1. Anasayfa
 2. Spor Bilgileri

Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş

Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş
0

Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş:

Kulüp temsilcilerinin 31 Temmuz 1922 günü yaptıkları toplantıda Türkiye İdman Cemiyetleri ittifakı‘nın ilk yönetim kurulu seçilirken yine bu nizamnameye göre ilk fedarasyonları da yine seçimle iş başına getirildi. Yapılan seçim sonucunda Türk sporunun, Türk futbolunun ilk federasyonu, “Futbol Encümeni” adı altında şu üyelerden oluştu:

Başkan: Galatasaray kulübünden Yusuf Ziya (Öniş) bey, Üyeler: Altınordu kulübünden Otomobil Nuri, Altınordu kulübünden Hamdi Emin (Çap), Süleymaniye kulübünden Orhan (Öktem), Fenerbahçe kulübünden Nasuhi Esat (Baydar) beyler…

“Futbol Encümeni”nin ilk işi Türk milli futbol takımının kurulması, Türk futbolcuların 1924 yılında Paris’te yapılacak Olimpiyat Oyunları’na katılmalarının sağlanması ve bütün bunlar için de Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA‘ya resmen üyelik için başvurulması oldu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu başvurusu hiç vakit geçirilmeden yapıldı ve geçici üyeliğimiz FİFA’ca kabul edildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş

 

Türkiye Futbol Federasyonu ne zaman kuruldu ?

31 Temmuz 1922, pek çok yerde 1 Ocak 1923 yılında kurulduğuna dair bilgiler geçmiş olmasına rağmen. Tam olarak toplantının yapılıp, kararın alındığı gün 31 Temmuz’dur.

 

Türkiye Futbol Federasyonu’nu kimler kurdu ?

Yusuf Ziya (Öniş), Otomobil Nuri, Hamdi Emin (Çap), Orhan (Öktem), Nasuhi Esat (Baydar)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir