1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır ?

cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır ?
cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır?
0

cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır ?

cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır: Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın ne kadar önemli olduğundan WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır? başlıklı içeriğimizde bahsetmiştik. Şimdi de cPanel site yedeği alma konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

cPanel site yedeği alma eylemini 2 farklı şekilde yapabilirsiniz. İlki Yedekleme Sihirbazı’nı kullanarak cPanel site yedeği alma, ikincisi ise cPanel üzerinden manuel olarak yedek alma. İlk yöntem zaten hızlı, kolay ve doğru bir şekilde yedek almamızı sağlıyor.

cPanel Üzerinden Yedekleme Sihirbazı ile Yedek Alma

cPanel üzerinden site yedeği nasıl alınır adım adım bakalım:

Hosting yönetim panelinize giriş yapıp cPanel’e bağlanabileceğiniz gibi direkt olarak cPanel bağlantı linkini kullanarak da giriş yapabilirsiniz. cPanel’e giriş yaptıktan sonra listeden Dosyalar başlığı altındaki Yedekleme Sihirbazı’na tıklayın.

cPanel site yedeği alma

Back Up or Restore başlığı altında Back Up butonuna tıklayın.

cPanel site yedeği alma 2

Burada iki seçeneğiniz var: Tam Yedekleme ve Kısmi Yedekleme. Tam yedekleme site taşıma işlemleri sırasında kullanılan bir yöntem. Aldığınız tam yedekleme dosyasını, Yedekleme Sihirbazı üzerinden geri yükleyerek bir önceki yedeğinize dönemiyorsunuz. Bu yüzden Kısmi Yedekleme başlığı altındaki Giriş Dizini butonuna tıklayın.

Giriş dizini butonu

Açılan sayfada tekrar Giriş Dizini butonuna tıklayın ve indirme işlemi tamamlanınca Geri Dön diyerek bir önceki sayfaya gelin.

Geri dön

Kısmi Yedekleme başlığı altındaki MySQL Veritabanları butonuna tıklayın. Açılan sayfada veritabanı isminize tıklayın ve indirme işlemi tamamlanınca Geri Dön diyerek bir önceki sayfaya gelin.

MySQL veri tabanları

Eğer kullanıyorsanız Kısmi Yedekleme başlığı altındaki E-posta İleticileri ve Filtreler butonuna tıklayarak aynı şekilde indirme işlemini tamamlayın.

E-posta İleticileri ve Filtreler

Böylece cPanel site yedeği alma işlemini her başlık için tamamlamış olduk.

cPanel üzerinden site yedeği geri yükleme nasıl yapılır adım adım bakalım:

cPanel’e giriş yaptıktan sonra listeden Dosyalar başlığı altındaki Yedekleme Sihirıbazı’na tıklayın. Back Up or Restore başlığı altındaki Geri Yükle butonuna tıklayın.

Back up or restore

Açılan sayfada Geri Yükleme Tipi Seç başlığı altından önce Giriş Dizini butonuna tıklayın.

Geri yükleme tipi seç

Ardından Dosya Seç diyerek yedeğinizi seçin ve Yükle deyin.

Yükle

Geri dönerek Geri Yükleme Tipi Seç başlığı altından MySQL Veritabanları butonuna tıklayın ve Dosya Seç diyerek yedeğinizi seçin ve Yükle deyin. Ardından aynı işlemi E-posta İleticileri ve Filtreler için de tekrarlayın (kullanıyorsanız).

Son adım

cPanel Üzerinden Tam Yedekleme Nasıl Yapılır?

cPanel > Dosyalar > Yedekleme Sihirbazı > Back Up or Restore > Back Up yolunu takip edin ve Tam Yedekleme butonuna tıklayın.

Tam yedekleme. cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır?

Açılan sayfada Yedekleme Hedef Yeri bölümünde Uzak FTP Sunucusu (FTP bilgilerini girerek yapabilirsiniz) ve Giriş Dizini seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. 2. seçenek ile yedek sitenizin giriş dizinine yüklenmektedir. Hemen alttaki bölüme e-posta adresinizi yazarsanız yedek alma işlemi tamamlandığında e-posta ile bilgilendirilirsiniz. Yedekleme işleminin devam etmesi için bu sayfayı kapatmamanız gerekiyor.

Yedekleme hedef yeri.. cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır?

Yedekleme işlemi tamamlandığında Geri Dön diyerek İndirilebilir Yedekler başlığı altından yedeğinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sitenizin tam yedeği giriş dizinine kaydedildiği için indirme işleminden sonra cPanel > Dosya Yöneticisi yolunu takip ederek dizindeki yedek klasörünü silebilirsiniz. Boyutu dolayısıyla sitenize artı bir yük olacaktır.

cPanel Üzerinden Manuel Olarak Yedek Alma

cPanel’e giriş yapın ve sitenizin kök dizine erişmek için açılan listede en başta bulunan Dosya Yöneticisi’ne tıklayın. Sağdaki klasör listesinde public_html’e bir kez tıklayın, ardından sağ tıklayarak Sıkıştır (Compress) deyin. (Burada tam yedekleme almak istiyorsanız önce sağ üstten Ayarlar butonuna tıklayarak Gizli Dosyaları Göster deyin. Ardından sağ taraftaki klasör listesinden bütün dosyaları seçip sağ tıklayarak Sıkıştır deyin)

public html tıkla.. cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır?

Açılan penceredeki seçenekler arasından ZIP arşivi seçeneğini seçerek Sıkıştır deyin (daha sonra geri yükleme ve dosyaları çıkarma işlemi yapabilmek için).

Zip arşivi

Yeni açılan pencereyi Close diyerek kapatın.

Close

Dosyalarınızın sıkıştırılarak zip formatında listeye eklendiğini göreceksiniz. Bu yöntemle de cPanel site yedeği alma işlemini tamamlamış olduk. Yeni oluşan .zip uzantılı dosyanın üzerine tıklayın ve üst menüden İndir deyin.

public html zip.. cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır?

cPanel üzerinden site yedeği geri yükleme işlemi için de üst menüden Yükle diyerek dosyayı seçin ve Yükle diyin. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra geri gelerek .zip uzantılı dosyanıza sağ tıklayarak Çıkar (Extract) deyin (ya da üst menüden).

Dosya seç butonu.. cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır?

cPanel Üzerinden Manuel Olarak Veritabanı Yedekleme

cPanel’e giriş yaparak, listeden Veritabanları başlığını bulun. Ardından phpMyAdmin seçeneğine tıklayın.

Veritabanı yedeği alma

Sol menüde bulunan sitenizin kurulmuş olduğu ve aynı zamanda yedeklemek istediğiniz veritabanını bularak tıklayın.

phpMyAdmin

Açılan sayfada (sağ tarafta) liste halinde tabloları göreceksiniz. Sayfa başında bulunmakta alan Dışa Aktar (Export) seçeneğine tıklayınız.

Dışa aktar export

Açılan yeni sayfada Hızlı – yalnızca en az seçenekleri göster bölümünü işaretleyin. Biçim başlığının altında da SQL seçeneğini seçin ve Git (Go) butonuna tıklayın. Veritabanı yedeğiniz bilgisayarınıza inmeye başlayacaktır.

Git butonu

WordPress Veritabanı Yedeğini Yükleme

cPanel > Veritabanları > phpMyAdmin yolunu takip ederek sol menüden sitenizin kurulu olduğu veritabanını seçin. Ardından sağ kısımda açılan listedeki tüm tabloları en aşağıda bulunan Tümünü İşaretle butonuna tıklayıp seçin ve hemen yanındaki Seçilileri: başlıklı açılır listeden Kaldır deyin.

Tümünü işaretle

Bütün tablolar silindikten itibaren üst menüden İçe Aktar (Import) deyiniz. Açılan sayfada Dosya Seç kısmından yedek dosyanızı seçin ve en alttaki Git (Go) butonuna tıklayın.

İçe aktar

cPanel site yedeği alma işlemini 2 farklı şekilde nasıl yapabileceğinizi anlattık. Otomatik yedekleme eklentileri hakkında bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Site Haritası Ne İşe Yarar?

thumbnail
Önerilen Yazı
Site Haritası Nedir? Site Haritası Ne İşe Yarar?
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir