1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Immanuel Kant Kimdir ? Immanuel Kant Biyografisi ?

Immanuel Kant Kimdir ? Immanuel Kant Biyografisi ?
Immanuel Kant Kimdir ?
0

Immanuel Kant Kimdir ?

Immanuel Kant Kimdir: Königsberg-Almanya‘da 22 Nisan 1724 yılında dünyaya gelen Alman düşünür. (1724 1804) Kant, sekiz çocuklu geniş bir ailenin dördüncü evladıdır. Yaşamı sona erene kadar aynı lokasyonda kalmıştır. Mantık, metafizik, teoloji ve ahlak teorisyenidir. Kant; felsefe eğitimi aldığı zamanda; Leibnitz ve Wolff‘tan etkilenmiştir. 1770’li yıllarda da Jean Jacques ve David Hume’nin etkisiyle eleştirisel felsefesini önemli derecede geliştirmiştir. Eleştirel Felsefe’nin öncüsü ve bireysel düşünce arayışının ustası olarak kabul edilir. İyi ile kötüye vurgu yapar ve “evrende, iyi niyet dışında hiç bir şeyin, sınırsız biçimde iyi olmadığı”, görüşünü ileri sürer. Öteki kavramlar; akıl, cesaret, kararlılık ve istek konularını, iyi bir amaca yönelik olabilmesi ile değerlendirir.

Immanuel Kant Kimdir ?
Immanuel Kant Kimdir ?

Düşüncelerinde, dürüstlük ve masumiyet öne çıkar. Bu konudaki düşüncesini de şöyle dile getirir: “Yalan söylemek evrensel olsaydı, söz vermek diye bir şey olmazdı. Belirsiz bir gelecekte, bir şey yapacağımı söylesem, kimse bana inanmaz ya da bir an inansa, beni kendi silahımla vurur. Bu yüzden böylesi bir ilkenin, evrensel yasa olarak kabul edildiği anda, kendi kendini yok edeceği kanıtlanmış olur.”

Kant, güncel olaylar ve havadan sudan konuşmayı çok sever, mutlaka her sabah pipo içerdi. Hayatı boyunca hiç evlenmeyen ünlü düşünür; yaşadığı süre boyunca sıradan bir insan izlenimi vermiş ve her işinde çok dakik olmuştur.

Immanuel Kant Eserleri:

Saf Aklın Eleştirisi (1781); Ahlak Metafiziğinin Temellendirilmesi (1785); Pratik Aklın Eleştirisi (1788); Yargı Gücünün Eleştirisi (1790); Salt Aklın Sınırları İçinde Din (1793); Ahlak Metafiziği (1793).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir