1. Anasayfa
 2. Finans & Borsa

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir?
Finansal Okur Yazarlık Nedir?
0

Finansal Okuryazarlık Nedir: 1990’lı yıllardan itibaren hayatımıza girmeye başlayan finansal okuryazarlık, birçok ülkenin gündemine aldığı konular arasında yer alıyor. Neredeyse 30 yıldır gündemde olan bu konunun son yıllarda daha fazla gündeme gelmesi, bu konuya olan ilginin artmasına neden olmuştur. Bilginvarmi olarak bu yazımız içerisinde Finansal Okuryazarlık hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal konulardan sorumlu olarak doğru zamanda doğru kararlar alabilmek için gerekli olan bilgiye finansal okuryazarlık adı verilmektedir. Kişilere başta kişisel finans ve para yönetimi konusunda destek veren bu eğitimler, kişisel finans ve para yönetiminin günlük hayatta aktif olarak nasıl yararlanılacağını da anlatmaktadır. Bir kişinin finansal okuryazar olabilmesi için teorik bilgiye sahip olması yeterli değildir. Daha doğrusu, aldığı bilgi ve eğitimleri gerçek hayatında uygulayıp başarıya ulaşması gerekmektedir.

Finansal Okuryazar Olmak Neden Önemlidir?

Finansal Okuryazar Olmak Neden Önemlidir?
Finansal Okuryazar Olmak Neden Önemlidir?

Ekonomi ve paranın hayatımızı yöneten en büyük ikili olduğunu düşünürsek, aslında herkesin finansal okuryazar olması gerekmektedir. En azından bu alanda bilinmesi gereken temel içeriklere sahip olunması gerektiğini belirten uzmanlar, finansal okuryazar olmanın önemini şu şekilde özetlemektedirler;
Hayatımızda birçok kez kritik öneme sahip finansal kararlar alırız. Yeni bir ev, yeni bir araba, evlilik ya da emeklilik gibi durumlarda karşılaşacağımız masraflar konusunda bilgi ve beceri sahibi olmak finansal okuryazarlığın konuları arasında yer almaktadır. Alınan kararların ne sonuçlar doğuracağı, meydana gelecek sorunlarla nasıl mücadele edileceği gibi konular tamamen bu alan ile ilgilidir. İnsanların, hayatında doğru finansal adımlar atabilmesi için bu tarz eğitimler alması gerekmektedir.

Finansal Okuryazar Olmanın Avantajları Nelerdir?

<yoastmark class=

Finansal Okuryazar olmanın her şeyden önce temel bir yaşam becerisi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu alanda alınacak eğitimler finans, ekonomi ve para yönetiminin temellerini anlamanıza olanak sağlar. Peki; genel olarak finansal okuryazar olmanın avantajlarını merak ediyor musunuz?

Finansal Okuryazarlığa Nereden Başlamak Gerekir?

<yoastmark class=

Finansal okuryazarlığınızı isterseniz kendi kendinize ilerletebilir, isterseniz de bölgenizde düzenlenen eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitimler ücretli olsa da internet üzerinden bulabileceğiniz kaynaklar sayesinde kendinizi bu alanda tamamen ücretsiz bir şekilde geliştirebilirsiniz. Finansal okuryazarlıkta bütçe, birikim, istek ve aynı zamanda ihtiyaç yönetimi, bankacılık, sigorta, borç yönetimi, kredi yönetimi, emeklilik gibi konularda temel bilgilerden başlayarak tüm ayrıntılara sahip olabilirsiniz. Finansal okuryazar, sahibi olduğu bütçeyi en iyi şekilde kullanan, yöneten ve değerlendiren kişidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir