1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Hint Yağı Nedir ? Faydaları Neler ?

Hint Yağı Nedir ? Faydaları Neler ?
Hint Yağı Nedir ? Faydaları Neler ?
0

Hint Yağı Nedir ?

Hint yağı, bitkinin tohumlarına yapılan işlem sonrası, soluk sarı renkli bir sıvıdan meydana gelmektedir. Tedavi ve tıbbı alanlarda kullanılmaktadır. İçerisinde güçlü olmasını sağlayan antioksidan özellikleri yer alır. Bu sebeple enfeksiyonlara karşı savaşma konusunda da oldukça etki gösterir. Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen iltihaplanmaların engellenmesinde birçok kişinin tercih ettiği hint yağının bununla birlikte farklı faydaları da bulunmaktadır. İçerisinde yer alan doymamış yağ asitlerinin büyük miktarda olması hızlı bir şekilde fayda sağlamada etkilidir. Kene otu bitkisinden üretilen risinoleik asit bakımdan oldukça zengindir. Sağlık yanı sıra, güzellik yönünden de birçok etkisi söz konusudur.

Hint Yağı Nedir ? Faydaları Neler ?
Hint yağı tohumu.
Photo by Gökalp Iscan

Hint Yağının Faydaları Nelerdir ?

Cilt Problemleri : Akne, güneş yanığı, siğil, çıban, ayak mantarı gibi sorunlarda hızlı iyileşme süreci sayesinde tercih edilir. Sivilcelere karşı oldukça etkili risinoleik asit bakterilerle savaşarak akneleri ortadan kaldırır.

Saçkıran : İçerisinde bulunan salisilik asit, bu sağlık sorunun tedavisinde oldukça başarılıdır. Bunun için 4 çay kaşığı hindistan cevizi yağıyla, 2 çay kaşığı hint yağını karıştırın ve saç kıran olan bölgeye sürün. Üzerini pamuk veya herhangi bir kuru bezle kapatın. Bu karışım tüm gece boyunca saçkıran olan bölgede kalacak ve saçkıran ortadan kalkana kadar tekrarlayacaksınız.

Kabızlık : Hint yağı müshil etkisi yaratan laksatiftir. İki çay kaşığı soğuk bir şekilde preslenmiş olan hint yağı, 3 gün boyunca ağızdan alınarak kabızlığın ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Ancak sağlık bakımından 3 günden fazla kullanılmamalıdır.

E Vitamini : Özellikle içerisinde barındırdığı E vitamini sayesinde tırnak ve tırnak etlerinin tedavisinde oldukça etkilidir.

Hint Yağı Nedir ? Faydaları Neler ?
Hint yağı bitkisi.
Hint Yağı Nedir ? Faydaları Neler ?

Hint Yağının Güzelliğe Faydaları

Besleyici özelliği nedeniyle kaş ve kirpiklerin hızlı bir şekilde uzamasına ve kalınlaşmasına yardımcı olur. Beraberinde yüze parlaklık ve canlılık getirmektedir. Saç bakımı için de etkilidir. Ancak içerisinde fazla yağ bulunduğundan saç tipinize göre hint yağı kullanımına dikkat etmek gerekir.

Hint yağı, keloit tipi sertleşmiş yara dokularının tedavilerinde de kullanılır. Derinin yumuşaması ile yara dokusunun parçalanarak iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hint yağının beyaz kan hücrelerini uyardığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca hint yağı, yara izlerini ortadan kaldırırken, daha hızlı iyileşmelerini de sağlıyor.

Ayrıca hint yağı, dudaklarda meydana gelen kuruluk ve soyulmaları hızlı bir şekilde ortadan kaldırır. Daha canlı bir hale gelmesini sağlar.

Hint yağını aktarlardan ve marketlerden, varsa lokman hekimlerden hazır olarak tedarik edebilirsiniz. Ciddi bir hastalık durumunda mutlaka uzman bir doktora danışmakta fayda var.

 

Boğaz Ağrısı için Ne Yapmalıyız ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir