1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

İnovasyon Nedir ? İnovasyon Ne Demek ?

İnovasyon Nedir ? İnovasyon Ne Demek ?
İnovasyon Süreci Nedir? İnovasyon sürecine, sıradan olmayan ve yaratıcı özellikleri olan buluşların ekonomik çeşitliliklerle de bütünleştirilerek uygun hale getirilmesi de denilebilir.
0

İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nedir: Kültürel, idari ve toplumsal ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmasını; bu isimle adlandırıyoruz. Türkçe’de inovasyon, yenilikçilik/yenilik anlamlarına geliyor. İnovasyonun anlamı oldukça geniştir diyebiliriz. İnovasyon sıkıntıları gidermeye odaklanıp, kişiyi rahatsız eden konulara önemli çözümler bulur. Ancak inovasyonu kesinlikle buluşla karıştırmamak gerekiyor. Günümüzde daha çok var olan ürünlerin, hizmetlerin ele alınarak ürünlere yepyeni etkin özelliklerin katılıp tekrardan yeni bir şekilde insanlara sunulmasıdır. Burada ki önem arz eden aşama, değişen yepyeni özelliklerin etkinleştirilmesidir.

İnovasyon Nedir ?
İnovasyon Nedir ?

İnovasyon Süreci Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi inovasyon; değişik, farklı ve yeni fikirlerin geliştirilmesi, uygulanması için vardır. Fikirler genel olarak; çözülmeyen sorunları çözebilmek ya da çok önceden karşılanmayan ihtiyaçları da cevaplamak amacıyla geliştirilmiştir. İnovasyon aynı zamanda; var olan çoğu ürünün ve hizmetin daha da güzelleşip, kullanışlı hale gelmesini sağlıyor. Kısacası; ürünleri, insanın işine yarayacak hale getiriyor. Fikirlerin genellikle hayata geçirilip, ortaya ürünlerin, hizmetlerin koyulup birde işin yapılış yöntemlerinin de çıkarılması ile satış işlemlerinin gerçekleştirilmesidir inovasyon diyebiliriz.

İnovasyon Süreci Nedir? İnovasyon sürecine, sıradan olmayan ve yaratıcı özellikleri olan buluşların ekonomik çeşitliliklerle de bütünleştirilerek uygun hale getirilmesi de denilebilir.
İnovasyon Süreci Nedir? İnovasyon sürecine, özellikle sıradan olmayan ve yaratıcı nitelikleri olan buluşların ekonomik çeşitliliklerle de bütünleştirilerek uygun hale getirilmesi de denilebilir.

Bilginin toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürülmesine de, inovasyon süreci adını veriyoruz. Sosyal, teknik ve ekonomik süreçler tarafından oluşturulan bütünü inovasyon ifade ediyor. İnovatif bir düşünceye sahip ola bireyler; yeni fikirlerin ortaya çıkarılması için çabalarlar. İnovasyon; bireylerle birlikte toplumda da değişimi gerektirecek yenilikleri, istekleri, girişimcilik ruhunun özdeşleşmesini sağlıyor.

Günümüzde İnovasyonun Önemi:

İnternet ve teknoloji çağı tarafından getirilen yenilikleri tüm bireyler takip etmek zorundadır. Özellikle de değişme gösteren tüketici davranışlarının yakından takibi olmaması ve kendilerini yenilemeyen tüm sektörler çağın gerisinde kalıyorlar. İnovasyon önemi; değişimde ki hızın yenilenmesinde ki süreklilikle ve internet hacminde ki rekabetle tüm sektörlerde geniş alanlara yayılmıştır. E-ticaret olgusu tüm ticarette ki anlayışları değiştirdiğinden dolayı artık inovasyon kesinlikle kaçınılmaz hale gelmiştir.

Günümüzde İnovasyonun Önemi.
Günümüzde İnovasyonun Önemi.

Tüm sektörler yeniçağda varlığını kabul ettirebilmek adına; üretim, yönetim, insan kaynakları, teknik donanım gibi pek çok hususu da inovatif yapıya dönüştürmesi gerekiyor. İnovasyon sürecinde kendini adapte edip, fark yaratan herkes inovatif ürünlerle ve hizmetlerle tümden rekabet ortamında yer ediniyorlar. Bir market zincirinin, çevrimiçi platformdan da artık ürünlerini, müşteri evlerine ulaştırması da hizmet anlamında inovasyona verilecek en iyi örnektir diyebiliriz. İnovasyon olgusu, var olabilmek için değildir. Aynı zamanda sağlamayı düşündüğü geniş çapta ki yararlar bakımından da çok öneme sahiptir.

İnovasyon Sürecinde Başarı Nasıl Sağlanır?

Bu sürec; tüketiciyle işletmenin iki taraflı olarak faydalı olmasıyla ancak başarıya ulaşır. Hizmet veya ürünün, herhangi bir sorunun ortadan kaldırılmasında ya da çok iyi koşulları da beraberinde getirmiş olmasıyla tüketicinin açısından da beğenilmesi de şirketin kar marjı için olumlu dönüşümdür diyebiliriz. İnovasyon sürecinde başarıyı yakalamak için, mutlaka müşteri davranışlarını öncelikli tutmak gerekmektedir. Tüm yenilikleri takip ederek, hedef kitleyi çok iyi tanıyıp aynı zamanda beklentileri de düzenli şekilde karşılamakta inovasyonun başarılı yapıya dönüşmesinde büyük rol oynuyor. Özellikle yönetici kademesinde ki kişiler, üretim ve pazarlamada ki herkes, insan kaynakları departmanındakiler de kurumsal inovasyonla ilgili konuda çok iyi bilinçlenmeleri gerekiyor.

Bilinçli şekilde yapılan şirket iyileştirilmelerinde; doğru donanımları kazandıracak ve yerine oturmuş inovatif sistemde ki beklentilerin karşılanmasıyla da hızlı çalışma gerçekleştirecektir. İnovasyon süreci içerisinde de, özellikle iyi takım çalışması önem arz ediyor. Ürün geliştirmelerde de, sabrı gerektirecek deneysel aşamalarda çok önemli olduğu söylenebilir. Rakiplerin önüne geçilmesi, yeniliklerin yakalanması açısından, kesinlikle hızlı davranılmaması gerekiyor. Hedefe ulaşana kadar beklemek aslında en doğrusudur. Müşterilerin ve müşteri adaylarının beklentilerini analiz edip, rakipleri ve yenilikleri de devamlı takip edip çıkan sonuçlarla hareket etmekse; başarılı inovasyon açısından çok gereklidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir