1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir ?

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir ?
Bağışıklığı güçlendiren besinler
0

Hem kış mevsiminin girmesi hem de geçirdiğimiz pandemi süreci sebebiyle dengeli beslenmenin üzerine daha fazla düşer olduk. Özellikle gribal enfeksiyonların önlenmesinde ve benzer hastalıklara yakalanmamak için bağışıklığı güçlendirmek şart. Peki takviye ilaçlar yerine hangi temel gıdaları tercih etmeli, ağırlıklı olarak hangi besinleri tüketmeliyiz ? İşte bağışıklığı güçlendiren besinler;

Portakal

İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemine destek veren en önemli besinlerdendir. Kan şekerine olumsuz bir etki de etmiyor. Ancak reflü gibi mide rahatsızlığınız varsa dikkatli tüketmekte fayda var. Portakal suyu da tercih edebilirsiniz ama portakalın kendisini yemeniz lif alımı açısından daha doğru bir seçim olur.

Portakal ve bağışıklık sistemi
Portakal, bağışıklık sistemine olumlu yönde etki eden güçlü bir antioksidan özelliklere sahiptir.

Ispanak

Bağışıklığı güçlendiren ıspanak
Bağışıklığı güçlendiren ıspanak: Ispanak bol miktarda demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.

Hücreleri koruyucu A ve C vitamine sahip olan ıspanak, bağışıklığı güçlendiren besinler arasında. Yalnız ıspanaktaki A vitaminin faydalı olabilmesi için haşlama yerine daha çok yağ ile pişirilerek sebze yemeği şeklinde tüketmeniz de fayda var. Mümkünse haftada iki kez… Ispanağın faydaları için; Ispanak Yemenin Vücuda Faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Balık

Bağışıklığı güçlendiren balık
Bağışıklığı güçlendiren balık: Balıkta omega 3 yağ asitleri bulunur.

Balığın içerisinde kalp sağlığını koruyan ve hücre yaşlanmasını önleyen selenyum mevcut. Aynı zamanda da çinko, protein ve omega 3 kaynağı. Omega 3 vücutta hastalık yapan unsurların atılmasına yardımcı oluyor. Bu yüzden haftada iki kez tüketmekte fayda var. Omega 3 en çok somon, uskumru ve ton balığında düşünüyor. Daha fazlası için; Neden Balık Tüketmeliyiz ?

Maydanoz

Bağışıklığı güçlendiren maydanoz
Bağışıklığı güçlendiren maydanoz: Maydanoz aromatik ve tropikal bir bitkidir.

Maydanozu ister salatalarda, ister sabah kahvaltılarında ya da maydanoz suyu şeklinde tüketebilirsiniz. Oldukça zengin bir C vitaminine sahiptir. Bu aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor. Güçlü bir bağışıklık için maydanoz tüketmeyi ihmal etmeyin. Maydanozun faydaları için; Maydanoz Tüketmenin Faydaları Nelerdir ?

Yumurta

Bağışıklığı güçlendiren yumurta
Bağışıklığı güçlendiren yumurta: Yumurtanın hem beyazı, hem de sarısı ayrı faydalıdır.

Vücut yeterli protein alamazsa bağışıklık sistemi düşmeye başlar. Bu yüzden yumurtanın ne kadar protein zengini bir besin olduğunu unutmamak gerek. Hem beyazı hem sarısı ayrı faydalıdır. Beyazında bolca protein, sarısında ise demir ve A vitamini bulunur.

Badem ve Ceviz

Özellikle tok tuttukları için diyet listelerinde çokça tercih ediliyor. Antioksidan özelliğine sahip E vitamini ve çinko içerirler. Güçlü bağışıklık için günde 2 ceviz ya da 10 çiğ badem tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Bağışıklığın güçlenmesi için probiyotikleri unutmamak gerek. Probiyotikler hem sindirim sistemimizi hem de vücudu mikroplara karşı koruyor. Her gün 1 kase yoğurt tüketmekte yarar var.

Tam Buğday Ekmeği

Bağışıklığı güçlendiren buğday ekmeği
Bağışıklığı arttıran buğday ekmeği: Vücuttan posa atılımı için tam buğday ekmeği tüketilmelidir.

Tam tahıl ürünler içerisinde B grubu vitaminler taşır. B vitaminleri sinir sistemi için büyük önem taşır. Bu yüzden posa atılımı için tam buğday besinler tüketmek gerek. Tam buğday ekmeği ve yulaf ezmesi en başta gelen besinlerden. yulaf ezmesini sabahları, tam buğday ekmeğini de günde 3-4 dilim şeklinde tüketebilirsiniz. Daha detaylı faydaları için; Tam Buğday Ekmeğinin Mucizevi Faydaları

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir