1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Alkali Diyet Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Alkali Diyet Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
Alkali diyet nasıl uygulanır ?
1

Alkali diyet, vücudun PH değerini yükseltmek için yapılan bir beslenme şeklidir. Hem kilo verdirmesiyle hem de bazı hastalıklara iyi gelmesiyle bilinir.

Gün içinde tükettiğimiz besinler vücudumuzdaki asit dengesine etki eder ve PH değerini değiştirir. Normalde uzmanlara göre bu değer 7.3 olmalıdır. Ancak tükettiğimiz besine göre bu değer ya azalır, ya yükselir. Azalması durumunda da bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden PH değerini dengede tutmak adına alkali diyet şekli ortaya çıkmıştır.

Alkali Diyet Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
Alkali Diyet Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Alkali beslenmenin kanser, tansiyon ve diyabet gibi bazı hastalıklara çözüm olduğu bilinmektedir. Ancak hekimler tarafından bununla ilgili bilimsel verilerin yeterli olmadığı aktarılmaktadır.

Alkali diyette, diğer diyetlerin aksine besinlerin kalorilerine değil, PH değerlerine bakılıyor. Bu durumda alkalik diyet uygularken tükettiğimiz besinlerin PH değerlerini iyi bilmemiz ve buna göre bir beslenme listesi hazırlamamız gerekiyor.

Alkali Diyet
Alkali diyet uygularken tükettiğimiz besinlerin değerlerini iyi bilmemiz gerekiyor.

Nasıl Uygulanır ?

Alkali beslenme şeklinde besinler üç gruba ayrılıyor; asidik, nötr ve alkali…

Asidik besinler grubunda süt ve süt ürünleri, et, balık ve karbonhidratlar bulunur.

Alkali grubunda ise sebze, meyve ve bazı kuruyemişler yer alır. Limon asidik bir besin olmasına rağmen vücutta alkalize bir etki sağladığından içme suyu ve salatalarda sıklıkla kullanılır.

Besinlerin hangi grupta olduğunu bilip, PH değerine dikkat ederek beslenmek gerekiyor. Ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketmeli, asidik gıdalardan uzak durmalı ve bol bol su tüketmelisiniz. Özellikle alkali su…

Alkali Diyet Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
Bol bol su tüketilmeli. Özellikle alkali su…

Alkali Su Nasıl Hazırlanır ?

Normal bir suyun PH değeri 7 olmalıdır. 7’nin altına düştüğü durumda asidik, 7’nin üstünde olduğu durumda da alkali su özelliği alır. Bu yüzden aldığımız sularda PH değerine mutlaka bakmakta fayda var. Çünkü bol su tüketimi kadar PH seviyesinin yüksek olması da önemli. Siz de evinizde bir iki malzeme ile alkali su hazırlayabilirsiniz. Yalnız günlük olarak hazırlamanız ve gün içinde bitirmeniz gerek. 3 ayrı şekilde hazırlanabilir.

 • 2 litre su içine 1 tatlı kaşığı ingiliz karbonatı ekleyip, karıştırın.
 • 2 litre suya 1 çay kaşığı deniz tuzu ekleyip, karıştırın.
 • 2 litre su içine yarım limon sıkıp, alkali hale getirebilirsiniz.

Alkali suyu diyet yapan ya da yapmayan herkes tüketebilir. Kilo vermeye ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt sorunlarını giderir, hücre yeniler.

Alkali Diyetin Faydaları

Alkali diyet yaparak vücudunuzun enerji seviyesini yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda asidik gıdalardan uzak durarak tansiyon, diyabet, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilebileceği söyleniyor. Ancak fayda ve zararlarına dair yeterli bilimsel veri olmadığından güvenilirliği biraz düşüktür.

 

Duvar Süsleme Nasıl Yapılır ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir