1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

IP Adresi Nedir? IP Adresi Ne İşe Yarar?

IP Adresi Nedir? IP Adresi Ne İşe Yarar?
Ip Adresi Nedir ?
0

IP adresi nedir sorusunun cevabı bazı bilgisayar ve internet kullanıcıları açısından çok fazla bir şey ifade etmemiş olsa da IP adresinin, bilgisayar, akıllı telefon teknolojileri ve internet teknolojilerinin temeli olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu sebeple de IP adresi nedir, ip adresi ne işe yaramaktadır, DNS nedir benzeri sorular, internetin temelde nasıl çalıştığını algılaya bilmek açısından son derece önemlidir.

IP Adresi Nedir?

İnternetin büyüklüğü akıl almaz boyutlara ulaşırken bu sanal dünya içerisinde, aradığımız şeyleri bulabilmek elbette çok önemlidir. Dolayısıyla da adreslere ihtiyacımız var. Hatta çok iyi kurgulanan bir adres sistemine ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçtan dolayı da masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, tabletler gibi bütün elektronik cihazların ve internet sitelerinin bir IP adresi vardır. Bu adres, cihazların birbirleriyle veri alışverişi yapabilmelerini ve iletişim içinde olabilmelerini sağlar.

Bu anlamda ip adresi ne demektir hemen izah edelim: Kişisel bilgisayarların meydana çıkmasından sonra kullanılan IP adresi, Internet Protocol Address anlamına gelmektedir. Bir nevi kimlik numarası şeklinde de düşünebileceğimiz IP adresi, araları nokta ile ayrılan 4 tane 8 bit’lik sayıdan oluşan bir dizilimi ifade eder. Örneğin 11.22.251.200 ya da 33.44.121.211 gibi. Bu dizilimde noktalar arasındaki her bir sayı bir öktet (sekizli) olarak adlandırılır. Her bir öktet 0-255 arasında bir sayı olabilmektedir. İlk örneği ele alacak olursak 11 ilk öktet, 22 ikinci öktet, 251 üçüncü öktet ve 200 dördüncü öktettir. 0-255 arasındaki sayılardan oluşan 4’lü bir sistemden bahsederken aslında 4 milyardan daha fazla farklı kombinasyondan bahsettiğimizi de hemen belirtelim.

İnternete ya da herhangi bir bilgisayar ağına bağlı cihazlar, IP adresleri sayesinde ağ üzerinden birbirlerine veri yollayabilirler. IP adresleri önemlidir; çünkü iletilecek olan bilginin / verinin doğru adresler arasında iletimini sağlarlar. Veri doğru adresten alınmaktadır. Aynı zamanda doğru adrese gönderilmektedir. Bunu birisine telefon açmak gibi de düşünebilirsiniz. Kullandığınız elektronik cihazın IP adresini öğrenmek istiyorsanız bunu kolaylıkla yapabileceğiniz web araçları mevcut. Arama motoru üzerinden yapacağınız kısa bir IP adresi nedir sorgulaması, bu hizmeti veren çeşitli web sitelerine ulaşmanızı sağlar.

IP Adresi Çeşitleri Nelerdir?

IP Adresi Çeşitleri Nelerdir ?
IPv6 Nedir?

IP adresi ne demek sorusunun cevabı iki farklı internet protokolünü içermektedir. İlki üstte de bahsettiğimiz IPv4 ve ikincisi de IPv4’ün yeterli gelmemesiyle geliştirilen IPv6. 1981 senesinden itibaren kullanılan Internet Protocol Version 4 (İnternet Protokolü Versiyon 4) kısacası IPv4, üstte bahsettiğimiz standart protokoldür. Aynı zamanda 32 bit adresleme standardı bulunmaktadır.

Elektronik cihaz kullanımının artmasıyla birlikte IPv4 adres havuzu kurumaya başlayınca bahsettiğimiz bu 4 milyardan fazla farklı kombinasyonun da sonuna yaklaşmaya başladık. Bunun sonucunda da 1996 yılında 128 bit adresleme standardına sahip IPv6 yani Internet Protocol Version 6 (İnternet Protokolü Versiyon 6) adıyla yeni bir sistem geliştirildi. Böylelikle çok çok daha geniş bir IP havuzu meydana gelmiş oldu. Tahmin edebileceğiniz gibi IPv6, IPv4’ten daha karmaşık bir adres yapısına sahiptir.

İnternet Siteleri İçin IP Adresi

İnternet siteleri için ip adresi nedir? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her web sitesinin tamamen kendine özgü, noktalarla ayrılan 4 sayıdan oluşan bir IP adresi vardır. Peki, bu IP adresi ne işe yarar?

Bildiğiniz gibi her internet sitesinin bir adı var. Domain (alan adı) dediğimiz bu isimlendirme, aslında rakamlardan oluşan IP adreslerini akılda tutmak çok zordur. Hatta imkansız olduğu için bulunan bir çözüm. Bu ne anlama geliyor? IP adresini bildiğiniz bir web sitenin IP adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna girdiğinizde de web sitesine ulaşabilirsiniz. Kısacası domain (alan adı), sayılardan oluşan IP adresine karşılık gelen anlamlı harfler bütünü (kelimeler) demek.

Peki, web sitesi için ip adresi sorgulaması nasıl yapılmaktadır? Web sitenizin IP adresini bilmiyorsanız eğer, barındırma hizmeti aldığınız firmanın kullanıcı panelinden öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi öğrenmek için çeşitli web araçları olsa da en güvenli yöntem hosting firmanızdan almak olur.

DNS Nedir?

DNS Nedir ?
DNS Nedir ?

Alan İsimlendirme Sistemi ya da Alan Adı Sunucusu olarak da çevrilen Domain Name Server (DNS), internetin kullanılabilirliğini sağlayan, interneti yöneten sistemdir diyebiliriz. Her alan adının aslında sayılardan oluşan bir IP adresi olduğunu ve internet trafiğinin düzgün bir şekilde işleyebilmesinin IP adresleri sayesinde olduğunu söylemiştik. Aradığımız siteleri bulmak için, web tarayıcılarının adres çubuğuna yazdığımız alan adlarının hangi IP adresine karşılık geldiğini bulan, yani kelimeleri sayılara çevirerek istediğimiz siteye kolaylıkla erişmemizi sağlayan sistem DNS’tir.

1984 yılında geliştirilen DNS, kısaca, alan adları ile IP adresleri arasında çift taraflı çeviri yaparak kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. Ve bu adımlar saliseler içerisinde gerçekleşir. Böylelikle de internet üzerinde çok daha kolay bir gezinme deneyimi yaşarız. DNS nedir deyince akla gelen bir diğer soru da tabii ki DNS neden değiştirilmektedir? Engellenen web sitelerine erişim sağlamak, daha hızlı bir DNS sunucusu kullanarak internete daha hızlı bağlanmak, ebeveyn kontrolü ya da veri gizliliğinizi koruyabilmek gibi sebeplerle DNS ayarlarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca DNS sunucunuzun iyi performans gösterip göstermediğini DNSBench gibi araçları kullanarak ölçebilirsiniz. Böylelikle farklı sunucuların performansını karşılaştırarak, daha iyi bir sunucu bulabilirsiniz. Sunucunuza karar verdikten sonra işletim sisteminizin “ağ ayarları” seçeneklerinden rahatlıkla değişiklik yapabilirsiniz.

IP Adresi Ne İşe Yarar?

IP Adresi Ne İşe Yarar ?
IP Adresi Ne İşe Yarar ?

Bu adreslerin ne işe yaradığı aslında ip adresi nedir sorusunun cevabında gizli. Bir çeşit kimlik numarasına benzer şekilde çalıştığını, aynı zamanda tüm bu iletişim ağının temelini oluşturduğundan bahsetmiştik. Bu durumda IP adresinin sağladığı birçok avantaj vardır.

Peki, ip adresi ne işe yarar? IP adresi sayesinde;

 • Suçlu kişilerin nerede bulunduğunu, konumunun boylam ve enlem bilgilerine kadar araştırılabilmektedir.
 • Banka dolandırıcılıklarının (kredi kartı vs.) önüne geçilebilmektedir.
 • Herhangi bir internet sitesi üzerinden alacağınız hizmetlerde dolandırılmanız önlenebilmektedir.
 • Dijital pazarlama ve SEO gibi çalışmalarda site ziyaretçilerine dair pek çok veri toplanabilmektedir. Aynı zamanda analiz edilebilmektedir. Ayrıca reklam çalışmalarında da seçilen bölge, ülke ya da şehir için doğru hedefleme yapılabilmektedir. Bu sayede doğru hedef kitlesine ulaşılabilmektedir.
 • İki ya da daha fazla dilli internet siteleri için bölgelere göre ziyaretçilerin doğru sayfaya yönlendirilmesi, çeviri hizmeti sunan tarayıcıların direkt olarak doğru dil eşleşmesi ile sayfa çevirisi önermesi, hatta e-ticaret sitelerinde ürün fiyatlarının ülkelere göre doğru para biriminde gösterilmesi sağlanabilmektedir.
 • İnternet siteleri ya da sosyal medya sayfaları belirli bir ülkeden gelen ziyaretçilere kapatılabilmektedir.

IP nedir ne işe yarar öğrendikten sonra IP adresi gizlemekle ilgili çeşitli araçları tanıyabiliriz:

thumbnail
Önerilen Yazı
VPN Nedir ? VPN Ne İşe Yarar ?

VPN Nedir ? VPN Ne İşe Yarar ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir