1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Ağırlığınız Dünya’nın Her Yerinde Eşit Değil

Ağırlığınız Dünya’nın Her Yerinde Eşit Değil
Ağırlığınız Dünya’nın Her Yerinde Eşit Değil
0

Ağırlığınız Dünya’nın Her Yerinde Eşit Değil

Ağırlığınız Dünya’nın Her Yerinde Eşit Değil: Tartıya çıktığınızda bir sayı görürsünüz, kilonuz. Peki sizce bu gerçekten sahip olduğunun kilo mu? Evet diyorsanız pek de emin olmayın deriz. Aslında Dünya’nın her yerinde kilonuz farklı.

Dünyanın neresinde olursanız olun kütleniz sabit kalmasına rağmen, kilonuz değişiklik gösterecektir. Yani ekvator ve kutup bölgelerinde farklı farklı kilolarda olacağınızı söyleyebiliriz.

Tamam ama neden?

Portakal dolu bir torba taşıdığınızı düşünün. Ardından torbayı hızla dik bir daire şeklinde sallamaya başlayın. Portakallar torbada kalırlar ve hatta bir çekme kuvveti bile oluştururlar, hissedeceksiniz. Evet bu tam olarak dünyanın merkezcil ve merkezkaç kuvveti gibidir.

Merkezkaç kuvveti, portakalların torba savrulurken uyguladığı kuvvettir. Merkezcil kuvvet ise portakalların bir daire içinde dönmeye devam etmesini sağlayan kuvvettir. İşte bu sebeple, Dünya’nın merkezine daha yakın olduğunuz bölgelerde kilonuz her zaman fazla çıkacaktır.

İnterval Kardiyo Nasıl Yapılır ?

Dahası Var

Aslında Dünya üzerinde kilonuzu etkileyen tek şey bulunduğunuz yer değil. Yüksekliğin de bir etkisi var. Uygulanan yerçekimi kuvveti, gezegenin merkezine olan uzaklığınızın tersine, yani matematiksel olarak 1/R2’ye eşittir. Yani bu demek oluyor ki bir dağa tırmandığınızda, ne kadar yüksekteyseniz kilonuz o kadar düşük çıkacaktır. Antalya’daki Güver Kanyonu gibi devasa yerlere inecek olursanız da bir miktar ağırlaşmış olacaksınız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler

Dünya’nın ekvator çapı 6.378 kilometredir. Bu eksende 5 kilometrelik bir dağa tırmanacak olsaydınız, ağırlığınız yaklaşık yüzde 0,2 azalacak. Eğer ani bir şekilde kilo vermek istiyorsanız da stratosferin bir miktar üstüne çıkmanız gerekecektir, zira yerçekimi ciddi miktarda azalacağı için kendinizi çok daha ‘’hafif’’ hissedeceksiniz. Yazları gitmeyi çok sevdiğimiz sahiller Dünya merkezine birçok yere göre daha yakın olduğundan dolayı ağırlığınıza da biraz etkisi olacaktır. Tatil yeri seçerken bir kez daha dünüşmek isteyebilirsiniz belki.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir