1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları
Renklerin Anlamları
0

Renklerin Anlamları: Renkler hayatımızda çok önemli bir rol oynar. Sarı, kırmızı, mavi, yeşil, turkuaz ve daha nicesi… Her bir rengin farklı anlamları vardır ve düşüncelerimizi, karar verme sürecimizi ve ruh halimizi etkiler. Kısacası renkler; düşündüğümüzden çok daha güçlüdür.

Renklerin Gücü

Öncelikle tüm renklerin eşit yaratılmadığına dikkat çekmek isteriz. Bazı renkler benzer olsa da (mavi–turkuaz gibi) aynı duyguları çağrıştıracakları anlamına gelmez. Renklerin anlamını mutlaka öğrenmek için öncelikli olarak, renklerin bazı şeyleri değiştirebileceğine gerçekten inanmış olmanız gerekir. Farkına vardıysanız, ne kadar çaba sarfederseniz sarfedin duygularınıza egemen olamazsınız. Bu durumda etkili olan birçok etmen vardır ve özellikle etmenlerden biri tahmin edeceğiniz üzere; renklerdir. Dilerseniz inceleyeceğimiz 12 renk ve anlamlarına geçelim.

Renklerin Anlamlarına Genel Bakış

Kırmızı Renk

Kırmızı Rengin Anlamı
Kırmızı Rengin Anlamı

Bu renk, tutku ve enerjinin rengidir. Başka hiçbir renkte olmayan bu özelliğiyle kırmızı, dikkat çekiyor ve bizi harekete geçmeye motive eden güçlü bir enerji yayıyor. Cinsellikle de bağlantılı olduğu bilinen kırmızı rengi, derin ve samimi tutkuyu harekete geçirir. Tüm bunların dışında birçok yerde dikkat ve tehlike gibi uyarılar amacıyla da kullanılır.

Turuncu Renk

Turuncu Rengin Anlamı
Turuncu Rengin Anlamı

Coşku ve duygunun rengi olan turuncu, sıcaklık ve aynı zamanda neşe yayar. Bunun haricinde duygusal güç sağlayan sevecen bir renk olarak kabul görür. İyimser ve canlandırıcı etkiye sahip olmasının yanı sıra, hayata pozitiflik katar ve sosyal iletişimi, yaratıcılığı teşvik eder. Kısacası genç ve enerjik bir renktir.

Sarı Renk

Sarı Rengin Anlamı, Renklerin Anlamları..
Sarı Rengin Anlamı

Mutluluk ve iyimserliğin rengidir. Sarı, dünyaya renk (!) getiren neşeli ve eğlenceli bir renktir. Aynı zamanda beynin mantıksal lobunu etkilediği için, öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinirken bir yandan da düşünce ve merak uyandırır.

Yeşil Renk

Yeşil Rengin Anlamı, Renklerin Anlamları..
Yeşil Rengin Anlamı

Bu renk uyum ve sağlığın rengidir. Bedenimizi ve özellikle zihnimizi canlandıran rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ayrıca duygularımızı dengeler ve kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Tüm bunların dışında şans getirdiğine de inanılıyor.

Turkuaz Rengi

Turkuaz Rengin Anlamı
Turkuaz Rengin Anlamı

Sakinliğin ve berraklığın rengi olan turkuaz, duyguları dengeler ve empati duygusunu artırır. Sakinleştirici etkisiyle konsantrasyonu artıran pozitif bir zihinsel enerji yayar.

Mavi Renk

Mavi Rengin Anlamı, Renklerin Anlamları..
Mavi Rengin Anlamı

Bu renk, güven ve sadakatin rengi olmasının yanı sıra, ruhu sakinleştiren ve rahatlatan bir etkisi vardır. Kendimizi güvende hissetmemizi sağlarken, dürüst, güvenilir ve ilgili bir renktir; ona güvenebilirsiniz.

Mor Renk

Mor Rengin Anlamı
Mor Rengin Anlamı

Bu renk, maneviyatın ve hayal gücünün rengidir. Ruhsal büyümeyi teşvik eden mor, doğruluğu ve dürüstlüğü çağrıştırır. Düşüncelerimizi açık bir şekilde ortaya çıkarmamız için bize ilham verir.

Pembe Rengi

Pembe Rengin Anlamı, Renklerin Anlamları..
Pembe Rengin Anlamı

Tahmin etmesi pek de zor olmayacağı üzere, sevgi ve özellikle şefkatin rengidir pembe. Bunun yanında arkadaş canlısıdır, sempati doludur ve sakinleştirici bir renktir. Hayata neşe ve sıcaklık getirirken, romantizmi çağrıştıran pembe renginin, daha çok kadınsı bir renk olarak kabul gördüğünü de söyleyebiliriz.

Kahverengi

Kahverenginin Anlamı
Renklerin Anlamları, Kahverenginin Anlamı

Bu rengi, istikrarın ve güvenilirliğin rengi olmasının yanı sıra rahatlatıcı ve bilgelik dolu bir renktir. Toprağın rengi olduğu için deşarj etkisi yapar ve dengeli bir ruh hali sağlar.

Siyah Renk

Siyah Renk Anlamı
Siyah Renk Anlamı

Bu renk, gücün ve karmaşıklığın rengidir ve aynı zamanda otorite yayar ve güvende hissettirir. Güçlü olmasının yanı sıra korkutucu bir renk olduğunu da belirtelim. Kıyafetlerinizde tercih edecek olursanız, size resmi prestijli ve seksi bir hava katacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Araba Aküleri Neden Boşalır?

Araba Aküleri Neden Boşalır?

Gri Renk

Gri Rengin Anlamı
Gri Rengin Anlamı

Bu renk, uzlaşmanın ve kontrolün rengidir. Tarafsız, duygusuz ve deyim yerindeyse kaya gibi bir renktir. Uzlaşmacı etkisi sebebiyle huzurlu ve rahatlatıcı bir renk olarak kabul görür.

Kağıt Parayı Kim Buldu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir