1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Çikolatanın Faydaları Nelerdir ? Çikolatanın Zararları Nelerdir ?

Çikolatanın Faydaları Nelerdir ? Çikolatanın Zararları Nelerdir ?
Çikolatanın Faydaları Nelerdir ?
0

Çikolatanın Faydaları Nelerdir: Pek çok insan tarafından oldukça sevilen ve bundan dolayı en fazla tüketilen gıdalardan birisi olan çikolatanın faydaları ve zararları; tüketiciler tarafından mutlaka bilinmesi gereken şeylerdir. Genel olarak misafirlere ikram edilen, çeşitli içeceklerin yanında ya da tek başına tüketilen çikolata; dikkat edilmesi gereken türde faydalara ve zararlara sahip olan yiyeceklerin başında gelir.

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Çikolatanın Faydaları Nelerdir ?
Çikolatanın Faydaları Nelerdir ?

Ham maddesi kakao olan çikolata, besin değerleri oldukça zengin bir gıdadır. Kakaoda ve kakao yağı sayesinde çikolatanın faydaları oldukça fazladır. 100 gram kakao tozunda yaklaşık; 60 gram karbonhidrat, 20 gram protein, 13 gram yağ, 1520 miligram potasyum, 128 miligram kalsiyum ve 14 gram demir bulunmaktadır. Antioksidan ve idrar sökücü özelliklere sahip olmasının yanı sıra kakaonun içerisinde bulunan kafein; sinirsel iletişimi gerçekleştiren hücreleri çok fazla uyarır ve dolayısıyla kişinin uyanık kalmasına yardımcı olur. Çikolatanın yararları ve zararları hakkındaki en önemli değişiklikler, bu besin değerlerinden kaynaklanır.

Kakaodan üretilmekte olan çikolatanın faydaları içinde, mutluluk hormonu salgılatarak kişiyi rahatlatma; aynı zamanda vücudun şeker ihtiyacını kısa sürede karşılama gibi özellikler de sayılabilir. Stres seviyesinin düşürülmesi ve kan dolaşımının hızlandırılması da diğer faydalar arasındadır. Fakat tüketilen çikolatanın kaliteli malzemeler ile üretilmiş olması; bunun yanında sadece yeteri kadar tüketilmesi oldukça önemli bir detaydır.

Çikolatanın Zararları Nelerdir?

Çikolatanın Zararları Nelerdir ?
Çikolatanın Zararları Nelerdir ?

Kakao, besin değerleri bakımından oldukça zengin bir gıda maddesi olsa da; çikolata üretimi sırasında çeşitli maddeler ile bir araya gelmektedir. Bundan dolayı ise çikolatanın zararları meydana çıkmaktadır… Çikolatanın faydaları ve zararları bulunsa da, zararlı özellikleri daha çok bu yabancı maddelerden kaynaklanır. Üretilen ürünün daha tatlı, daha dayanıklı, daha sert, daha parlak ya da daha güzel kokulu olması için hazır çikolata üretimi sırasında kullanılan pek çok kimyasal madde vücut için zararlı olabilir.

Çeşitli sebeplerden dolayı, kakao yağı ile beraber ya da kakao yağı kullanmak yerine; daha başka türden gıda yağlarının tercih edildiği bir besin olan çikolatalar; sahip oldukları kötü yağlardan dolayı vücutta çok sayıda sivilcenin ya da aknenin ortaya çıkmasına da sebep olur. Ayrıca aşırı miktardaki bu yağlar, kalp ve damar sağlığını da olumsuz etkiler.

En az kakao kadar önemli bir ham madde olan şeker ise vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla alınması durumunda; cilt sağlığını bozabileceği gibi, istenmeyen kilolara da sebep olabilmektedir. Çünkü çikolatanın zararları arasında en etkili olanı, bu besinin çok fazla kaloriye sahip olmasıdır. Dolayısıyla acilen kilo vermek isteyenlerin, diyabet hastalarının ya da damar hastalıkları bulunanların; kesinlikle çikolata tüketmemesi önerilebilmektedir. Fakat bu durumda, şeker oranı daha az olan bazı çikolata türleri ve özellikle bitter çikolata tercih edilebilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
İngiliz Diyeti Nedir ? İngiliz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Bitter Çikolata ile Sütlü Çikolata Arasındaki Fark Nedir?

Çikolatanın faydaları ve zararları kadar merak edilmekte olan konulardan biri de, bitter çikolata  ile sütlü çikolata arasındaki farktır. En ön plana çıkan fark, elbette ki tat farkıdır. Kakao oranına göre acı ya da çok acı olabilen bitter çikolata, sütlü çikolata türlerinden daha ağır bir tada sahiptir. Fakat bu tat farkının dışında olarak; bitter çikolata ve sütlü çikolata arasındaki fark besin değeri ile alakalıdır.

Bitter Çikolata ile Sütlü Çikolata Arasındaki Fark Nedir?
Bitter Çikolata ile Sütlü Çikolata Arasındaki Fark Nedir?

Kakao oranı % 50 – % 95 olarak değişen bitter çikolata, bu orana % 25 – % 50 miktarlarında sahip olan sütlü çikolatalardan çok daha fazla kakao bulundurduğu için; demir, kalsiyum, protein, bakır ve potasyum gibi maddeler bakımından daha zengindir. Ayrıca içeriğinin çoğunluğu kakao olduğundan dolayı; bitter çikolata içerisinde yabancı maddelerin daha az bulunabildiği rahatlıkla söylenebilmektedir. Bundan dolayı, her ne kadar tadı pek çok kişi tarafından pek beğenilmese de; bitter çikolata, sütlü çikolatadan daha sağlıklıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir