1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Isaac Newton Kimdir ? Isaac Newton Biyografisi

Isaac Newton Kimdir ? Isaac Newton Biyografisi
Isaac Newton Kimdir ?
0

Isaac Newton Kimdir ?

Isaac Newton Kimdir: İngiliz düşünür (1642-1727). İlgi alanları; fizik, matematik, astronomi ve felsefedir. Evrensel kütle çekim ve hareket konularındaki görüşleri ile mekanik biliminin öncüsü olmuştur. Gökbilim alanında, İtalyan Galileo Galilei (1564-1642) ile Alman Johannes Kepler’den (1571-1630) esinlenmiş ve bu alandaki bilgiyi, kütle çekim yasası ile ileri boyutlara taşımıştır. Bu konudaki görüşleri, kendisinden sonraki dönemlerde de etkisini sürdürecektir.

Newton, 04 Ocak 1642 yılında bir Noel zamanı Woolshrope-Lincolnshire‘da dünyaya gelmiştir. Babası bir çiftci olan dahi, dünyaya gelmeden üç ay önce babasını kaybetmiştir. İlk öğretim eğitimini çevre civardaki okullarda tamamlayan Newton, 12 yaşına geldiğinde Grantham’daki King’s School’u bitirmiştir. Üvey babasının da ölmesiyle annesinin yanında yaşamaya başlayan bilim insanı, dayısının kendisindeki üstün zekayı farketmesiyle üniversite kapılarını ardına kadar açmıştır. Üniversite eğitimini Cambridge’deki Trinity College‘da tamamlayan Newton, ağırlıklı olarak astronomi, fizik, ışık ve matematik bilimiyle ilgilenmiştir.

Isaac Newton Kimdir ?
Isaac Newton Kimdir ?

Seneler 1669’u gösterdiğinde dünyanın en üst düzey üniversitelerinden birisi olan Cambridge Üniversitesi‘nde üstelik 27 yaşında matematik profesörü olma başarısını göstermiştir. Dahi, seneler 1671’i gösterdiğinde ilk aynalı teleskobu geliştirerek dünyanın ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Rivayete göre elma ağacının altında otururken kafasına düşen elmanın sayesinde yer çekimi kanunu bulmuştur. Daha sonra çok meşhur olan birinci, ikinci ve üçüncü hareket yasalarının da babasıdır.

Isaac Newton’un Başlıca Eserleri:

Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri (1687); Opticks (1704): Evrensel Aritmetik (1707).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir