1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Mars’ta Göl Bulundu

Mars’ta Göl Bulundu
Mars Gezegeni'nde Hayat Var Mi
0

Mars’ta Göl Bulundu

Mars’ta Göl Bulundu: Dünyadan  55 milyon  km uzakta bulunan Mars Gezegeni’nde geniş çaplı bir göl bulundu. Daha önce yapılan araştırmalarda gezegende su kütleleri olduğuna dair ispatlar bulunmuştu.  Yalnız bu seferkinin kalıntı değil 20 kilometrelik bir alanda yayılan göl olduğu aktarıldı. Bu gelişmelerden sonra bilim adamları gezegende hayat olmasına dair beklentilerin fazlalaştığını belirtti ve daha fazla su bulunması ihtimalinin de yükseldiğini söylediler.

Bu araştırma ve ortaya çıkan sonuç ABD’nin ünlü bilim dergisi Science’da da yayımlandı. Aynı zamanda İtalyan araştırmacılar tarafından Roma’da düzenlenen basın toplantısıyla dünyaya duyuruldu.

Mars'ta Göl Bulundu
Mars Gezegeni’nde Hayat Var Mi

 

Mars Gezegeni günümüzde oldukça soğuk olmasına rağmen geçmişi pekte öyle sayılmaz. Bundan yaklaşık 3.6 milyar yıl önce gezegenin ılık ve pek çok su alanları ve göllere sahip olduğu belirtiliyor.  Bu keşifin Marsis isimli radar sistemiyle Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express uydusu aracılığıyla bulunduğu söylendi.

Radar sistemindeki sürekli beyaz çizgilerin Güney Kutbu’nun başını göstermesi; buzlu su ve toza işaret etmesini sağladı. Astrofizik Enstisüsü’nden ünlü Profesör Roberto Orosei ise “Açık mavi şeklinde gözüken yansımaların yüzeydekinden daha güçlü olduğunu ve bunun da suyun varlığına işaret ettiğini” belirtti.

Bu yaşananlardan sonra yaşam olması ihtimalinin yükselmesine karşın gölün özellikleri ve çeşitli fonksiyonları için daha fazla araştırma yapılması gerektiği söylendi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir