1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Karbüratörlü Motorlar Nasıl Çalışır ? Enjeksiyonlu Motorlar Nasıl Çalışır ?

Karbüratörlü Motorlar Nasıl Çalışır ? Enjeksiyonlu Motorlar Nasıl Çalışır ?
Karbüratörlü Motorlar Nasıl Çalışır ?
0

Karbüratörlü Motorlar Nasıl Çalışır ?

Karbüratörlü Motorlar Nasıl Çalışır: Eskiden içten yanmalı motorlarda kullanılan karbüratör, artık günümüzde yerini enjeksiyon sistemine bırakmış durumdadır. Karbüratörün görevi yakıt-hava karışımını pistonlara aktarmaktır. Yalnız bu kadar basit bir sistem de değildir.

Karbüratörlü Motorlar Nasıl Çalışır ?
Karbüratörlü Motorlar Nasıl Çalışır ?

Karbüratörler üzerinde bir yakıt pompası ve kelebek bulunmaktadır. Pistonların oluşturduğu emiş gücü yakıt pompasından bir miktar yakıtı karbüratörün içine çeker. Karbüratör üzerinde bulunan kelebek vasıtası ile karbüratör içine alınan hava, burada homojen bir şekilde yakıt ile karışır. Homojen dağılan yakıt-hava karışımı karbüratörden pistonlara aktarılır ve pistonlara ulaşan karışım sıkıştırma sonrası bujilerin ateşlemesi ile yanar. Böylece kinetik enerji açığa çıkar. Bu da motorun pistonlarını hareket ettirir ve dolayısıyla aracınız hareket eder.

Karbüratör üzerinde yer alan kelebek içeri giren havayı ayarlasa da o kelebeğin kontrolü tamamen şofördedir. Siz aracınızı kullanırken gaz pedalına ne kadar çok basarsanız, karbüratör kelebeği o kadar çok açılacak ve dolayısıyla karbüratör içine çok fazla hava girecektir. Ne kadar çok hava o kadar çok yakıt demek anlamına geliyor ki bu da yakıt tüketiminizi artırıyor demektir. Gereksiz bir şekilde gaz pedalına basmak yakıt sarfiyatını artırır diyebilmek mümkün. Karbüratörlü motorların çalışma prensibi bu şekildedir.

Enjeksiyonlu Motorlar Nasıl Çalışır ?

Enjeksiyonlu Motorlar Nasıl Çalışır ?
Enjeksiyonlu Motorlar Nasıl Çalışır ?

Bu tarz araçların çalışma prensibi ve işleyişi ise biraz farklıdır. Burada hava direkt olarak piston içerisine çekilmektedir. Ardından pistonlar tarafından sıkıştırılan havaya yakıt püskürtülmekte ve hemen sonra bujiler vasıtasıyla karışım ateşlenmektedir. Böylece pistonların hareketi sağlanır. Enjeksiyonlu motorların çalışma prensibi ise bu şekildedir.

Karbüratör – Enjeksiyon Farkı:

En büyük farkı yakıt tüketimleri diyebiliriz. Ayrıca enjeksiyonlu araçlarda yakıttan daha fazla verim alabileceğinizi de söylemek mümkün. Prensip olarak fark ise karbüratörlü araçlarda önceden karışmış olan yakıt ve hava birlikte pistonların içine verilirken, enjeksiyonlu araçlarda hava ve yakıt pistonların içinde birbirine karışmaktadır.

Ayrıca enjeksiyonlu araçların avantajlarından birisi, araç viteste iken siz gaz pedalına basmazsanız aracınız yakıt tüketmez. Örneğin eğimli bir yolu 5.viteste gaz pedalına hiç basmadan inmektesiniz. Bu durumda tekerleklerin hareketi pistonlara aktarılacağı için aracınız ekstra yakıt tüketmeyecektir. Ancak karbüratörlü araçlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir