1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Ignaz Semmelweis Kimdir ?

Ignaz Semmelweis Kimdir ?
0
Ignaz Philipp Semmelweis (1818) - (1865)
Ignaz Philipp Semmelweis (1818) – (1865)

Tam adı Ignaz Philipp Semmelweis, 1818 Budapeşte doğumludur. Antiseptik prosedürlerin öncüsü ve Annelerin Kurtarcısı lakabıyla bilinir. Hukuk fakültesi öğrencisi iken sağlık alanına yönelmiş ve okul bittikten sonra da Viyana hastanesinde çalışmaya başlamıştır.

Çalıştığı hastanede lohusalık ateşi yüzünden ciddi derecede ölüm oranları söz konusuydu. Öğrencilerin kadavra eğitimi gördüğü hastanede, doğum sonrası hastalanan annelerin enfeksiyon sebebi bir türlü bulunamıyordu. İki koğuş olup ikisinde de aynı yöntemler uygulanmasına rağmen birinde daha fazla ölüm oluyordu. Eğitimden çıkan öğrencilerin ellerinde kadavra parçaları olduğunu düşünerek, doğuma girmeden önce ellerini yıkatmaya başladı.

Bunun sonucunda Ignaz Semmelweis ‘ in çözümü işe yaramış, ölüm oranlarında  düşüş yaşanmıştır. Ancak o sıralar bakteri teorisi henüz keşfedilmediği için Semmelweis’in bu buluşu biraz yadırganmış, hatta doktorlar tarafından küçük düşürücü ve hakaret olarak algılanmıştır. İşini kaybetmiş, kendisini alkole vermiştir. El yıkamanın ölüm oranını düşürdüğünü kitaplarında da belirtmesine rağmen Ignaz Semmelweis ‘ in fikirleri tıp topluluğu tarafından ret edilmiştir. Kendilerine bilimsel bir kanıt sunamadığı için meslektaşlarının baskıları sonucu sinir krizleri geçirmiş ve en sonunda bir arkadaşının önerisiyle akıl hastanesine gönderilmiştir. Orada yakalandığı bir enfeksiyon sebebiyle de 1865 yılında hayatını kaybetmiştir.

Ölümünden bir kaç yıl sonra Luis Pasteur tarafından mikrop teorisinin doğrulanmasıyla Ignaz Philipp Semmelweis ‘ in fikride hayata geçmiş ve sonraki yıllarda da önerdiği hijyen uygulamaları kabul görmüştür.

 

 

Belki ilginizi çeker Ödül Almış Fotoğraflar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir