1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

VPN Nedir ? VPN Ne İşe Yarar ?

VPN Nedir ? VPN Ne İşe Yarar ?
VPN Nedir ?
0

VPN Nedir : IP adresi nedir, DNS nedir gibi sorular pek çok internet sitesinin her an engellenme / yasaklanma ihtimalinin olduğu bir ülkede herhalde cevabı en çok merak edilen sorular arasındadır. Bazı ülkelerde Youtube, Twitter, Facebook gibi global sosyal medya platformlarına girişler dahi zaman zaman engellenebiliyor. Böyle olunca da akla gelen sorulardan bir diğeri de kaçınılmaz bir şekilde VPN nedir ne işe yarar oluyor. Öncelikle VPN’in tek işlevinin olmadığını, bu yazılımların güvenlik açısından da son derece önemli yazılımlar olduklarını söylemeliyiz.

VPN Nedir ?

VPN Nedir ?
VPN Nedir ?

Sanal Özel Ağ anlamına gelen Virtual Private Network (VPN), sizden belki kilometrelerce uzakta; dünyanın herhangi bir yerinde bulunan ve yeri değişebilen bir sunucu üzerinden internete bağlanabilmenizi sağlayan yazılımdır. Basitçe internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanabilmenizi sağlar diyebiliriz.

VPN ne işe yarar sorusunu basitçe 3 ana işlevle açıklayabiliriz:

 • IP adresinin gizlenmesini sağlamak.
 • Kullanıcının coğrafi konumunun gizlenmesini sağlamak.
 • Verilerin iki taraf arasında gizli ve güvenli bir şekilde iletilmesini sağlamak.

VPN, internete girdiğiniz IP adresini yurt dışı kaynaklı göstererek istediğiniz web sitesine güvenli bir şekilde giriş yapabilmenizi sağlar. Bu yazılımı kullanmaya başladığınızda internet üzerinde bir tünel açarsınız. Tünelin bir ucunda kendinizin, diğer ucunda da ulaşmak istediğiniz noktanın olduğunu düşünebilirsiniz. Bu bir internet sitesi de olabilmektedir, mail gönderdiğiniz bir kişi de.

Aradaki bütün iletişim bu tünel içerisinde şifrelenmiş bir şekilde gerçekleşmektedir. Böylelikle 3. şahıslar bilgilerinize erişemez. Burada önemli olan sadece bir tünel içerisinden iletişim kuruyor olmanız değil; aynı zamanda iletişimi de şifrelenen bir şekilde kuruyor olmanızdır. Tabii 3. bir kişi tünele girdiğinde şifrelenen veriyi görebilmektedir. Bu da verinizin şifrelenme düzeyi ne kadar iyiyse veriniz o kadar güvende olduğu anlamına gelir.

Belirttiğimiz gibi VPN kullanımındaki tek amaç engellenmiş sitelere girebilmek değildir. VPN ile aynı zamanda bütün bağlantılarınız şifrelenip güvenli bir hale getirilmektedir. Aynı zamanda veri güvenliğiniz sağlanır. Böylelikle banka işlemleriniz, online alışverişleriniz, özel yazışmalarınız gibi günlük internet kullanımlarınızda da kimlik ve şifre bilgilerinizi korursunuz.

VPN’i Kimler Kullanır?

VPN’i Kimler Kullanır ?
VPN’i Kimler Kullanır ?

Bu sistem ne işe yarar basitçe açıkladıktan sonra tahmin edilebileceği gibi başka ülkelerde de ofisleri olan bütün büyük şirketler; aynı ülke içerisinde farklı şehirlerde ofisleri ya da bayilikleri olan yerel şirketler, bankalar, devlet kurumları ve okullar gibi önemli veya gizli yazışmalar ve veri gönderimleri yapan bütün kurum ve kuruluşlar ya da kişiler VPN kullanabilir.

UYARI: Ev ağınız dışında sık sık şifreli ya da şifresiz kablosuz ağlara bağlanıyorsanız veri güvenliğinizin tehlikede olduğunu unutmamalısınız. Özellikle şifresiz ağlara bağlanmak çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu tehlikeleri engellemek için de VPN kullanabilirsiniz.

UYARI: VPN yazılımlarını kullanmak internet hızınızın düşmesine sebep olabilmektedir. Özellikle de ücretsiz bir versiyon kullanıyorsanız hızınızın düşebileceğini unutmayın. Bazı yazılımlar aynı zamanda aşırı pil tüketimine de neden olabilmektedir.

UYARI: Tabii ki bütün VPN uygulamaları son derece güvenlidir diyemeyiz. Pek çok şey gibi bu durum da suistimale son derece açık. Yani VPN’in kendisi de sizin için bir tehdit oluşturabilmektedir. VPN sağlayıcı firma bilgilerinizi görüyor, klavye ve mouse hareketlerinizi okuyor olabilir. Tam da bu yüzden özellikle ücretsiz VPN uygulamalarından uzak durmalı; ya ücretli bir uygulama ya da güvenilir kurumların ücretsiz uygulamalarını gizlilik sözleşmelerini mutlaka okuyarak kullanmalısınız. Ücretsiz versiyonuyla Google’ın Zenmate VPN uygulaması bu açıdan önerilen bir yazılım diye de ekleyelim.

TOR Browser Nedir?

TOR Browser Nedir ?
TOR Browser Nedir ?

VPN nedir sorusundan sonraki en popüler soru da TOR Browser nedir? The Onion Router’ın kısaltması olan TOR, tıpkı Google Crome, Internet Explorer, Firefox gibi bir internet tarayıcısıdır. TOR, internet üzerinden yaptığınız aramalarda kimlik gizliliğinizi sağlar. Yani internetteki ayak izlerinizi gizler diyebiliriz. TOR sayesinde internette anonim bir şekilde var olur; tıpkı VPN’de olduğu gibi karşı tarafla sanal tüneller aracılığıyla iletişim kurarsınız.

Google arama ipuçları yazımızı sevebilirsiniz..

Pek çok yasa dışı amaçla da kullanılan TOR, sıradan kullanıcılar için bir nevi veri güvenliği demek. Bağlandığınız herhangi bir web sitesinden, bu Facebook, Twitter ya da Google olabilmektedir. Hareketlerinizi yani verilerinizi saklamak istediğinizde TOR Browser kullanabilirsiniz.

En İyi 5 Ücretsiz VPN Hizmeti..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir