1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Nedir?
Güneş Enerjisi Nedir?
0

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş Enerjisi Nedir: Güneş enerjisi, kaynağı güneş olan bir enerji çeşididir. Isı ve sıcaklık formunda olan bu enerji dünyadaki tüm yaşamı desteklemektedir. Güneş, dünyadaki hava durumu değişikliklerinde ve iklim konusunda büyük rol oynar. Belki de yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemlisidir.

Güneş enerjisi teknolojisi, birçok kişi tarafından güneş enerjisinden faydalanmanın iyi bir yolu olarak da tarif edilmektedir. Güneş enerjisi uygulamaları çok çeşitlidir ve binlerce yıl geriye gitmektedir. Eski Yunanlar, kızıl derililer ve Çinliler yapılarını güneşe doğru çevirerek ısıtırlardı.

Günümüzde ise güneş enerjisi teknolojisi; su ısıtma, ısınma ve uçuş gibi durumların haricinde; büyük enerji kuruluşlarının enerji maliyetlerini azaltması, bir hanenin tüm elektrik ihtiyacını karşılamak için de kullanılabilmektedir. Güneş enerjisi, güneşten alınan enerjinin elektriğe, termal veya mekanik güce dönüştürülmesi olarak da anlatılmaktadır.

Güneş Enerjisi Tarihi

<yoastmark class=

1866 yılında, Fransız mühendis Auguste Mouchout, güneş enerjisi ile çalışan bir buhar makinesi icat etmeyi başardı. Bu cihaz, güneş enerjisi ile faaliyete geçen makinelerin bilinen ilk icadıydı. Sonraki 50 yıl boyunca John Ericsson, Charles Tellier ve Fandnk Shuman gibi bilim adamları sulama ve soğutma gibi alanlarda çeşitli icatlarda bulundu.

Kapsamlı ve daha geniş bilgi için: Güneş enerjisi panellerini kim buldu?

Fotovoltaik Hücreler

Güneş enerjisinin modern çağı ise Bell Laboratuvarları‘ndaki araştırmacıların güneş enerjisini efektif olarak elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik hücreyi bulması ile başladı. Bu yeni icat, özellikle elektrik üretimi konusunda bir dönüm noktası olarak görülmüştür.

Fotovoltaik hücreler sayesinde güneş enerjisinden alınan verim yüzde 6’dan yüzde 15’e çıktı. Aynı zamanda deneysel hücrelerde alınan verimin yüzde 40’a kadar çıktığını söylesek yanlış olmaz. Öte yandan güneş enerjisinin maliyetinin de büyük oranda düştüğünü söyleyebiliriz. Önceleri watt başına fiyat 300 dolarlar seviyesindeyken, yapılan bu yeni icattan sonra üretim maliyeti watt başına 3 dolara kadar düşmüştür. Günümüzde birçok teknoloji de güneş enerjisi kullanılmaktadır.

Güneş Enerjisi Sınıflandırmaları

Güneş enerjisi aktif, pasif, dolaylı ve dolaysız olarak sınıflandırılmaktadır. Aktif güneş enerjisi sistemleri, elektrikli ve mekanik parçalardan elektrik enerjisi üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Pasif güneş enerjisi sistemleri ise mekanik olmayan parçalar aracılığıyla aydınlatma, ısıtma ve soğutma amacıyla kullanılırlar.

Doğrudan güneş enerjisi sınıflandırması genellikle bir güneş enerjisinin tek bir enerji formuna dönüştürülmesini anlatmaktadır. Dolaylı güneş enerjisi sınıflandırması ise güneş enerjisinin birden fazla enerji formuna dönüştürebilmesini ifade eder.

Güneş enerjisi veya fotovoltaik hücre, güneş enerjisini fotovoltaik etkiyi kullanarak elektriğe çevirmektedir. Yakın zamana kadar bu teknolojinin kullanımı yüksek maliyeti nedeniyle kısıtlı idi. Düşük maliyetli kullanım örneklerinden biri ise hesap makinelerindeki güneş enerjisi panelleri olmuştur. Diğer bir düşük maliyetli kullanım örneği ise yol kenarlarındaki acil durum telefonları olarak gösterilebilir. Lakin günümüzde fotovoltaik panellerin ucuzlaması ile güneş enerjisinden faydalanma olanakları giderek artmıştır. Birçok firma ve kuruluş, enerji maliyetlerindeki gideri kısıtlamak için bu teknoljilere geçiş sağlamaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Güneş Enerjisi Nasıl Elektriğe Çevirilebilir?

Güneş Enerjisi Nasıl Elektriğe Çevirilebilir?
Güneş Enerjisi Nedir, Güneş Enerjisi Nasıl Elektriğe Çevirilebilir?

Elektromanyetik dalgalardan yararlanmak için güneş enerjisi panelleri günümüzde her eve veya her binaya bağlanabilmektedir. Alınan verimi maksimize etmek için güneş panelleri güneşe karşı dik bir açıyla monte edilmelidir. Bu elektriği kullanmanın en kolay yolu güneş panellerini bir ızgara bağlayıcısına bağlamaktır. Öte yandan güneş enerjisi; bataryaları ve pilleri şarj etmek için de kullanılabilmektedir.  Mevcut elektriğinizi güneş enerjisi sistemleri ile alınan bir elektriğe dönüştürmek istiyorsanız, özellikle alanında uzmanlaşmış firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir