1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Yaz Aylarında Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Yaz Aylarında Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır ?
Yaz Aylarında Ayak Bakımı
0

Havalar ısınmaya başladığında kışlık çorap ve ayakkabılarınızı da artık bir kenara atmanın zamanı geliyor. Özellikle yaz aylarında ayak bakımı ayrıca önem arz ediyor. Uzun süre sıcakta ayakkabı içinde duran ayaklarda, özellikle mantar ve benzeri hastalık daha çok görülüyor.

Kışın kalın çoraplarla ayakkabı içerisinde kalan ayaklarımızı, yaz yaklaşınca rahatlatmak ve bakımlarını yapmamız gerekmektedir. Günlük olarak yatmadan önce ayaklarınızı ılık su ve köpük ile yıkamak gerekir. Daha sonrasında soğuk suyla durulamak, ayağınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Duruladıktan sonra da temiz bir havluyla su kalmayacak şekilde kurulamanız gerekmektedir. Çünkü nemli kalan ayaklarda mantarın oluşumu kolaylaşmaktadır.

Yaz Aylarında Ayak Bakımı
Yaz Aylarında Ayak Bakımı

Ayaklarımıza verdiğimiz önem, ayakkabı seçimindeki doğru kararlar ile ortaya çıkar. Kalitesiz ayakkabılar ayakta koku ve mantar gibi durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Ayrıca ayaklarınızda yer alan ölü derilerden kurtulmak için duş sonrası ponza taşı ile sertleşmiş alana peeling yapın. Daha sonra aynı yere yumuşatıcı kreminizi sürerek ayağınızı rahatlatabilirsiniz.

Ayak denildiğinde ilk akla gelen parmak ve tırnaklar olduğundan, bunları da unutmamak gerekiyor. Tırnakları deriye zarar vermeyecek şekilde düz bir şekilde kesip, törpüleyerek düzgün olmasını sağlamak gerek.

Ayak Şişmeleri Hakkında

Ayakkabı seçiminde, hangi malzemeler ile üretildiği belli olmayan markalardan uzak durmak gerekir. Ayrıca dar ayakkabıların zamanla genişlediğini biliriz. Ancak her ayakkabı genişleme yapmadığından ayak kısmında baskılara ve şişmelere neden olacaktır.

Yaz aylarında ayaklarınıza renk katabileceğiniz renkli ojeler ile ayaklarımıza gereken bakımı gösterebiliriz.

Uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklarda koku da meydana geliyor. Bunun için biraz ılık su içerisine bir miktar tuz ilave ederek ayaklarınızı bu tuzlu suyun içerisinde bir müddet tutun. Bu işlem ayak kokusunun azalmasına yardımcı olacaktır.

 

Hint Yağı Nedir ? Faydaları Neler ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir