1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Evde Doğal Yoğurt Yapımı

Evde Doğal Yoğurt Yapımı
0

Yoğurt, besin değeri oldukça yüksek, fermantasyon sonucu elde edilen faydalı bir besindir. A ve E vitaminleri, potasyum, magnezyum ve B grubu vitaminlerini içerir. Özellikle çokça kalsiyum barındırır. Bu sebeple kemik ve dişler için çok faydalıdır. Hatta mide ve bağırsakları her türlü zararlardan korur. Sindirime yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirir. Hal böyle olunca yoğurt sofralarımızdan da hiç eksik olmuyor. Piyasada farklı markaların ürettiği bir çok yoğurt var. Ancak bunların da bir çoğu işlenmiş ve paketli oluyor. Bu sebeple tam anlamıyla yoğurdun faydasından yararlanabilmek için evde yapmak şart. Paketli ürün tüketmek istemeyenler ve sağlığına önem verenler için işte evde doğal yoğurt yapımı…

Malzemeler

 • 1 litre günlük doğal süt,
 • 1 tatlı kaşığı doğal yoğurt (mayalama için)
 • Süzme işlemi için temiz bir ince tülbent ya da ince bir süzgeç,
 • Sütü kaynatmak için tencere,
 • Tahta kaşık,
 • Cam kavanoz,
 • Kağıt havlu,
 • İşlem sonrası yoğurdu sarmak için kalın bir bez.
Evde Doğal Yoğurt Yapımı
Evde Doğal Yoğurt Yapımı

Yapım Aşaması

İlk olarak sütü kaynatmakla başlayın. Doğal yoğurt için günlük çiğ süt kullanacak olduğunuzdan, mutlaka kaynatmak gerekir. Ancak kaynama işleminden önce temiz bir tülbent ya da süzgeç ile sütü süzün. Daha sonra ocağa alıp, kaynamasını bekleyin. Kaynayana kadar da karıştırın. Ardından kaynayıp süt yükselmeye başladığında altını kısın ve 8 – 10 dakika kadar bu şekilde kaynatın. Kaynadıktan sonra ılıması için bir kenara alın.

Bu aşamada iki önemli konuya dikkat etmek gerekiyor. Eğer süt sıcaksa yoğurt ekşi olacak, ılık ise mayalama işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu durumda sütün sıcaklığı çok büyük önem arz ediyor. İyi bir yoğurt için ortalama süt sıcaklığı 42 ya da 45 derece olmalıdır. Bu sebeple bir termometre kullanmanızda fayda var. Eğer termometreniz yoksa, serçe parmağınız ile sütün sıcaklığını kontrol edin. Sütün sıcaklığı parmağınızın dayanabileceği kıvamdaysa, mayalama işlemine geçebilirsiniz.

Evde Doğal Yoğurt Yapımı
Eğer süt sıcak olursa yoğurdunuz ekşi olacaktır.

Mayalama İşlemi

Doğal yoğurt için kullanacağınız maya da yine doğal yoğurt ya da organik yoğurt olmalıdır. 1 litre süte, bir tatlı kaşığı yoğurt, mayalama için yeterlidir. Ancak oda sıcaklığında olmalıdır. Bu yoğurdu bir kaseye alıp, içine kaşıkla az az ılık sütten koyun. Ardından tahta kaşık ile karıştırmaya başlayın. Karıştırma işlemini maya pürüzsüz olana kadar mutlaka yapın. Daha sonra ılıması için kenara bıraktığınız sütün üzerindeki kaymağı alın. Kasede hazırladığınız mayayı bir kaç seferde tencerenin kenarından karıştırarak süte dökün. Daha sonra mayanın iyice süte karışması için büyük bir kaşıkla karıştırın.

Mayalama işleminden sonra sütü kavanozlara boşaltmak kalıyor. Yalnız bir süre sıcaklığını koruması gerek. Bunun için kalın bir bez kullanacağız. İlk olarak bezi müsait bir alana genişçe serip, üzerine kavanozları dizin. Sütü koyduktan sonra kavanozların sarsılmaması gerekiyor. Sütü boşalttıktan sonra kavanozların üzerine birkaç kat kağıt havlu koyup, kapaklarını sıkıca kapatın. Kağıt havlu koymakta ki amaç, yoğurdun buharını çekmesi içindir. Böylelikle sulu olmayacak. Ardından kalın bez ile üzerini iyice kapatın. Mayalama işlemi için 3 buçuk saat kadar bekletin. Dilerseniz daha uzun süre de bekletebilirsiniz. Bu durumda yoğurdunuz ekşi olacaktır.

Bekleme süresinden sonra kavanozları hiç sarsmadan bezini kaldırın. Bu şekilde kendi halinde soğumaya bırakın. Bu da yaklaşık bir iki saat kadar sürecektir. Ardından buzdolabına yerleştirebilirsiniz. 24 saat buzdolabında dinlendikten sonra yoğurdunuzu tüketebilirsiniz. Afiyet olsun…

Yoğurdu Kim Buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir