1. Anasayfa
 2. Finans & Borsa

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?
Kredi Notu Nedir?
0

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir: Bankalara kredi veya kredi kartı gibi hizmetlerin başvurusu yapıldığında bakılan ilk kriterKredi Notudur. Kişilerin tüm finansal geçmişiyle ilgili olan bu puanlama sistemi ülkemizdeki finans kuruluşlarının düzenli olarak bilgi gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulmaktadır.

KKB, Findeks hizmetiyle kişilerin bilgilerine ulaşıyor. Kredi ve kredi kartı başvurunuzu olumlu veya olumsuz olarak değerlendirebiliyor. KKB tarafından kişinin geçmişten başlayarak bugüne kadar bankalardan aldığı hizmetler (Bireysel Kredi, Kredili Mevduat Hesabı, Kredi Kartı vb.) değerlendirilerek oluşturulan risk derece sistemine kaydediliyor.

Bankalar kullanıcılarına kredi vermeden önce ilk kriter olarak kredi notunu kullanmaktadır. Geliriniz son zamanlarda iyi olmasına rağmen geçmişte yaptığınız düzensiz ödemeler veya ihmal ederek uzun zaman ödemeyip yasal takibe aldırdığınız bir borç sizin için ciddi problemler ortaya çıkarabilmektedir.

Kredi Notu Puanları Nasıl Oluşuyor?

Kredi Notu Puanları Nasıl Oluşuyor?
Kredi Notu Puanları Nasıl Oluşuyor?

Bu puanların oluşmasında birçok faktör rol alıyor. Bunların bazıları az oranda etkilerken bazıları oldukça yüksek oranda etkili oluyor. Kredi Kartlarının aylık ödemeleri, daha önce çekilen kredilerin ödemeleri, aylık gelir ve giderler, kredi ve kredi kartı başvurularının sıklığı, sahip olunan taşınmazlar, iş durumu, öğrenim durumu, çek-senet ödemeleri vb. gibi durumlar ile Kredi Notunuz oluşturuluyor. Riskli kredi notları ve iyi olarak adlandırılan derecelendirmeler ise şu şekildedir;

 • 1-699 Arası kredi notuna sahip olan kişiler çok riskli olarak değerlendiriliyor.
 • 700-1099 Arası kredi notuna sahip kişiler orta riskli olarak değerlendiriliyor.
 • 1100-1499 Arası kredi notuna sahip kişiler az riskli olarak değerlendiriliyor.
 • 1500-1699 Arası kredi notuna sahip kişiler iyi değerlendiriliyor.
 • 1700+ Kredi notuna sahip olan kişiler ise çok iyi olarak değerlendiriliyor.
thumbnail
Önerilen Yazı
Tether Nedir?

Tether Nedir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bu notu yükseltmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Genel olarak söylemek gerekirse finans işlemlerinizi bir düzen içerisinde yapıyor ve sorunlar yaşamıyorsanız kredi notunuz yükselmemesi için bir sebep yoktur. Kullanılan Kredi Kartı ve daha önce alınan kredileri düzenli ve eksiksiz olarak ödemek Kredi Notunu oldukça yükseltecektir. Kredi kartını asgarinin üzerinde ödemek, sık aralıklarla kredi başvurusunda bulunmamak, banka üzerinden ödenen faturalar Kredi Notunu arttırmakta büyük ölçüde fayda edecektir.

Kredi kart limitlerinin yüksek olması kredi notuna yarar sağlamayacaktır. Bu nedenle ödeyebileceğiniz şekilde limitlerinizi düzenleyin. İhtiyaç olmadığı halde kredi başvurusunda bulunmayın. Bu özellikle bankalar için olumsuz bir sinyal olacaktır. Kredi ödemelerini düzenli ve günüde yapmak kredi notunuz için önemli olacaktır. Mümkün olduğu kadar kredi kartınızdaki borçları en aza indirin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir