1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor?

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor?
Açık Deniz Nedir ?
0

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor?

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor: Birçok ülke, bu yıl imzalanması beklenen denizleri koruma amacıyla yapılan ilk açık deniz antlaşması için bir araya geliyor. Antlaşma, 1982’de deniz tabanının korunması amacıyla imzalanan BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca gerçekleşecek.

Açık Deniz Nedir?

Açık denizler terimi teknik olarak kıyıdan 200 deniz mili mesafeye uzanan geniş su alanlarını ifade eder. Dünya sularının yaklaşık üçte ikisini oluşturmasına rağmen sadece %1’lik kısmı korunmaktadır. İklim değişikliği, aşırı avlanma, deniz taşımacılığının artışı ve plastik atıklar okyanus ve denizleri tehdit ederler. Bu bölgeleri korumak için yaptığımız şeyler ise yok denecek kadar azdır.

Ev sahipliği yaptıkları birçok türü göz önüne alırsak, açık denizlerin korunması hayati bir öneme sahip. Bu alanların korunmasında ülkelerin vurdumduymazlığının sebebi ise, kimsenin bununla ilgili bir çözüm ortaya atmamasıdır. Aynı zamanda kirlilikten rahatsız olan ülkelerin de tek başlarına ellerinden bir şey gelmemesiydi. Sonuçta ‘’Bir elin nesi var, iki elin sesi var.’’ diye boşuna demiyoruz.

Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Yenilenebilir ve Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

Bu Sefer Pandemi Engel Oldu

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor ?
Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor ?

Antlaşma uluslararası hukuka göre bağlayıcı olacak. Taslağın 25 Temmuz 2020’ye kadar hazır olması hedeflenmekteydi. Bunun yanında, içinde bulunduğumuz pandemiden dolayı bu konuda da gecikmeler yaşanıyor. Çok sayıda bilim insanı ve çevre gönüllüsü Birleşmiş Milletler’e konuyla ilgili önerilerde bulunuyor. Korumanın en iyi nasıl yapılabileceğini müzakere ediyorlar.

BM son iki yılda bu konuda üç müzakere yaptı. Çevresel etkilerin nasıl değerlendirilebileceği, deniz kaynaklarının (petrol/doğalgaz) ülkeler arasında nasıl paylaşılabileceği, korumanın nasıl üst düzeye çıkarılabileceği gibi hususlar tartışılmıştır. Buna rağmen, henüz birçoğuna net bir çözüm bulunamadı.

Bu, açık denizlerde biyolojik çeşitliliğin korunmasına adanan ve geçtiğimiz son 30 yıl hesaba katıldığında okyanusların korunmasıyla alakalı gerçekleşen ilk antlaşma.

İşler uzlaşma bahanesiyle yeni bir petrol/doğalgaz savaşına dönmediği sürece bu antlaşmanın açık deniz ekosistemini olumlu etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir