1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Sosyal Medya Hesapları Nasıl Hacklenir ?

Sosyal Medya Hesapları Nasıl Hacklenir ?
Siyah şapkalı hackerlar: Kişisel kazanç veya kötü niyetli, bilgisayar güvenliğini ihlal eden korsanlarıdır..
1

Sosyal Medya Hesapları Nasıl Hacklenir: Bildiğiniz gibi teknolojinin altın çağındayız. Ve insanlar sosyal medya denen bir teknoloji topluluğunun birer parçası olma yolunda ilerliyorlar. Sosyal medyada birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların türleri vardır. Örneğin; sohbet, oyun veya bilgi gibi çok fazla türü vardır. Genellikle sosyal medya uygulamalarında hesap oluşturmaya yönelik adımlar görürüz. Bizden adımızı, soyadımızı veyahut doğduğumuz tarihi isterler. Bu bilgileri yazarsak hesabımızı doğru bir şekilde oluşturur ve kullanmaya başlarız. Peki ya hackerlar ?

Hacker nedir?

Hacker nedir ? Sosyal Medya Hesapları Nasıl Hacklenir ?
Hacker; kod ve yazılım ile ilgili konularda üst düzey bilgilere sahip kişilerdir. Genelde iyi niyetli olurlar, kötü niyetli olanları da “siyah şapkalı hacker” veya genelde “cracker” olarak adlandırılır; ama bu konuda çok fazla bilgiye sahip olmayan kişiler, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının geneline “hacker” derler.

Oluşturduğumuz sosyal medya hesaplarının güvenlik düzeylerini arttırmak için kimlik doğrulaması, telefon doğrulaması gibi doğrulamalar kullanırız. Bazen bu doğrulamaların hiçbiri bir işe yaramayabilir. Çünkü ”Hacker” diye tabir ettiğimiz insanlar sosyal medya hesaplarını çalabilir ve güvenlik doğrulamalarını aşabilir. Bu insanlar internette olan biten her şeyi kendi lehlerine çevirebilen konusunda uzman kişilerdir. Hacker dediğimiz insanların üç farklı türü vardır.

1.Siyah Şapkalı Hackerler:

Siyah Şapkalı Hacker Nedir ?
Siyah şapkalı hackerlar: Kişisel kazanç veya kötü niyetli, bilgisayar güvenliğini ihlal eden korsanlardır..

Siyah şapkalı hackerler, yeteneklerini tamamen kötüye kullanırlar. Hackleyecekleri sistemin açıklarını bulurlar ve en savunmasız anında toplu veya tekil sistem saldırıları yaparak bilgileri çalabilirler. Kendilerine de bu yüzden ”Siyah Şapkalı Hacker” diye hitap ederler. Maddiyata çok düşkün oldukları ve para karşılığında her türlü siber suçu işleyebilme potansiyelleri olduğunu söylemekte fayda var.

2.Gri Şapkalı Hackerler:

Gri Şapkalı Hackerler. Sosyal Medya Hesapları Nasıl Hacklenir ?
Gri şapkalı hacker, bazen yasaları veya tipik etik standartları ihlal edebilen, ancak siyah şapka korsanının tipik kötü niyetine sahip olmayan bir bilgisayar korsanı veya bilgisayar güvenliği uzmanıdır.

Gri şapkalı hackerler, yeteneklerini hem iyiye hem de kötüye kullanabilirler. Hackleyecekleri veyahut önlem alınmasını istedikleri sistemin açıklarını bulurlar ve ele geçireceklerse bunu yaparlar, önlem alınması için açığı düzelteceklerse de site sahiplerini uyarırlar ve açığı bulup düzelttikleri için maddi olarak karşılığını alırlar. Ne yapacakları önceden pek kestirilemez. Kendilerine de bu yüzden ”Gri Şapkalı Hacker” diye hitap edilir. Yani bu hackerları ticari olarakta düşünebilirsiniz; ya kötü amaçlı, ya da iyi niyetli işler yapmaları aldıkları mali karşılıkla ilişkilidir.

3.Beyaz Şapkalı Hackerler:

Beyaz Şapkalı Hackerler
İnternet dünyasında “beyaz şapkalı hacker” terimi, iyi niyetli bilgisayar güvenliği uzmanını ifade eder. Kötü niyetli korsanlara karşı bazı yazılım ve çeşitli firmaların veri ağlarını ve sistemlerini korurlar.

Beyaz şapkalı hackerler, yeteneklerini tamamen iyiye kullanırlar. Sitelerin açıklarını bulurlar ve düzeltirler. Genellikle bunu gönüllü olarak yaptıkları için herhangi bir mali kazanç talep etmezler fakat para talep eden gruplarda vardır. Tamamen iyilik üzerine çalıştıkları için genelde farklı düşünce içerisinde olmazlar. Kendilerine de bu yüzden ”Beyaz Şapkalı Hacker” diye hitap edilir. Onlar için iyilik, pek çok şeyin öncesinde gelir. Büyük bir kısmı gönüllü olarak bu işleri yaptıkları için genelde maddi kazanç talep etmezler..

Sosyal Medya Hesapları Nasıl Hacklenir?

Sosyal medya hesaplarının hacklenmesi göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Bir hacker bir sosyal medya hesabını hackleyebilmek için belirli bilgilere sahip olmalıdır. Örnek olarak kişinin adı soyadı veyahut nereli olduğu bilinirse bir hesabı hacklemek de hacker için çok daha kolay bir hal alacaktır. Bir hesabı ele geçirmek için hackerlerin kullandığı programlar vardır. Bu programlardan birisine örnek vermek gerekirse Brute Force’dir. Brute Force denilen sistem kişi hakkında belirlenmiş bilgileri kullanarak şifreler oluşturur ve bu şifreleri otomatik olarak doğru şifreyi bulana kadar taramaya devam ederler. Sonuca ulaştıklarında ise hesabın hacker’ın eline geçme ihtimali çok yüksektir. Böyle bir sorundan sonra, ilgili sosyal medya hesabının iletişim bölümüyle derhal irtibata geçmeniz gerekir.

Ahşap dekor nasıl yapılır ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir