1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı

Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı
Tokyo Haneda Havalimanı, Japonya
0

Dünyanın En Yoğun 10 Hava Limanı:

Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı: Hava yolu en güvenli, en hızlı ve en verimli ulaşım aracıdır. Statista‘ya göre, havayolları ve havalimanları giderek daha popüler ve yoğun hale geliyor. Küresel pazara bakıldığında uçuş sayısı 2009’da 25,9 milyondan 2019’da 38,9 milyona ulaşmıştır. Ancak günümüzdeki salgın felaketinden dolayı -2021 hâlâ devam etmektedir.- mali şartlar pek çok sektörü etkilediği gibi uçuş sektörüne de ciddi darbe indirmiştir.

Yolcu trafiğine göre (belirli bir dönemde havalimanını kullanan kişi sayısı) sıralandığında, yolcu trafiğine göre dünyanın en yoğun 10 havalimanını sizler için derledik:

1. Hartsfield–Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri:

Hartsfield–Jackson Atlanta Uluslararası Havaalanı, Amerika Birleşik Devletleri
Hartsfield–Jackson Atlanta Uluslararası Havaalanı, Amerika Birleşik Devletleri

Atlanta Havalimanı, 1998 ve 2019 yılları arasında her yıl dünyanın en yoğun havalimanları sırasında birinciliği kimseye kaptırmadı. 2019’da 110 milyondan fazla yolcuya hizmet verdi. Atlanta‘nın 11 kilometre güneyinde yer almaktadır ve şehrin en önemli uluslararası havalimanıdır. Liman, 19.2 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve beş pisti vardır. Aynı zamanda Delta Air Lines‘ın da ana merkezidir. Delta hub, 225 varış noktasına günlük 1.000’den fazla uçuşla dünyanın en büyük havayolu merkezlerinden birisidir. Ayrıca ATL’nin tüm kıtalarda uluslararası hizmet seçeneği bulunmaktadır. Havaalanı bunun yanında ABD’ye açılan uluslararası bir kapıdır ve uluslararası yolcu trafiğinde 7. sıradadır.

2. Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı, Çin:

Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı, Çin. Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı..
Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı, Çin

Uluslararası Havaalanı, Pekin‘e 32 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yolcu trafiği açısından Asya‘nın en yoğun ve büyük havalimanlarından birisidir. Aynı zamanda 2010’dan bu yana dünyanın da; yolcu trafiği açısından en yoğun 2. havalimanıdır. 2012’de 557.000’den fazla uçuş hareketi kaydedilmiştir. Bunun yanında dünyanın en yüksek 6. havalimanıdır. 2019 yılında havalimanı yaklaşık 100 milyon yolcuya hizmet vermiştir. Pekin, Çin’in başkenti ve Şanghay’dan sonra en kalabalık ikinci şehridir. Bu nedenle Çin’in dünyaya açılan pencerelerinden birisidir.

3. Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri:

Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri. Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı..
Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri

Havalimanı, öncelikle Los Angeles ve çevresindeki bölgelere hizmet vermektedir. Los Angeles, 4 milyondan fazla yaşayan insanla ABD‘nin en kalabalık ikinci şehri ve Kuzey Amerika‘nın da üçüncü büyük şehridir. Havalimanı 2019 yılında 88,1 milyon yolcuya hizmet vermiştir. ABD’ye önemli bir giriş noktası ve küresel olarak çeşitli destinasyonlara bağlantı noktası olarak kabul edilen havalimanı; 14 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve dört pisti bulunmaktadır.

4. Dubai Uluslararası Havalimanı, Birleşik Arap Emirlikleri:

 

Dubai Uluslararası Havalimanı, Birleşik Arap Emirlikleri. Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı..
Dubai Uluslararası Havalimanı, Birleşik Arap Emirlikleri

Uluslararası Havaalanı, öncelikli olarak Birleşik Arap Emirlikleri‘nde Dubai’de hizmet vermektedir. Yolcu trafiği açısından dünyanın en yoğun 4. havalimanıdır ve uluslararası yolcu trafiği açısından da en üst sıralardadır. 2019 yılında havalimanı 86,4 milyon yolcuyu ağırlamıştır. Havalimanı, Dubai‘nin yaklaşık 4,5 kilometre doğusunda, Al Garhoud Bölgesi‘nde yer almaktadır ve aynı zamanda 29 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Orta Doğu’nun en büyük havayolu şirketlerinden birisi olan Emirates Havayolları’nın da merkezi konumundadır. Dubai aynı zamanda önemli bir turizm ve alışveriş merkezidir.

5. Tokyo Haneda Havalimanı, Japonya:

Tokyo Haneda Havalimanı, Japonya
Tokyo Haneda Havalimanı, Japonya

Haneda Havalimanı, Tokyo Bölgesi‘ne hizmet veren iki büyük uluslararası havalimanından biridir. All Nippon Airways ve Japan Airlines ile diğer uluslararası havayollarına da ev sahipliği yapmaktadır. HDN, Ota‘daki Tokyo İstasyonu’na yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2019 yılında 85,5 milyondan fazla yolcuya hizmet veren havalimanı, yolcu trafiği açısından dünyanın en yoğun 5. havalimanı ünvanına sahiptir. Havalimanı, Tokyo’dan ve Tokyo’ya yapılan neredeyse tüm iç hat uçuşlarının yanı sıra, aynı zamanda 17 ülkeye aktarmasız hizmet vermektedir. Tokyo bunun yanında dünyanın en kalabalık şehridir.

6. O’Hare Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri:

O'Hare Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri. Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı..
Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı: O’Hare Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri

O’Hara, Chicago şehir merkezinin 23 kilometre batısında yer alır ve 30.87 kilometrekarelik bir alanı kaplar. 2019 yılında 84,4 milyon yolcuya hizmet veren ABD’nin en yoğun 3. havalimanıdır. 2018 itibariyle, havalimanının Okyanusya dahil tüm kıtalara 228 aktarmasız uçuş gerçekleştirmiştir. 2019 yılında günde ortalama 2.520 uçakla 919.704 yolcuya hizmet vermiştir. Günümüzde (2021) pandemi sürecinden en çok etkilenen havalimanlarından biridir O’Hare, American Airlines ve United Airlines şirketlerinin en sık kullandığı havalimanı pozisyonundadır.

7. Heathrow Havalimanı, Birleşik Krallık:

Heathrow Havalimanı, Birleşik Krallık
Heathrow Havalimanı, Birleşik Krallık

Havalimanı, yolcu trafiği açısından Avrupa‘nın en yoğun ve hareketli havalimanıdır. Aynı zamanda Uluslararası yolcu trafiğine göre de dünyanın en yoğun 2. havalimanıdır. 2019 yılında, Heathrow Havalimanı yaklaşık 80 milyon yolcuya hizmet vermiştir ve 475.000’den fazla uçuş hareketi kaydedilmiştir. Ağırlıklı olarak dünyanın en kalabalık bölgelerinden biri olan Londra bölgesine hizmet vermektedir. Heathrow, Londra şehir merkezinin 23 kilometre batısında yer almaktadır ve British Airways‘in ana merkezidir.

8. Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı, Çin:

Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı, Çin. Dünyanın En Yoğun 10 Havalimanı..
Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı, Çin

Pudong Havalimanı, hem arazi büyüklüğü hem de yolcu trafiği açısından dünyanın en büyük 8. havalimanıdır. 39.9 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 2019’da 76,1 milyon yolcuya hizmet vermiştir ve Doğu Asya‘nın havacılık merkezlerinden biri kabul edilmektedir. Shanghai Airlines ve China Eastern Airlines‘ın merkezidir. Aynı zamanda Çin’in Uluslararası geçiş ağı olarak kabul edilmektedir.

9. Charles De Gaulle Havalimanı, Fransa:

Charles De Gaulle Havalimanı, Fransa
Charles De Gaulle Havalimanı, Fransa

Havalimanı, Seine-Saint-Denis, Val-d’Oise ve Seine-et-Marne‘de bulunan Fransa’nın en büyük uluslararası havalimanıdır. Air France‘ın ana merkezi ve Sky Team ve Star Alliance gibi büyük taşıyıcıların da uçuş noktalarından birisidir. 2019 yılında havalimanı yaklaşık 76 milyon yolcuya hizmet vermiştir. Bunun yanında 498.175 uçuş hareketine tanıklık etmiştir. Havalimanının yoğun trafiği, çoğu ülkeye sunduğu çok sayıda doğrudan uçuştan ve merkezi konumundan kaynaklanmaktadır.

10. Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri:

Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri
Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri

Dallas Havalimanı, bölgelere göre dünyanın en büyük 4. havalimanı, uçuş hareketliliğine göre 3. en yoğun ve yolcu trafiğine göre 10. havalimanıdır. 2019 yılında 75 milyon yolcuya hizmet vererek tarihinde yeni bir rekora imza attı. Delta Havayolları’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci havayolu merkezi olan American Airlines‘ın da ana merkezidir. Aynı zamanda Dallas Havalimanı, 193 iç hat ve 67 dış hat olmak üzere 260 destinasyona hizmet vererek ABD’nin en büyük uluslararası havalimanlarından biridir. Bunun yanında havaalanı, Teksas eyaletinde bulunan Fort Worth ve Dallas şehirlerine hizmet etmektedir ve 69.63 kilometrekareden fazla bir alana yayılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir