1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler

Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler
Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler
0

Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler

Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler: Afgan tazısı, sevimli görünüşleri ve enteresan özellikleri nedeniyle pek çok insanın çok sevdiği bir köpek cinsidir. İlgi çeken tek yanları görünüşleri değil tabi ki, dünyanın en pahalı köpek cinslerinden biri olan Afgan tazısına sahip olmak için cüzdanınızı da hayli doldurmanız gerekebilir.

Afgan tazısı değerli bir hayvan olup, yavru fiyatları 1500 ile 2000 dolar seviyesinde değişiklik göstermektedir. İşte görenlerin gözlerini alamadığı Afgan tazısının özellikleri;

1. Bilinen en eski köpek ırklarından biridir

Bu köpek ırkının inanılmaz eski bir kökeni vardır, bu yüzden tam olarak hangi zamanda ortaya çıktıkları merak konusudur. Efsaneye göre Afgan tazısı, Nuh’un Gemisi’nde kurtarılan bir köpek türüydü. Ciddi olasılıkla, köpekler Büyük İskender’in ordusuyla Afganistan’a gelmiştir. (Bu teoriyi desteklemek için Afganistan’daki mağaralarda farklı görünümlü köpekleri gösteren kaya oymaları da kanıt gösteriliyor.) Pek çok uzman, görünüşlerinin birbirine yakın olması sebebiyle Afgan tazılarının atası olarak Saluki ırkını işaret etmektedir; her ikisi de Pers tazısı olarak anılmaktadır.

2. Avlanmak için kullanılmıştır

Her ne kadar zarif bir görünüme sahip olup; lüks bir yaşam için yetiştirilmiş gibi görünseler de, başlangıçta Afganistan’ın dağlarında ve çöllerinden avcılara yardım amacıyla eğitilmekteydiler. Kovaladıkları hayvanları (leoparlar gibi) köşeye sıkıştırır ve sahipleri yetişene kadar onları burada tutarlardı. Bu zeki köpekler bağımsız olarak avlanma ve düşünme yeteneğine sahiptir. Bu da avlanma esnasında yönlendirmenize ihtiyaç olmadan rahatlıkla görevini yerine getirmesini sağlayan bir özelliğidir.

3. Yarış atları kadar hızlıdır

Afgan Tazısı Yarış Atları Kadar Hızlıdır. Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler..
Afgan tazıları en hızlı köpek cinslerinden biridir.

 

Ortalama bir Afgan tazısı 55 km/saat bir hıza ulaşabilmektedir. Yani ortalama bir safkan yarış atıyla aynı hıza sahiptir. Dünyanın en hızlı atı ise saatte ancak 60 km/saatlik bir hıza ulaşabilmektedir.

4. Afgan tazısı inanılmaz bir çevikliğe sahiptir

Afgan tazısı yalnızca hızlı değil, aynı zamanda oldukça çevik ve yüksek manevra kabiliyetine sahip bir köpektir. Diğer ırklardan çok farklı olan kalça yerleşimleri (diğer ırklara kıyasla daha yüksek ve daha geniştir) Afgan dağlarının engebeli arazilerinde çok hızlı manevralar yapmalarını sağlar.

5. Mükemmel bir görüş becerilesi vardır

Afgan tazıları, özellikle sighthounds olarak bilinen bir grup ince köpeğin üyesidir. Bu grup, Tazı, Borzoi ve Saluki’den oluşur ve tüm bu cinslerin görüş açıları oldukça geniştir. Bu köpeklerin kafa yapıları onlara 270 derecelik bir görüş alanı sağlar.

6. İpek kürklerini güzel olduğu kadar koruyucu da

Afgan Tazısı
Afgan Tazısı

Afgan tazısının en ayırt edici özelliği uzun kürküdür. İpeksi yeleleri oldukça güzel görünür elbette, ancak bu kürklerin asıl görevi onları soğuk havalarda sıcak tutmaktır. Tüysüz oldukları çok nadir görülmektedir. Genelde yavrusunun ilk günleri tüysüz geçer.

thumbnail
Önerilen Yazı
1970 Büyük Bhola Kasırgası

7. Picasso, afgan tazısından ilham aldı

Picasso, afgan tazısından ilham aldı
Afgan tazılarının kürkleri, onları soğuk iklimlere karşı korur.

Picasso, köpek sevgisiyle bilinen bir sanatçıdır. Yaşamı boyunca, özellikle teriyerlerden kanişlere kadar birçok ırkı besledi. Özellikle Lump adında bir dachshund ırkı köpeğini çok severdi, ancak diğer favorisi ise Afgan tazısı olan Kabil adındaki köpeğiydi.

8. Canları kolaylıkla yanabilmektedir, dikkatli olmanızda fayda var.

Afgan tazıları oldukça sağlam bir ırktır ve genellikle çok fazla sağlık sorunu yaşamazlar; ortalama olarak 14 yıl kadar yaşarlar. Bununla birlikte, ağrı eşikleri çok düşüktür ve en ufak bir yaralanmada bile sızlanırlar. Bir Afgan tazısına sahipseniz, onun tırnaklarını keserken bunu aklınızda bulundurmanızı öneririz.

Gök Gürültüsü Nasıl Oluşur ?

9. Afgan tazısını geniş ve güvenli bir yerde tutmalısınız

Afgan Tazısı Koşmayı Çok Sever
Afgan Tazısı Koşmayı Çok Sever

Bu hayvanlar koşmayı çok severler ve sınıflarındaki diğer köpekler gibi, istedikleri bir şeyi görürlerse, durmaksızın ona koşmaya başlayacaklardır; dünyanın en saldırgan köpeklerinden biridir. Afgan tazılarını çitle çevrili alanlarda veya sıkı bir tasma ile tutmak bu sebeple oldukça önemli. Sağını ve solunu kontrol etmeksizin caddeden karşıya geçebilirler ve bu onlar için tehlikelidir.

10. Son olarak, kokuları

Afgan tazılarına zaman zaman “kokulu tazı köpeği” de denir. Bu köpeklerin yanaklarında hoş, misk gibi bir koku yayan koku bezleri bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir