1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

İlk Bilgisayar Programcısı Kadın

İlk Bilgisayar Programcısı Kadın
İlk Bilgisayar Programcısı Kadın..
0

İlk Bilgisayar Programcısı Kadın; Dünyanın ilk bilgisayar programcısı bir kadın desek şaşırırmıydınız ? Bizce çoğunuz bu cevaba muhtemelen “evet” derdi. Evet yanlış duymadınız; dünyanın ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace isminde bir kadın. Lovelace, 10 Aralık 1815 yılında hayata gözlerini Londra’da açtı. Henüz 8 yaşındayken babasını kaybeden Ada, henüz çok gençken dönemin ünlü matematikçilerinden İngiliz Charles Babbage’i bile etkileyecek kadar matematiksel yeteneklere sahipti. O kadar ki; Babbage’in “Analitik Motor” üzerindeki çalışmalarına ağırlık vermesine sebebiyet verdi.

Ada’nın babası “Lord Byron” lakabıyla tanınan George Gordon Byron isminde bir şaiirdi. Anne İsabella Byron, doğacak çocuğunun erkek olmasını bekleyen babanın hayallerini boşa çıkararak bir kız çocuğu dünyaya getiriyordu. O çocuk; anne ve babasının ayrılması sonucu, “babasını” hiç görmeden henüz sekiz yaşlarındayken kaybediyordu. Baba için ne talihsizliktir ki; o doğan çocuk tarihe adını ilk bilgisayar programcısı olarak yazdıracaktı ve baba malesef bunu hiç bir zaman göremeyecekti..

Ada'nın babası George Gordon Byron; yani namıdiğer adıyla Lord Byron
Ada’nın babası George Gordon Byron; yani namıdiğer adıyla Lord Byron

Ada eğitim hayatında 19. yüzyılın dahi kişilikleri ve bilim insanları; William King, William Frend ve Mary Somerville‘den bilim ve matematik konusunda ciddi eğitimler almıştır. Matematiğe olan ilgisinin hiç bitmemesine aracılık eden ise son hocası Augustus De Morgan‘dır..

İnsanların ilk bilgisayar programı olarak düşündüğü; bir makinanın algoritma tasarımını, İtalyan ordu mühendisi Luigi Menabrea‘nın motor üzerine yazılmış makalesinden, kendi önemli notlarıyla destekleyerek çevirdi. Bu notlar o kadar önemlidir ki; bilgisayarların yoğun veya salt hesaplama kapasitesinin üzerine yoğunlaşmasına kaynak olmuştur. İşte Ada, yoğun veya salt hesaplama kapasitesinin de üzerine çıkacak bir icadın mucitliğine sebebiyet veriyordu aslında.. Şiirsel bilim yaklaşımı ise; ona, teknolojinin toplumla ve bireyle nasıl enjekte olduğunu araştıran analitik motorun temel sorularını sormasına önayak oldu.

İlk Bilgisayar Programcısı Kadın..
İlk Bilgisayar Programcısı Kadın..

Ada’nın ölümü de malesef henüz 36 yaşındayken rahim kanserinden gerçekleşti. Kendisi, kendisini hiç görmediği ve onu sevmediğini bildiği halde; vasiyeti sonucu hayranlık duyduğu babasının yanına gömülüyordu ve son arzusu böylelikle gerçekleşiyordu…

“İlk Bilgisayar Programcısı Kadın” ünvanına sahip Ada Lovelace‘in bir resmi..

 

İlk Bilgisayar Programcısı Kadın Ada Lovelace..
İlk bilgisayar programcısı Ada Lovelace..
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir