliğinden tekrar çalışmaya başladı. Hastanede iyileşmek için iki hafta geçirdikten sonra, Dwyer eve canlı ve beyin hasarı olmadan döndü. O bir zombi değildi, ama bir anlamda ölümden geri dönmüştür.

Kobe Bryant’ın Lakabı Neydi ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Kobe Bryant’ın Lakabı Neden Black Mamba ?

Kalp durmasından birkaç dakika sonra, Lazarus Fenomeni adı verilen bu olay sonucu birçok insan kendiliğinden hayata geri dönmüştür. Başka örnekleri de mevcut. Lazarus fenomenini yaşayan tüm insanlar nörolojik işlevlerini tam anlamıyla geri kazanmazlar. Aynı zamanda bu olayın sonrasında çok fazla yaşamazlar (yarısından fazlası). 2007’de yapılan araştırmaya göre, Lazarus fenomeni hastalarının yaklaşık %35’inin normal ve sağlıklı bir hayata geri döndüğünü gösteriyor. Fena bir oran değildir.

Genel kanı ölen insanların katiyen hayata döndürülemeyeceği yönünde olsa da, zombi hayranları aynı fikirde olmayabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir