1. Ana Sayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir ?

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Nelerdir ?
+ - 0

Hem kış mevsiminin girmesi hem de geçirdiğimiz pandemi süreci sebebiyle dengeli beslenmenin üzerine daha fazla düşer olduk. Özellikle gribal enfeksiyonların önlenmesinde ve benzer hastalıklara yakalanmamak için bağışıklığı güçlendirmek şart. Peki takviye ilaçlar yerine hangi temel gıdaları tercih etmeli, ağırlıklı olarak hangi besinleri tüketmeliyiz ? İşte bağışıklığı güçlendiren besinler;

Portakal

İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemine destek veren en önemli besinlerdendir. Kan şekerine olumsuz bir etki de etmiyor. Ancak reflü gibi mide rahatsızlığınız varsa dikkatli tüketmekte fayda var. Portakal suyu da tercih edebilirsiniz ama portakalın kendisini yemeniz lif alımı açısından daha doğru bir seçim olur.

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler
Portakal, bağışıklık sistemine olumlu yönde etki eden güçlü bir antioksidan özelliklere sahiptir.

Ispanak

Hücreleri koruyucu A ve C vitamine sahip olan ıspanak, bağışıklığı güçlendiren besinler arasında. Yalnız ıspanaktaki A vitaminin faydalı olabilmesi için haşlama yerine daha çok yağ ile pişirilerek sebze yemeği şeklinde tüketmeniz de fayda var. Mümkünse haftada iki kez… Ispanağın faydaları için; Ispanak Yemenin Vücuda Faydaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler
Ispanak bol miktarda demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.

Balık

Balığın içerisinde kalp sağlığını koruyan ve hücre yaşlanmasını önleyen selenyum mevcut. Aynı zamanda da çinko, protein ve omega 3 kaynağı. Omega 3 vücutta hastalık yapan unsurların atılmasına yardımcı oluyor. Bu yüzden haftada iki kez tüketmekte fayda var. Omega 3 en çok somon, uskumru ve ton balığında düşünüyor. Daha fazlası için; Neden Balık Tüketmeliyiz ?

balık
Balıkta omega 3 yağ asitleri bulunur.

Maydanoz

Maydanozu ister salatalarda, ister sabah kahvaltılarında ya da maydanoz suyu şeklinde tüketebilirsiniz. Oldukça zengin bir C vitaminine sahiptir. Bu aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlıyor. Güçlü bir bağışıklık için maydanoz tüketmeyi ihmal etmeyin. Maydanozun faydaları için; Maydanoz Tüketmenin Faydaları Nelerdir ?

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler
Maydanoz aromatik ve tropikal bir bitkidir.

Yumurta

Vücut yeterli protein alamazsa bağışıklık sistemi düşmeye başlar. Bu yüzden yumurtanın ne kadar protein zengini bir besin olduğunu unutmamak gerek. Hem beyazı hem sarısı ayrı faydalıdır. Beyazında bolca protein, sarısında ise demir ve A vitamini bulunur.

Yumurta
Yumurtanın hem beyazı, hem de sarısı ayrı faydalıdır.

Badem ve Ceviz

Özellikle tok tuttukları için diyet listelerinde çokça tercih ediliyor. Antioksidan özelliğine sahip E vitamini ve çinko içerirler. Güçlü bağışıklık için günde 2 ceviz ya da 10 çiğ badem tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Bağışıklığın güçlenmesi için probiyotikleri unutmamak gerek. Probiyotikler hem sindirim sistemimizi hem de vücudu mikroplara karşı koruyor. Her gün 1 kase yoğurt tüketmekte yarar var.

ekmek
Vücuttan posa atılımı için tam buğday ekmeği tüketilmelidir.

Tam Buğday Ekmeği

Tam tahıl ürünler içerisinde B grubu vitaminler taşır. B vitaminleri sinir sistemi için büyük önem taşır. Bu yüzden posa atılımı için tam buğday besinler tüketmek gerek. Tam buğday ekmeği ve yulaf ezmesi en başta gelen besinlerden. yulaf ezmesini sabahları, tam buğday ekmeğini de günde 3-4 dilim şeklinde tüketebilirsiniz. Daha detaylı faydaları için; Tam Buğday Ekmeğinin Mucizevi Faydaları

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap