1. Anasayfa
 2. Güncel Bilgiler

Minyatür Kara Delik Nedir? Minyatür Kara Delik Nasıl Oluşur?

Minyatür Kara Delik Nedir? Minyatür Kara Delik Nasıl Oluşur?
Minyatür Kara Delik Nasıl Oluşur ?
0

Minyatür Kara Delik Nedir ve Nasıl Oluşur?

Minyatür Kara Delik Nedir: Mini kara delikler veya “mikro kara delikler”, ilk olarak 1971’de Stephen Hawking tarafından tahmin edilen varsayımsal bir kara delikler kümesidir. Evrenin ilk senelerinde (Büyük Patlama esnasında) oluştu düşünülen mini kara deliklerin, çok büyük varyantlarına kıyasla oldukça küçük olduğu ve tek bir atom parçacığı genişliğinde olay ufkuna sahip olunabileceği varsayımında bulunmuştur. Bilim adamları şu anda evrenimizde milyarlarca mini kara deliğin var olduğuna inanmaktadır. Aynı zamanda bazılarının kendi Güneş Sistemimizde ikamet etme ihtimaline inanıyorlar.

Stephen Hawking Kimdir ?

Evrende Minyatür Kara Deliklerin Kanıtı Var mı?

Minyatür Kara Delik Nedir ?
Minyatür Kara Delik Nedir ?

Tam olarak değil. Bugüne kadar hiçbir mini kara delik gözlemlenmemiş veya çalışılmamıştır. Varlıkları şu anda tamamen teoriktir. Gökbilimciler ve fizikçiler evrendeki varlıklarını destekleyen kanıtlar üretememiş olsalar da (veya yeniden oluşturamamışlar). Bunun yanında mevcut teoriler tek bir minyatür kara deliğin Everest Dağı kadar maddeye sahip olabileceğini öne sürüyor. Galaksilerin merkezinde var olduğuna inanılan süper kütleli kara deliklerin aksine, bu minyatür kara deliklerin nasıl yaratıldıkları belirsizliğini koruyor. Çünkü bunların daha büyük varyantlarının süper kütleli yıldızların ölümünden kaynaklandığına inanılıyor. Minyatür varyantların gerçekten var olduğu (ve bir yıldızın yaşam döngüsü dışındaki başka bir olay dizisinden oluştuğu) keşfedilirse, bunların keşfi evrendeki kara delikler hakkındaki mevcut anlayışımızı sonsuza kadar değiştirecektir.

Antimadde Nerede Bulunur ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Antimadde Nedir? Antimadde Nerede Bulunur?

Yukarıdaki resim, Abell 1689 olarak bilinen bir gökada kümesinin Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bir görüntüdür. Işığın bozulmasının, yerçekimsel mercekleme olarak bilinen bir süreç yoluyla karanlık maddeden kaynaklandığına inanılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir