1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Beril Taşı Nedir ? Beril Taşı Çeşitleri ?

Beril Taşı Nedir ? Beril Taşı Çeşitleri ?
Beril Taşı Nedir ?
0

Beril Taşı Nedir?

Beril Taşı Nedir: Değerli taşlar ailesi içinde belki de en fazla adından söz ettiren taşlardan birisidir Beril taşı. Göz alıcı renkleri ile dikkat çektiği gibi şifa verdiğine inanılan özellikleri ile de geçmişten günümüze dek insanların ilgi gösterdiği bir değerli taş olma özelliğini taşır.

Beril Taşı Nedir ?
Beril Taşı Nedir ?

Beril taşı, kendi ismini de almış olduğu Beril grubu ailesindendir. Alüminyum ve berilyum minerallerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Çok çeşitli renkleri olmakla birlikte, bu sınıfa ait olan her taş kendi rengine göre bir isim alır. Yeryüzünde Beril taşına sıklıkla rastlanmasına rağmen en fazla görüldüğü yerler genellikle Ekvator bölgesine yakın olan; Güney Afrika, Brezilya, Güney Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Özellikle ülkemizde de az miktarda olsa, Manisa-Gördes ve Kütahya-Simav civarlarında Beril taşına rastlanmaktadır.

Beril Taşı Çeşitleri:

Beril taşının da dahil olduğu Beril grubu ailesinde pek çok çeşit taş bulunmaktadır. Her taş sahip olduğu renge göre adlandırılmaktadır. Nadir bulunan ve her biri birbirinden değerli taşlardır. Bu taşlar takı ve mücevher sektörünün de rağbet gören taşlarındandır. Zümrüt ve Akuamarin, en sık tercih edilenlerdir.

Beril Taşı Çeşitleri ?
Beril Taşı Çeşitleri ?

Bu Yazımızda Dikkatinizi Çekebilir: Kan Taşı Nedir?

Şüphesiz ki en fazla tanınan Beril taşı çeşidi, parlak yeşil rengi ile göz kamaştıran Zümrüt taşıdır. Mücevher yapımında kullanılan Zümrüt taşı, bu taş grubunun en değerli üyesidir. Bir diğer çeşidi ise deniz mavisi olarak bilinen ve açık saydam mavi rengi taşıyan, Akuamarin’dir.

Zümrüt ve Akuamarin en fazla bilinen Beril taşları olmasıyla beraber, aynı zamanda altın sarısı renginde olan Helioder ve açık pembe renkteki beril taşı ise, Morganit olarak adlandırılır.

Beril Taşı İle İlgili İnanışlar:

Değerli taşların pek çoğunda olduğu gibi Beril taşı ile ilgili de inanışlar mevcuttur. Bununla birlikte mitolojide, bu taşın insan bedenindeki negatif enerjiyi olumlamaya çevirdiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda taşı üzerinde taşıyan kişiye şans getirdiğine de inanılmaktadır.

Beden sağlığı üzerinde etki yaptığına inanılan görüşler ise şu şekildedir; Karaciğer rahatsızlıklarını yavaşlatıp gerilettiği, sindirim sistemini düzenlediği görülmüştür. Özellikle nefes darlığı yaşayan kişilerin solunum sisteminin normale döndüğü ve vücuttaki toksin maddelerin kolaylıkla atılmasını sağladığı da bilinmektedir.

Aynı zamanda Beril taşının, ruhen insanlara sakinlik ve huzur vererek iç huzuru yakalamasını sağladığına inanılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir