1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır?
Böbrek hastalıkları inanılmaz şiddetli bir ağrıyla ortaya çıkmaktadır.
1

Böbrekler ve Görevleri:

Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır: Böbrek hastalıkları, günümüzde sıkça rastladığımız hastalıklardandır. Böbrekler bilindiği gibi boşaltım sistemimizde önemli bir yeri olan organlarımızdır. Bu yüzden böbrek sağlığını korumak da çok önemlidir.

Böbrekler ve Görevleri
Boşaltım sistemimizin en önemli aktörlerinden olan böbrek, durmak bilmeyen bir makine gibi günde 180 litre kanı süzer..

Böbrekler kanımızdaki zararlı atık maddeleri süzerek vücudumuzda çok büyük bir rol oynar. Ayrıca böbrek üstü bezi ile bazı hormonların kontrolü ve tansiyon ve kan üretimini kontrol etmek de böbreklerin görevlerindendir. Böbrekler tıpkı bir makine gibi hiç durmadan çalışırlar. Ve günlük 180 litre kanı süzerler. Bu toplam ömrümüz boyunca 4 milyon litre kana isabet eder ki gerçekten inanılmazdır. Bu gerçekten de mükemmel bir makinenin yapabileceği bir şeydir. Bunu doğru yapabilmesi için de böbrek sağlığımıza gereken önemi göstermemiz gerekir.

Vücudumuzda sağda ve solda olmak üzere 2 tane böbreğimiz bulunur. Böbreklerimiz birbirine sanki mekanik ağla bağlanmış gibidir. Birbirlerini destekler bir şekilde çalışırlar. Sağlıklı bir yaşamın belirtisi böbreklerimizin doğru çalışmasına bağlıdır. Bu da yaşam boyunca uymamız gereken bazı kuralları gerektirir. Sağlık ihmale gelmez.

Böbrek Sağlığımız İçin Suyun Önemi:

Böbrek Sağılığımız İçin Suyun Önemi
Suyun böbrek sağlığı için büyük önemi vardır. Günde en az 8 bardak tüketilmesi, pek çok uzman tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir..

Su bütün canlıların yaşam ve hayat kaynağıdır. Vücudumuzdaki organların sağlıklı çalışabilmesi için su çok önemlidir. Her insanın günde ortalama 8 bardak su içmesi gerekir. Su, böbrek sağlığı için de çok faydalıdır. Böbrekler suyla çalışır diyebiliriz. Su içmeyen insanlarda böbrek hastalıklarına daha sık rastlanır. İçtiğimiz suyun temiz olması, zararlı maddeler içermemesi gerekir.

Özellikle yaz döneminde çocuklarda görülen ishal vakalarında, yeterli su alınmaması durumunda, idrar çıkışı az olacağı için böbrek yetmezliğini tetikleyebilir. Büyük insanlar için de durum bundan farksızdır. Yaşlandıkça insanlar suya daha çok ihtiyaç duyar. Vücut su ihtiyacını karşılayamazsa böbrekler ciddi zararlar görecektir. Böbrek sağlığında suyun önemi hiçbir zaman ihmal edilmemelidir.

Böbrek Hastalıkları ve Sebepleri:

Böbrek Hastalıkları ve Sebepleri
Böbrek hastalıklarının sebepleri arasında; böbrek yetmezliği, böbrek taşı, nefrit ve böbreğin zarar görmesine dayalı olarak gelişen diğer bazı rahatsızlıklar gelir..

En sık görülen böbrek hastalıkları; böbrek yetmezliği, böbrek taşı, nefrit ve böbreğin zarar görmesine dayalı olarak gelişen diğer bazı rahatsızlıklardır. Zamanla böbreklerde oluşan bu rahatsızlıklar kendini bir şekilde belli eder. Böbreklerde ağrıya ve dayanılması zor sancılara sebep olur. Böbrek hastalıklarının belirtileri bazen de kendini belli etmeyebilir. Ama hastalığın ilerlemesini önlemek, her zaman için önceden alacağımız tedbirlere bağlıdır. Sigara, içki, uyuşturucu zararlı maddeler böbrek sağlığımızı ciddi şekilde tehdit eder. O yüzden bu maddelerden uzak durmalıyız. Diyabet gibi hastalıklar da böbrek sağlığını olumsuz yönde etkiler. Böbrek hastalığı önemli değil deyip geçmemeli, tedavisini en erken zamanda yaptırmalıdır.

Böbrek Hastalıkları Nasıl Anlaşılır:

Böbrek Hastalıkları Nasıl Anlaşılır
Böbrek hastalıkları inanılmaz şiddetli bir ağrıyla ortaya çıkmaktadır.

Böbrek hastalıklarının anlaşılmasının en basit yolu; böbreklerde hissedilen inanılmaz ağrılardır ki bu ağrı çok rahatsız edicidir. En çok da böbrek taşının büyüme durumlarında ağrılar şiddetlenir. Ve hasta mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmek için hastaneye gitme ihtiyacı duyar. Hastanede yapılan idrar ve kan tahlillerinde böbreklerle ilgili rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu bazen uzun dönemli bir tedavi gerektirir.

Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır ve Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir