1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Feng Shui Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

Feng Shui Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
1

Kelime yapısı olarak, rüzgar(feng) ve su(shui) anlamına gelen kelimelerin birleşimidir. Bu öğretinin milattan önce 2 ila 4. yüzyıllar arası Antik Çin’de başladığı söyleniyor. Çin İmparatorları iyi bir yerde gömülmek için uzmanlar tutuyorlar ve ölümden sonraki yaşam için iyi bir yer arıyorlar. Bu sırada enerji konusu gündeme geliyor ve enerjinin rüzgar gibi görünmeyen ama hissedebilen bir şey olduğunu keşfediyorlar. Daha sonra bu enerji üzerine çalışmalar yapmaya başlıyorlar. Bu çalışmalar sonucu enerjiyi düzenleyen kurallar bütününe feng shui deniliyor ve her alanda uygulanmaya başlıyor. Daha açıklayıcı olursak bu öğretiye göre her eşyanın bir enerjisi var. Amaç bu enerjiyi yaşantımızda doğru ve dengeli bir şekilde kullanabilmekte…

Uzak doğu da başlamasına rağmen şuan tüm dünyada ilgi çeken bir felsefe olmuştur. Hollywood ünlülerinden, futbolculara kadar yaşantılarında başarı ve huzur isteyen herkes bu öğretiyi uyguluyor. Uygulama alanı oldukça geniş ve uzun bir konudur. Ev dekorasyonunda, ofiste… Sadece dekorasyon olarak düşünmemek gerek tabi. Zihinsel olarak da feng shui öğretisini uygulamak mümkün. Her şeyden önce olumsuz düşüncelerden uzaklaşarak, her şeye pozitif bakarak başlıyorsunuz. Daha sonrasında bulunduğunuz ortamdaki eşyaları birbirine uyumlu hale getiriyorsunuz. Yakaladığınız bu uyum ortamda pozitif enerji doğmasına sebep oluyor ve size kendinizi iyi hissettiriyor.

Nasıl Uygulanır ?

Mesela ofisteyseniz çalışma masanız mutlaka kapıya dönük olmalı. Alanın tamamını görebiliyor olmalısınız. Buna kral pozisyonu deniyor. Tarih boyunca krallar salonun tamamını görebilecek şekilde otururlardı. Kapıdan gireni ilk görmek size üstünlük ve güç sağlayacaktır. Başarıya ulaşmak için feng shui öğretisi size bu kuralı öneriyor.

Feng Shui Nedir ? Nasıl Uygulanır ?
Photo by Artem Kniaz on Unsplash

Fazla eşya ve karışıklıktan da uzak olmak gerekiyor. Özellikle evde kullanmadığınız eşyaları gözden geçirip ortadan kaldırmak gerek. Feng shui anlayışı eşya biriktirme olayına tamamen karşıdır. Bu dolabınızda “sonra giyerim” diyerek bıraktığınız bir giysiniz veya sizde kötü anısı olan bir fotoğraf çerçevesi bile olabilir. Hatta cep telefonunuzda hiç kullanmadığınız uygulamalar bile olabilir. Bütün bunlar bir daha aynısına sahip olamayacağınızı düşündüğünüz ya da belki kullanırım diye korku ve tedirginlik barındırarak biriktirdiğiniz şeyler. Hepsini temizleyip, hayatınızdan çıkarın ve kendinize bir düzenlilik getirin. Bazen bazı alışkanlıkları bırakmak hiç kolay değildir ama gittikçe kolay olur. :)

Aynı şekilde yaşadığınız alandaki bozuk ve eski eşyalar için de geçerli bu kural. Yavaş bir bilgisayarla işinizi tam anlamıyla seri bir şekilde yapamazsınız mesela öyle değil mi ? Bu zamanınızı fazla harcamaya ve sizde de gerginlik yaratmaya sebep olabilir. Bu tarz bozuk ve yıpranmış şeylerle bir arada olmak ister istemez üstünüzde de bir yansıma bırakıyor ve negatif enerji yaratıyor.

Feng shui felsefesinin uygulama alanında birden çok kural mevcut ama sadece bunları uygulamanız bile hayatınızda fark edilebilir güzel bir değişikliğe sebebiyet verecektir.

 

Şu da ilginizi çekebilir; Mutlu Bir Ev İçin Feng Shui Tavsiyeleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir